Trečiadienį Europos Parlamentas pritarė teisės aktų rinkiniui, kuris įpareigos labiau atskirti elektros bei dujų gamybą ir perdavimo tinklus. Tuo siekiama paskatinti konkurenciją ir mažinti energijos kainas.
Pagal derybose su ES Taryba pasiektą kompromisą numatyta galimybė ne tik visiškai atsieti gamybą ir perdavimo tinklus, bet ir perduoti šiuos tinklus atskirai valdomai dukterinei įmonei – „nepriklausomam sistemos operatoriui“ arba „nepriklausomam perdavimo tinklų operatoriui“.
Pirmojo svarstymo metu EP siūlė išvis neleisti vienai bendrovei kontroliuoti elektros išgavimo ir perdavimo. Tuo tarpu dujų rinkoje Parlamentas buvo pritaręs ir daliniam nuosavybės atsiejimui.
Dukterinei įmonei turi būti suteikta teisė priimti sprendimus dėl tinklo eksploatavimui, priežiūrai ar plėtojimui reikalingo turto, nepriklausomai nuo motininės įmonės. Ji taip pat turi turėti įgaliojimus užsidirbti pinigų kapitalo rinkoje. Visi motininės ir dukterinės įmonės komerciniai bei finansiniai ryšiai turi priklausyti nuo rinkos sąlygų. Už dukterinės įmonės valdymą atsakingi asmenys trejus metus iki jų paskyrimo negalės būti ėję profesinių pareigų motininėje įmonėje arba turėję su ja profesinės atsakomybės, interesų ar verslo ryšių.
Reguliavimo institucija motininės įmonės siūlymu iš jos lėšų turės paskirti nepriklausomą patikėtinį, kuris atstovaus šios įmonės turtiniams interesams kartu užtikrindamas dukterinės įmonės nepriklausomumą. Be to, dujotiekį valdanti įmonė turės įgyvendinti programą, skirtą užkirsti kelią diskriminuojamam elgesiui rinkoje, o stebėtojų taryba turės paskirti už ją atsakingą pareigūną.
ES nepriklausančių šalių bendrovės galės įsigyti dujotiekius kontroliuojančių įmonių akcijų (ne daugiau kaip pusę) tik įrodžiusios, jog jos yra atskyrusios dujotiekių operatoriaus nuosavybę tiek pat, kiek ir ES bendrovės. Be to, ES šalys galės atsisakyti suteikti leidimą įsigyti jų teritorijoje esančius dujotiekius, jei tai gresia jų nacionaliniam saugumui.
Teisės aktai taip pat numato geresnę vartotojų apsaugą. Vartotojams turės būti suteikta teisė pasirinkti ar pakeisti energijos tiekėją, taip pat gauti kompensaciją už nekokybiškas paslaugas bei informaciją apie savo teises.
Per dešimt metų nuo šių teisės aktų įsigaliojimo turės būti įdiegti naujos kartos elektros bei dujų skaitikliai. Savo ruožtu valstybės bus įpareigotos mažinti energijos trūkumą ir nuo jo kenčiančių žmonių skaičių, taip pat įsteigti skundų nagrinėjimo tarnybas bei užtikrinti pažeidžiamų vartotojų teises.
Reikalavimai nebus taikomi Kiprui, Liuksemburgui ir Maltai (nes šios šalys neturi perdavimo tinklų), o dujotiekių atskyrimo reikalavimai – ir Estijai, Latvijai bei Suomijai tol, kol jos nebus sujungtos dujotiekiais su kitomis ES narėmis. ES šalių bendrovės turės įgyvendinti šiuos teisės aktus per pusantrų metų, o Sąjungai nepriklausančių šalių bendrovės – per trejus su puse metų nuo jų paskelbimo. Jų įgyvendinimą prižiūrės autonomiška ES energetikos agentūra, kuri atliks patariamąjį vaidmenį.