Europos Sąjunga (ES) abejoja ar būtina Ukrainai suteikti visą 3 mlrd. eurų paskolą ir kelia sąlygas, kad Ukrainos valdžia imtųsi reformų dujų sektoriuje. Apie tai praneša šaltiniai komentuodami vakar Briuselyje vykusių ES konsultacijų su Ukrainos ir Rusijos atstovais rezultatus.
Pasak šaltinių, ES ir tarptautinės finansinės institucijos pasiūlė Ukrainai pateikti tarptautinių stebėtojų patvirtintas ataskaitas apie esamą dujų kiekį saugyklose ir būtiną dujų kiekį, kuris užtikrintų tinkamą dujų tranzito funkcionavimą. Tik gavus konkrečias ataskaitas kreditoriai imtų svarstyti finansinės paramos klausimą.
Ukrainos finansų ministras Igorius Umanskis patvirtino, kad gavo iš Europos Komisijos tam tikrų reikalavimų sąrašą. Europos Komisija reikalaus Ukrainos imtis aktyvių veiksmų reformuojant dujų rinką.
Reforma turi būti įgyvendinta remiantis ES ir Ukrainos pasirašyta deklaracija dėl Ukrainos dujų sektoriaus modernizavimo, kuri supykdė Maskvą. Rusija reiškė savo nepasitenkinimą, kad tokia deklaracija buvo derinama be jos, kaip dujas eksportuojančios šalies, dalyvavimo.
Neįvardintas šaltinis Briuselyje naujienų agentūrai Reuters pareiškė, kad ES abejoja būtinybe suteikti Ukrainai prašomą 3 mlrd. eurų paskolą, ši suma gali būti per pus mažesnė.
Ukrainos valdžia prašė Europos finansinių institucijų skirti šaliai 2,9 mlrd. eurų paskolą, už kurią būtų perkamos dujos iš Rusijos žiemos sezonui. Tam, kad Ukraina sėkmingai išgyventų žiemos sezoną į saugyklas būtina pripumpuoti mažiausiai 19 mlrd. kubinių metrų dujų.
Europos Komisija anksčiau skelbė, kad dėl pasaulio finansų krizės ES biudžete nėra laisvų lėšų "dujų" paskolai skirti, ir todėl Briuselis tikisi palaikymo iš tarptautinių finansinių institucijų, visų pirma iš Tarptautinio valiutos fondo.
Rusijos valdžia, dažnai reikšdama savo abejones dėl Ukrainos mokumo, jau ne kartą kreipėsi į ES su siūlymu apsvarstyti galimybę suteikti Ukrainai paskolą.