Naujosios JAV administracijos galimo sumanymo atsisakyti priešraketinės gynybos (PRG) elementų Čekijoje ir Lenkijoje reikšmė saugumui Rytų Europoje - neaiški. O Rusijai turėtų patikti Amerikos pasiūlymas prisidėti sprendžiant iššūkius, kuriuos kelia Irano vystomos branduolinės programos galima karinė pusė, mano politologas Tomas Janeliūnas.

JAV dienraštis „New York Times“ antradienį paskelbė, kad diplomatiniais kanalais JAV prezidentas Barackas Obama perdavė Rusijos prezidentui Dmitrijui Medvedevui neva slaptą laišką, kuriame kalbama apie galimybę išmainyti PRG Europoje į bendradarbiavimą prieš Irano branduolines ambicijas.

Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docentas Tomas Janeliūnas BNS sakė, jog tokiai informacijai pasitvirtinus oficialiai, reikštų, kad įvyko pokyčių JAV užsienio politikos prioritetuose.

Pasak politologo, JAV sprendimas tiesiogiai stabdyti PRG dislokavimą yra mažesnė žala lyginant su tuo, kokia didele žala artimuoju laikotarpiu gali tapti Irano branduolinė programa, jei ji nebus stabdoma.

„Šiuo atveju aiškėja, kad saugumo Afganistane užtikrinimas ir Irano branduolinė programa yra tarp naujosios JAV administracijos užsienio politikos prioritetų. Sprendžiant šias problemas JAV reikia sąjungininkų, Afganistane JAV turi NATO sąjungininkus, o Irano problema yra neatsiejama nuo Rusijos“, - teigė tarptautinių santykių ekspertas.

REKLAMA

Pasak jo, jei JAV Rusijai pasiūlė bendradarbiauti stabdant Irano branduolinę programą, pastaroji turėtų jaustis pamaloninta, nes taip būtų pripažįstama jos reikšmė tarptautinėje erdvėje ir įtaka sprendžiant pasaulines saugumo problemas.

T.Janeliūno teigimu, jei tokie pasiūlymai pasitvirtintų, sunku būtų iš karto spręsti, ar jie yra pozityvūs vertinant Rytų Europos saugumo prasme.

„Šiaip pats savaime sprendimas atsisakyti PRG Rytų Europai didelės reikšmės neturi. Kiek žinau, pagal dvišalius susitarimus, pavyzdžiui, lenkai gaus amerikiečių jiems pažadėtas raketines oro gynybos sistemas net jei PRG ir nebus. Tačiau viskas slypi detalėse. Jei PRG Rytų Europoje atsisakymas reikštų kokių nors didžiavalstybinių geopolitinių žaidimų tarp JAV ir Rusijos pradžią, tai mūsų atžvilgiu jau nereikštų nieko pozityvaus“, - svarstė politologas.

Anot jo, PRG Rytų Europoje atsisakymas tikriausiai nereikštų, kad JAV apskritai nutraukia tokios ginkluotės kūrimą. Pasak T.Janeliūno, PRG kūrimas pernelyg brangiai kainavo, kad jos būtų atsisakyta, o tokių valstybių kaip Šiaurės Korėja keliama grėsmė nepanaikina PRG vystymo logikos.


Rašyti komentarą...
v
v
2009-03-05 15:04:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
siaip tie jankiai jau uzp... negyvai.
Atsakyti
0

2009-03-05 22:28:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
O mane ruskiu smarve uzpiso dar labiau
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų