• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos futbolo čempionato finalą, vykusį Vienos Ernsto Happelio vardo stadione, stebėjo 50 tūkst. įsiaudrinusių futbolo gerbėjų. Tačiau veikiausiai tik maža dalis šių fanų žinojo, kokia tamsi vieta tenka šiai futbolo arenai Austrijos bei Vokietijos istorijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rašo „Spiegel Online“, anksčiau šis stadionas buvo žinomas „Prater Stadium“ vardu ir jame ketvirtajame dešimtmetyje buvo įrengtos nacių kareivinės. Vėliau stadionas buvo tapęs ir laikinu žydų kalėjimu. Šiame stadione įkalinti žydai vėliau būdavo deportuojami į koncentracijos stovyklas.

REKLAMA

Tamsioji stadiono istorija prasidėjo 1934 metais, prabėgus vos 3 metams nuo statybų pabaigos. 1934 metų gegužį Austrijos kancleris fašistas Engelbertas Dolfussas būtent šiame stadione paskelbė apie naująją šalies konstituciją, kuri panaikino demokratiją ir įtvirtino autoritarinį režimą.

REKLAMA
REKLAMA

Prabėgus 4 metams, kai kovo 12 dieną nacistinė Vokietija įvykdė Austrijos aneksiją, būtent šiame stadione vyko taip vadinamas „aneksijos mačas“. Futbolo aikštėje tuomet susigrūmė Austrijos bei Vokietijos vienuolikės. Rungtynėse, kurios vyko likus savaitei iki referendumo, kuriame austrai nusprendė prisijungti prie Adolfo Hitlerio vadovaujamo Trečiojo Reicho, rezultatu  2:0 triumfavo austrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1939 metų rugsėjį stadionas buvo pradėtas naudoti dar juodesniems tikslams. Iki to laiko arenoje buvo įrengtos nacių karių kareivinės, tačiau, stadiono valdžią perėmus Gestapui, jis tapo kalėjimu, kuriame buvo laikomi maždaug 1 tūkst. žydų.

REKLAMA

Su ten laikomais žydais eksperimentus atlikinėjo tuometinis Vienos gamtos istorijos muziejaus antropologijos departamento vadovas Josefas Wastlis. Šiame muziejuje iki šiol yra saugomi žydų plaukų, pirštų atspaudų, veido kaukių pavyzdžiai. J. Wastlis iš viso „ištyrė“ 440 žydų ir pateikė ataskaitą, kuri vadinasi „Žydų antropologija“.

REKLAMA

Per 3 savaites stadione laikomi žydai buvo traukiniais pervežti į Buchenvaldo koncentracijos stovyklą. Iš 1 038 kalinių paleisti buvo vos 44, o dar 26 pavyko išgyventi. Visi kiti tuometiniame Prater stadione įkalinti žydai buvo pasmerkti myriop.

Stadiono vardas buvo pakeistas tik 1993 metais. E. Happelis buvo legendinis Austrijos futbolininkas bei treneris ir būtent jo vardu dabar vadinasi futbolo arena, kurioje vyko Senojo žemyno pirmenybių finalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų