Europos institucijos neturėtų kištis į politinę krizę Ukrainoje, kol šios šalies žmonės neturėjo galimybės patys išspręsti šį klausimą, trečiadienį pareiškė Europos Parlamento pirmininko pavaduotojas.
Marekas Siwiecas (Marekas Sivecas) spaudos konferencijoje sakė atvykęs į Kijevą įvertinti situacijos, kurios paaštrėjimą išprovokavo provakarietiško prezidento Viktoro Juščenkos sprendimas paleisti prorusiškų pažiūrų premjero Viktoro Jaukovyčiaus sąjungininkų kontroliuojamą parlamentą.
V.Janukovičiaus stovykla sako, kad V.Juščenka neturėjo teisinio pagrindo paleisti parlamentą. Aukščiausioji Rada savo ruožtu kreipėsi į Konstitucinį teismą, prašydama išaiškinti, ar prezidento balandžio 2 dienos įsakas paleisti parlamentą neprieštarauja įstatymams.
V.Juščenka sako, kad buvo priverstas paleisti parlamentą, nes V.Janukovičiaus sąjungininkai, kurie patyrė pažeminimą per 2004-ųjų "oranžinę revoliuciją, bet laimėjo pernai vykusius rinkimus, naudojosi įstatymų leidžiamąja institucija, siekdami monopolizuoti valdžią.
"Dabar svarbiausias klausimas - ar (V.Juščenkos) įsakas buvo teisėtas", - sakė M.Siwiecas po susitikimo su V.janukovičiumi, opozicijos lydere Julija Tymošenko ir parlamento pirmininku Oleksandru Morozu.
"Reikia pasitelkti visas priemones, kad ši problema būtų išspręsta", - sakė jis ir pridūrė, kad tik po Konstitucinio teismo verdikto "bus matyti, ar reikės Europos įsikišimo".
M.Siwiecas leido aiškiai suprasti, kad priešingai nei 2004-aisiais, kai V.Juščenką aiškiai ir tvirtai rėmė Vakarai, dabar nė viena iš konflikto šalių negali tikėtis išskirtinio palaikymo.
"Dabar visos šalys turi teisėtą ir demokratinį mandatą, - sakė jis. - Tai milžiniškas skirtumas".
Konstitucinis teismas antradienį savaitei atidėjo klausimo dėl prezidento įsako svarstymą, kai keli teisėjai pasiskundė, kad premjero stovykla jiems daro politinį spaudimą.
M.Siwiecas paragino Konstitucinio teismo teisėjus atlikti jiems pavestą užduotį, o abi konfliktuojančias šalis paprašė padaryti nuolaidų.
"Teismo nariai negali išvengti jiems patikėtų pareigų, - sakė jis. - Esu tikras, kad Ukrainos demokratija pajėgi išspręsti šią problemą pasitelkdama žodį, kuris nėra populiarus, bet naudingas - kompromisą".
M.Siwiecas sakė, kad dabar daugiau žino apie padėtį Ukrainoje, bet "jei paklaustumėte, ar aš... šiandien matau sprendimą, atsakyčiau, kad ne".