Maža to, būtent „Šaman“ neoficialiai priskiriamos ir rusų generolų žūtys. „The Times“ šaltinio batalione teigimu, per pastaruosius 6 mėnesius buvo atlikta mažiausiai 10 slaptų karinių misijų priešo teritorijoje. Leidinyje pažymima, kad priešo teritorijoje šie spec. dalinio kariai belaisvių neima ir užsiima rusų kariuomenės generolų medžiokle.
Ukrainos karinės žvalgybos atstovas Andrijus Jusovas vietos leidiniui „Ukrainskije novosti“ atskleidė spec. dalinio veiklos užkulisius. Anot gynybos ministerijos atstovo, šių karių užduotis – „nukenksminti rusų karininkus ir kitus asmenis, kurie prisijungė prie Rusijos puolimo Ukrainoje“.
A. Jusovas paaiškino, kad „Šaman“ – ne visai tai, kaip žmonės įsivaizduoja, lygindami šiuos karius su Izraelio spec. padaliniu „Mossad“. Jis pareiškė, kad karinėje žvalgyboje yra kitoks darbų ir funkcijų pasiskirstymas, ir padaliniai šiuo metu vykdo unikalias užduotis. Nepaisant to, jis spec. batalioną „Šaman“ vadino „pavyzdžiu kitiems analogiškiems padaliniams“.
Ukrainos žvalgybos atstovas tiesiogiai nepatvirtino, kad už rusų karininkų likvidavimo istorijų slypi būtent „Šaman“ veikla. Jis taip pat pažymėjo, kad „karo nusikaltėliai ir išdavikai turės sulaukti bausmės“, o bausmė turės visiškai atitikti tarptautinius bei Ukrainos įstatymus.
Tačiau jis paragino tokius asmenis pasiduoti jau dabar – kitu atveju „patys save stato į pavojingą padėtį“. A. Jusovas paaiškino, kur slypi toks pavojus: dalis tokių žmonių, kurie „pasireiškė“ nuo 2014-ųjų, netikėtai nesulaukė tribunolo.
A. Jusovas oficialiai nepatvirtino nė vieno rusų karininko ar prorusiškų veikėjų Donbase „likvidavimo“ fakto.
„Vardinti pavardžių ir padalinių mes nesiimsime, tačiau kalbame apie GUR (ukr, Golovne upravlinja rozvidki, Ukrainos gynybos ministerijos žvalgybos agentūra). Tokie pavyzdžiai yra (rusų karininkų likvidavimo, – red. past.), darbai tęsiami. Pačių karo nusikaltėlių daug, todėl darbo yra“, – aiškino A. Jusovas.
Nepaisant to, „The Times“ skelbiama, kad „Šaman“ yra paskelbę tikrą rusų generolų medžioklę. Skelbiama, kad per pusantrų metų buvo likviduoti 10 aukštas pareigas užėmusių Rusijos kariuomenės karininkų.
Ukrainos kariuomenė skelbia apie 15-os aukštas pareigas užimančių rusų karininkų likvidavimą, Rusija oficialiai pripažino tik 6 iš jų žūtį.
„Šaman“ pradžia: susiformavo stichiškai, pirmąją karo su Rusija dieną
Batalionas „Šaman“ buvo sukurtas tik prasidėjus Rusijos puolimui Ukrainoje ir turėjo konkrečias užduotis – vykti ten, kur reikia preciziškai tikslių karinių operacijų įvykdymo. Pagrindinė spec. padalinio užduotis – naikinti Rusijos karinę infrastruktūrą. Rusijos puolimo metu „Šaman“ kariai dalyvavo faktiškai visuose žymesniuose mūšiuose: Gyvačių salos deokupacijoje, Hostomelyje, Bučoje, Irpinėje, kitose Kyjivo srities vietose.
Jos nariai pasižymi ypatingu fiziniu ir taktiniu pasiruošimu – daugelis šio slapto bataliono karių turi alpinizmo, nardymo, parašiutų sporto patirties. Dalis karių, įskaitant ir bataliono vadą šaukiniu „Šaman“, dalyvauja karo veiksmuose nuo 2014-aisiais Rusijos pradėtos karinės agresijos pradžios.
„Šaman“ yra slapta karinė žvalgybos grupuotė, todėl tikslius jos darbus galbūt vėliau aprašys istorikai. Ukrainos žiniasklaidoje skelbiama, kad jie atliko bent kelias slaptas misijas Rusijos teritorijoje, kur buvo atskraidinti sraigtasparniu. Elitiniai Ukrainos kariai atlieka nuolatinius išpuolius Rusijos kariuomenės užnugaryje, įskaitant ir pačios Rusijos teritoriją.
Kaip vietos žiniasklaidai pripažino patys bataliono „Šaman“ nariai, jie susiformavo stichiškai, iš buvusių profesionalių karių ir bendražygių. O pirmieji mūšiai „Antonovo“ aerodrome Hostomelyje vyko „dėvint sportbačius ir vilkint striukę“. „Susirinko mano grupė – žmonės, kurie kadaise tarnavo ir grįžo. Į mūšį įmesti iš karto. Jokių suderinimų, aišku, nebuvo. Ginklus tikrinome pertraukų tarp mūšių metu. Buvo linksma“, – „Armyinform“ cituojamas neįvardintas bataliono karys.