Trims JAV armijos rezervo karininkams ir dviem civiliams amerikiečiams pareikšti kaltinimai dėl kyšių ėmimo ir perdavimo.
Įtariama, kad jie patys paėmė ar perdavė kitiems susijusiems asmenis daugiau nei 1 mln. JAV dolerių grynaisiais, sportinius automobilius, brangenybes ir kitokius vertingus daiktus, kurie buvo naudojami papirkimui siekiant gauti Irako atstatymo užsakymus, trečiadienį pranešė JAV pareigūnai.
Pasak pareigūnų, Naujojo Džersio federalinė didžioji žiuri pareiškė šiems asmenims oficialius kaltinimus, susijusius su papirkinėjimo schema, per kurią buvo pasisavinti milijonai JAV dolerių, skirtų Irako rekonstrukcijos darbams, o kyšius dalinęs Philipas Bloomas (Filipas Blumas) mainais gavo atstatymo sutartis.
Pareigūnai sakė, kad už Irako rekonstrukciją atsakinga agentūra dėl šios papirkinėjimo schemos, kuri pradėta įgyvendinti 2003 metų gruodį ir tęsėsi dvejus metus, prarado daugiau nei 3,6 mln. JAV dolerių.
Ph.Bloomas, kuris jau pripažino savo kaltę, pagal suklastotas sutartis pelnė daugiau nei 8,6 mln. JAV dolerių.
Pasak pareigūnų, į Jungtines Valstijas buvo neteisėtai įvežti daugiau nei pusė milijono JAV dolerių, dalis kurių buvo panaudota dviejų iš atsakovų namo Naujajame Džerse remontui.
"Jie pavogė pinigus Irake ir neteisėtai įvežė milžiniškas sumas į Jungtines Valstijas, kad galėtų prabangiai gyventi", - sakė mokesčių inspekcijos atstovas Markas Eversonas per spaudos konferenciją, kurioje buvo pranešta apie pareikštus kaltinimus.
Kaltinimai penkiems asmenims pareikšti praėjus dienai po to, kai per svarstymus Senate, kurių metu nagrinėti galimi pinigų išeikvojimo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo atvejai tvarkant lėšas Irake, demokratai griežtai tardė buvusį Laikinosios koalicinės vadovybės Irake administratorių, kodėl buvo prastai kontroliuojamas šiai šaliai skirtų 12 mlrd. JAV dolerių panaudojimas.
25 punktų kaltinamasis aktas pateiktas JAV sausumos pajėgų pulkininkui Curtisui Whitefordui (Kertisui Vaitfordui), pulkininkei leitenantei Debrai Harrison (Debrai Harison) ir pulkininkui leitenantui Michaelui Wheeleriui (Maiklui Vileriui), taip pat civiliams Michaelui Morrisui (Maiklui Morisui) bei Williamui Driveriui (Viljamui Draiveriui).
C.Whitefordas vienu metu buvo antrasis pagal rangą pareigūnas Laikinojoje koalicinėje vadovybėje Vidurio Pietų Irako regionui, o D.Harrison buvo atsakinga už jos lėšų tvarkymą. M.Wheeleris buvo Irako atstatymo projektų patarėjas.
Civilis M.Driveris yra D.Harrison vyras. Rumunijoje gyvenęs M.Morrisas kaltinamas tuo, jog padėjo Ph.Bloomui perduoti pinigus karininkams.
Remiantis kaltinamuoju aktu, D.Harrison ir jos vyras kaip kyšį gavo automobilį "Cadillac Escalade" ir išleido dešimtis tūkstančių dolerių savo namo Trentone atnaujinimui.
"Šiame kaltinamajame akte tvirtinama, kad atsakovai labai praturtėjo Irako žmonių sąskaita", - sakė generalinio prokuroro pavaduotojas Paulas McNulty (Polas Maknaltis).
Irako generalinis inspektorius Stuartas Bowenas (Stiuartas Bovenas) pažadėjo nuodugniai ištirti visus pinigų išeikvojimo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo atvejus Irake, ir sakė, kad tiriama 80 tokių atvejų.