• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjunga (ES) davė paskutinį formalų leidimą į Kosovo provinciją siųsti ES misiją, sudarytą iš 1800 policijos pareigūnų, prokurorų ir teisėjų. Tikimasi, kad nuo Serbijos norinčią atsiskirti provinciją misija pasieks jau šeštadienį.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rašo „EU Observer“, pareigūnai patvirtino, jog 27 šalių blokas trečiadienį pradėjo neviešintą diplomatinę procedūrą, kuri tęsis iki penktadienio vidurnakčio ir kuria misijai bus suteikti formalūs įgaliojimai.

REKLAMA

Misijos įvedimo laikas pastaruoju metu įgavo didelę reikšmę, kadangi jau sekmadienį, vasario 17-ąją, Kosovas tikriausiai vienašališkai paskelbs nepriklausomybę.

Kelios ES narės reikalavo, kad misijos provincijoje įvedimas būtų patvirtintas iki nepriklausomybės deklaracijos, nes baiminosi, kad įvedimas vėliau būtų savaime laikomas nepriklausomos Kosovo valstybės pripažinimu.

REKLAMA
REKLAMA

Anot „EU Observer“, svarbiausi sprendimai dėl misijos Kosove buvo priimti dar praėjusią savaitę, kuomet ES patvirtino taip vadinamiems „bendriems veiksmams“ nuo Serbijos norinčioje atsiskirti provincijoje. Visgi bloko narės buvo visiškai vieningos - Kipras atsisakė dalyvauti misijoje, tačiau pažadėjo jos neblokuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diplomatai teigia, kad misijos teisinis pagrindas būtų Jungtinių Tautų (JT) Saugumo tarybos rezoliucija nr. 1244 - būtent šia rezoliucija į Serbijos provinciją 1999 m. buvo įvesta JT administracija.

„Dar yra vilties, jog misiją formaliai parems ir JT generalinis sekretorius Ban Ki-Moonas“, - teigė vienas iš pareigūnų. Tačiau jis pridūrė, kad tokia tikimybė yra menka dėl didelio Rusijos spaudimo, taip pat nevieningos nuomonės dėl ES misijos teisinio pagrindo JT vadovybėje.

REKLAMA

„Bet koks bandymas apeiti Saugumo tarybą iškels abejonių dėl teisinio misijos Kosove pagrindo. Rezoliucija nr. 1244 negali būti naudojama iš jos išrenkant palankias normas ir taip pateisinant veiksmus, kuriems nėra duotas Saugumo tarybos pritarimas“, - sakė Rusijos, griežtai nepritariančios Kosovo nepriklausomybei, atstovas JT Vladimiras Čižovas.

REKLAMA

Diplomatas taip pat perspėjo ES valstybes nepripažinti Kosovo vienašališkai paskelbtos nepriklausomybės. Anot pareigūno, tai sukurtų rimtą precedentą tarptautinės teisės požiūriu ir apsunkintų ES ir Rusijos santykius.

Dauguma Vakarų valstybių palaiko Kosovo nepriklausomybės idėją. Ši Serbijai oficialiai vis dar priklausanti teritorija nuo 1999 m., kai NATO pajėgos bombardavimu užbaigė Kosovo albanų ir serbų karą, yra administruojama JT.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų