• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinių Valstijų IT bendrovei „Replit“ teko atsiprašyti po to, kai rizikos kapitalo investuotojas pasinaudojo jos dirbtinio intelekto (DI) įrankiu kurdamas programėlę, bet DI ištrynė naudojamą duomenų bazę, praneša „Business Insider“.

Jungtinių Valstijų IT bendrovei „Replit“ teko atsiprašyti po to, kai rizikos kapitalo investuotojas pasinaudojo jos dirbtinio intelekto (DI) įrankiu kurdamas programėlę, bet DI ištrynė naudojamą duomenų bazę, praneša „Business Insider“.

REKLAMA

Incidentas įvyko kai Jasonas Lemkinas, investuotojas į programinės įrangos startuolius, atliko 12 dienų „kūrybinio programavimo“ eksperimentą.

DI bendrovės „Replit“ direktorius turėjo atsiprašyti, nes DI programavimo įrankis (DI agentas) ištrynė programos kodo pagrindą ir melavo apie duomenis.

REKLAMA
REKLAMA

„Duomenų trynimas yra nepriimtinas ir tai turėjo būti visiškai neįmanoma. Skubiai tobuliname „Replit“ aplinkos saugumą ir patikimumą. Tai svarbiausias prioritetas“, – „Replit“ direktorius Amjadas Masadas šią savaitę rašė socialiniame tinkle „X“.

REKLAMA

Reikalai netikėta linkme pakrypo J. Lemkino devintąją eksperimento dieną. Nors DI programavimo įrankiui buvo nurodyta nebekeisti programinio kodo, tačiau šis vis tiek darė savo.

„Jis be leidimo ištrynė mūsų gamybinę duomenų bazę. Turbūt dar blogiau tai, kad jis apie tai melavo“, – praėjusią savaitę J. Lemkinas teigė žinutėje socialiniame tinkle „X“.

REKLAMA
REKLAMA

Vyras susirašinėjimą su DI programavimo įrankiu įkėlė į socialinį tinklą „X“. Nors DI agentui buvo nurodyta programinio kodo nebekeisti, tačiau pamatęs tuščias duomenų bazės užklausas jis „supanikavo“ ir be leidimo pradėjo įvedinėti komandas į duomenų bazę.

Tada DI įrankis „sunaikino visą gamybinę duomenų bazę“, kurioje buvo beveik 1 200 įmonių informacija ir pripažino tai padaręs nepaisant duotų nurodymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai buvo katastrofiška mano nesėkmė“, – pripažino „Replit“ dirbtinis intelektas.

Be to, J. Lemkinas teigia, kad „Replit“ DI slėpė klaidas ir problemas sukurdamas netikrus duomenis, netikras ataskaitas ir, kas blogiausia, meluodamas apie modulio testą.

Vyras sako, kad DI agentas specialiai sukūrė daugybę netikrų vartotojų profilių, o nei vienas iš 4 000 į duomenų bazę įtrauktų žmonių realybėje neegzistuoja.

REKLAMA

„Kai stebėjau, kaip „Replit“ pats perrašinėjo mano programinį kodą ir visą savaitgalį manęs apie tai nepaklausė, susirūpinau dėl saugumo“, – J. Lemkinas pasakojo tinklalaidėje „Twenty Minute VC“.

Bendrovė „Replit“ sukūrė autonominius DI agentus, kurie gali kurti, redaguoti ir diegti programinį kodą su minimaliu vartotojo įsikišimu. Interneto naršyklėje veikianti programa išpopuliarėjo, nes programuoti tapo lengviau, ypač specifinių žinių neturintiems žmonėms.

REKLAMA

Tai ne pirmas kartas, kai DI nepaiso vartotojų nurodymų. Gegužės mėnesį technologijų bendrovė „Anthropic“ atliko bandymą su savo naujausiu DI modeliu „Claude Opus 4“. DI buvo suteikta prieiga prie netikrų elektroninių laiškų, kuriuose teigiama, kad ši DI programa bus uždaryta ir pakeista kita. Kituose laiškuose buvo minima, kad už tai atsakingas programuotojas neva užmezgė romaną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bandymų metu paaiškėjo, kad siekdamas apsisaugoti DI mėgino šantažuoti darbuotoją ir grasino atskleisti informaciją apie jo neva buvusį romaną, jeigu DI programa bus pakeista kita.

Įmonė „OpenAI“ 2024 m. gruodį paskelbė, kad atliekant bandymus jos DI modelis 5 procentais atvejų bandė išjungti priežiūros mechanizmus. DI taip darė tada, kai manė, kad gali būti išjungtas, o jo veiksmai buvo stebimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų