• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV specialusis prokuroras Robertas Muelleris baigė tyrimą dėl Rusijos kišimosi į Amerikos rinkimus ir pateikė nekantriai lauktą ataskaitą, penktadienį paskelbė generalinis prokuroras Billas Barras.

JAV specialusis prokuroras Robertas Muelleris baigė tyrimą dėl Rusijos kišimosi į Amerikos rinkimus ir pateikė nekantriai lauktą ataskaitą, penktadienį paskelbė generalinis prokuroras Billas Barras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis žingsnis užbaigia beveik dvejus metus trukusį tyrimą, sutelktą į prezidentą Donaldą Trumpą ir jo 2016 metų rinkimų kampaniją. Pats D. Trumpas smerkė šį procesą kaip „raganų medžioklę“, bet oponentai sako, kad tyrimo išvados gali vesti prie prezidento apkaltos.

REKLAMA

Ataskaitos turinys yra konfidencialus, bet B. Barras laiške Kongresui rašo galbūt sugebėsiantis „šį savaitgalį“ parengti jos „pagrindinių“ išvadų santrauką.

R. Muellerio tyrimo drama ir precedento neturintys įtarimai, jog JAV prezidentas veikė išvien su Maskva ir galbūt yra kaltas dėl susimokymo arba netgi valstybės išdavystės, nuolat persekiojo D. Trumpą nuo jo atėjimo į valdžią po netikėtos pergalės prieš demokratų kandidatę Hillary Clinton.

REKLAMA
REKLAMA

Visą šį laiką jis teigė esąs „raganų medžioklės“ auka, bet jo oponentai demokratai, pernai užsitikrinę daugumą Kongreso žemuosiuose rūmuose, sako, kad D. Trumpas iki šiol nėra tinkamai paaiškinęs savo ryšių su Rusija.

R. Muelleris, Vietnamo karo veteranas ir buvęs Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius, dvejus metus dirbo beveik visiškai slaptai. Dabar jo misija baigiasi, o B. Barras, paskirtas D. Trumpo, turės spręsti, kokia dalis šios ataskaitos turi būti paviešinta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visuomenė ir politikai smarkiai spaudžia, kad būtų paviešinta viskas. B. Barras sakė, kad konsultuosis su savo pavaduotoju Rodu Rosensteinu (Rodu Rouzensteinu) ir R. Muelleriu, kad nustatytų, kurias kitas ataskaitos dalis galima pateikti Kongresui ir visuomenei.

REKLAMA

„Lieku įsipareigojęs didžiausiam įmanomam skaidrumui ir jus nuolat informuosiu apie savo peržiūros statusą“, – pridūrė generalinis prokuroras.

Tačiau Teisingumo departamentas jau patvirtino vieną svarbų faktą: R. Muelleris nerekomenduoja pateikti kokių nors naujų kaltinimų.

Atliekant tyrimą specialusis prokuroras iškėlė kaltinimus daugiau kaip 30 asmenų ir juridinių subjektų, įskaitant 25 rusus ir šešis buvusius D. Trumpo padėjėjus.

REKLAMA

Žinia, kad daugiau kaltinimų iškelti neplanuojama, reiškia, kad politiškai pažeidžiami prezidentui artimi veikėjai, įskaitant jo sūnų Donaldą Trumpą jaunesnįjį ir įtakingą žentą Jaredą Kushnerį tikriausiai savaitgalį galės lengviau atsikvėpti.

Pats D. Trumpas nepaskelbė jokių komentarų iš savo golfo kurorto „Mar-a-Lago“ Floridoje, laukdamas šios ataskaitos. Jo atstovė Sarah Sanders sakė, kad Baltieji rūmai dabar „tikisi, kad procesas vyks sava eiga“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Išmoningas Rusijos kišimasis

Dar prieš parengiant ataskaitą ankstesni R. Muellerio kaltinimai ir teismo dokumentai nemažai atskleidė apie labiausiai sukrečiantį tyrimą, kada nors atliktą dėl JAV prezidento rinkimų.

Iš teismo dokumentų galima spręsti apie Maskvos atkaklias pastangas paveikti 2016 metais vykusį balsavimą ir sutrikdyti šalies demokratijos sistemą.

REKLAMA

R. Muelleris pateikė faktų apie Rusijos vyriausybės remiamus kompiuterinius įsilaužėlius ir socialinių tinklų „trolių fermą“, sutartinai dirbusius, kad pakreiptų kampaniją D. Trumpo naudai prieš H. Clinton.

Visa tai vyko po virtinės nepaaiškintų kontaktų tarp D. Trumpo kampanijos veikėjų ir Rusijos atstovų, dėl kurių FTB pradėjo tyrimą dėl galimo susimokymo. Tada D. Trumpas atleido tuometį FTB direktorių Jamesą Comey, ir dėl šios priežasties tyrimui vadovauti buvo paskirtas nepriklausomas specialusis prokuroras – R. Muelleris.

REKLAMA

R. Muelleris sugebėjo pasiekti retą sėkmę – išvengti bet kokių konfidencialios informacijos nutekinimų žiniasklaidai. Jo suformuota teisininkų komanda iškėlė kaltinimus buvusiems D. Trumpo padėjėjams Paului Manafortui (Polui Manafortui), Rickui Gatesui (Rikui Geitsui), Michaelui Flynnui (Maiklui Flinui), Michaelui Cohenui (Maiklui Koenui), George'ui Papadopoulos (Džordžui Papadopului) ir Rogeriui Stone'ui (Rodžeriui Stounui).

Penki iš jų buvo nuteisti už įvairius nusikaltimus, bet labai svarbu, kad nė vienas iš šių veikėjų nebuvo apkaltintas sąmokslu veikti išvien su rusais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų