• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Balandžio 15 dieną Anglija mini didžiausios futbolo tragedijos per visą Didžiosios Britanijos istoriją dvidešimtąsias metines. Būtent šią balandžio dieną 1989 metais per Futbolo Asociacijos Taurės varžybas Šefildo miesto „Hillsborough“ stadione žuvo 96 „Liverpool“ komandos sirgaliai.

REKLAMA
REKLAMA

Pusfinalį nutraukė tragedija

Mačas, kuriame „Liverpool“ vienuolikė susitiko su „Nottingham Forest“ klubu buvo nutrauktas prabėgus vos 6 minutėms nuo susitikimo pradžios.

REKLAMA

Rungtynės „Hillsborough“ stadione turėjo prasidėti 15 valandą. Iš karto verta pastebėti, kad iš Liverpulio miesto savo komandos palaikyti atvykusiems fanams buvo „Leppings Lane End“ sektoriuje buvo skirta tik 14,6 tūkst. vietų. Tuo tarpu „Nottingham Forest“ fanai, kurių, kaip buvo prognozuota, turėjo atvykti žymiai mažiau, kažkodėl gavo 21 tūkst. vietų priešingame sektoriuje.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi buvo laukiama masinio sirgalių antplūdžio, visiems į futbolo rungtynes patekti norintiems asmenims buvo patariama užimti savo vietas dar likus bent 15 minučių iki rungtynių pradžios. Be to, sirgaliai, kurie nesugebėjo ar nenorėjo nusipirkti bilietų (pastarieji tikėjosi prasmukti nemokamai), buvo perspėti nė nemėginti patekti į stadioną. Tačiau nė vieno iš šių patarimų paklausyta nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, Liverpulio fanams laiku atvykti į rungtynes trukdė ir nenumatyti kelio darbai vienoje iš magistralių. Tad, kaip ir buvo laukiama, likus 20 minučių iki dvikovos pradžios prie „Liverpool“ aistruoliams skirto sektoriaus ėmė būriuotis minios žmonių, trokštančių patekti į stadioną dar neprasidėjus susitikimui. Tačiau žiūrovai po vieną buvo praleidinėjami vos pro 2 įėjimus, todėl spūstis vis didėjo. Žmonės, kurie neturėjo bilietų ir negalėjo patekti į vidų, taip pat dėl grūsties negalėjo palikti ir stadiono prieigų, todėl chaosas augo.

REKLAMA

Nors didžioji dalis fanų vis dar lūkuriavo greta stadiono, teisėjas rungtynių pradžios atidėlioti nė nemanė, todėl saugumą prižiūrėję policininkai nusprendė atverti ir išėjimui skirtus vartus, kurie neturėjo turniketų. Būtent dėl to į stadioną netikėtai plūstelėjo tūkstantinė žmonių minia.

REKLAMA

Didžioji dalis sirgalių siauru tuneliu patraukė į jau perpildytas centrines sektoriaus dalis. Policija dėl savo aplaidumo nesugebėjo nukreipti žmonių minios į vis dar laisvas likusias sektoriaus dalis. Anksčiau prie perpildytų sektoriaus dalių nuolatos stovėdavo saugumą prižiūrintis policininkai, kurie nukreipdavo žmones į kitur. Šįkart, kaip minėta, to nebuvo ir į sektorių plūstanti minia ėmė prie barjerų spausti priekyje stovėjusius žmones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dalis priekyje stovėjusių žmonių ėmė lipti per barjerus ir plūsti į aikštę. Arbitras jau 6 rungtynių minutę buvo priverstas stabdyti susitikimą. Dalis sirgalių sugebėjo patekti į aikštę pro vienintelius barjere atvertus vartus. Tačiau galiausiai barjeras neišlaikė spaudimo. Į aikštę ėmė plūsti sužeistieji. Tačiau neapsieita ir be žuvusiųjų. Žmonės spūsties tiesiog užduso  arba mirė nuo patirtų sužalojimų.

REKLAMA

Policijos nekompetencija

Tiesa, policija ir šiuo atveju pademonstravo visišką savo nekompetenciją, nes aikštėje suformavo kordoną, pro kurį mėgino nepraleisti nė vieno „Liverpool“ fano. Taip policininkai tikėjosi neleisti „Liverpool“ fanams pasiekti priešininkų komandos sirgalių sektoriaus, tačiau konfrontacija su varžovais tuomet tikrai nebuvo pagrindinis „Liverpool“ aistruolių tikslas. Reklaminiai skydai laikinai buvo paversti neštuvais ir sveiki likę aistruoliai jais į greitosios pagalbos automobilius bandė nugabenti sužeistus savo draugus. Tačiau policija atsakė brutalia jėga.

REKLAMA

Prie stadiono atvyko net 44 greitosios pagalbos automobiliai, tačiau tik vienam policininkai leido patekti į aikštę. Galiausiai po kelių dienų paaiškėjo, kad iš viso per šį nelaimingą atsitikimą žuvo 96 „Liverpool“ aistruoliai.

Žuvo „Liverpool“ kapitono pusbrolis

Tarp žuvusiųjų buvo ir dabartinio „Liverpool“ komandos kapitono Steveno Gerardo pusbrolis. Pats futbolininkas teigia, kad būtent ši nelaimė paskatino jį siekti futbolo aukštumų žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų atminimo vardan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policininkai dėl įvykio mėgino apkaltinti pačius sirgalius, kurie esą buvo neblaivūs ir be bilietų stengėsi prasmukti į stadioną. Tačiau lordo Tayloro vadovaujama komisija vėliau nustatė, kad dėl nelaimės yra kalti būtent policininkai, nesugebėję suvaldyti minios srautų.

Tiesa, iki šiol nė vienas policininkas dėl šios katastrofos nubaustas taip ir nebuvo, o jų parodymai buvo ne kartą keisti, kaip manoma, siekiant supainioti tyrėjus. Nenubaustas liko ir Davidas Duckenfieldas – policininkas, priėmęs lemtingą sprendimą atidaryti išėjimui skirtus vardus ir be jokios koordinacijos į stadioną suleisti tūkstantinę minią.



ESC/Scanpix



ESC/Scanpix



REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų