„Venesuelos vyriausybė labai sustiprino pastangas užgniaužti bet kokį taikų pasipriešinimą jos valdymui, dėl to šalyje kilo viena didžiausių žmogaus teisių krizių per visą naujausią istoriją“, – teigiama ką tik paskelbtoje JT nepriklausomos tarptautinės faktų nustatymo misijos ataskaitoje.
Ataskaitoje užfiksuoti pažeidimai „nebuvo pavienių ar atsitiktinių veiksmų rezultatas, o buvo įvykdyti kaip koordinuotas planas, kuriuo siekiama nutildyti, suvaržyti ir sunaikinti opoziciją prezidento Maduro vyriausybei“.
„Savo akimis matome, kaip stiprėja valstybės represinis mechanizmas, reaguodamas į tai, ką suvokia kaip kritišką nuomonę, opoziciją ar nepritarimą“, – sakė misijos pirmininkė Marta Valinas.
2019 metų rugsėjį JT sustiprino šalies stebėseną, kai JT Žmogaus teisių taryba įsteigė misiją, kurios tikslas – ištirti „neteisminius nužudymus, priverstinius dingimus, savavališkus sulaikymus bei kankinimus ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį nuo 2014 metų“.
Nuo to laiko misijos įgaliojimai buvo pratęsti du kartus – 2020 ir 2022 metais.
Tačiau Karakaso vyriausybė atsisako bendradarbiauti su misija.
Po N. Maduro perrinkimo liepos mėnesį, su kuriuo nesutiko opozicija ir dalis tarptautinės bendruomenės, spontaniškų protesto demonstracijų metu žuvo 27 žmonės, 192 buvo sužeisti, o apie 2 400 žmonių – suimti, teigia oficialūs šaltiniai.
Ataskaitoje teigiama, kad „protestai prieš valdžios institucijų paskelbtus rinkimų rezultatus ir represinis valstybės atsakas pažymi naują teisės viršenybės principų nykimo etapą“ Venesueloje.
Joje taip pat konstatuota, kad „pagrindinės valdžios institucijos atsisakė bet kokio nepriklausomumo požymio ir atvirai pakluso vykdomajai valdžiai. Praktiškai daugelis teisinių garantijų prarado savo efektyvumą, todėl piliečiai liko bejėgiai savavališko valdžios įgyvendinimo akivaizdoje“.
Ataskaita parengta po to, kai JT ekspertų grupė nuo praėjusių metų rugsėjo iki praėjusio mėnesio pabaigos nuotoliniu būdu arba asmeniškai apklausė 383 asmenis ir išnagrinėjo dešimtis bylų ir kitų dokumentų, taip pat garso ir vaizdo medžiagos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!