Donaldas Trumpas, Rusija ir JAV rinkimai: kas jau žinoma?

JAV prezidento Donaldo Trumpo administraciją purto naujas skandalas dėl jos ryšių su Maskva, kuris kilo paaiškėjus, kad generalinis prokuroras neatskleidė, jog per prezidento rinkimų kampaniją pernai buvo dukart susitikęs su Rusijos ambasadoriumi.

Kai tai buvo paviešinta, generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas ketvirtadienį pareiškė, jog nusišalins nuo bet kokio tyrimo, susijusio su prezidento rinkimais.

Pateikiame žinomus faktus apie D.Trumpo prezidentavimo pradžią temdančią kontroversiją dėl Rusijos.

- Kaip visa tai prasidėjo?

Pernai spalį Amerikos žvalgybos agentūros viešai apkaltino Rusiją, kad ši per 2016-ųjų prezidento rinkimų kampaniją įsilaužė į Demokratų partijos veikėjų elektroninio pašto sistemas ir nutekino jų kandidatei Hillary Clinton nepalankius dokumentus.

Po trijų mėnesių, sausio 6 dieną, žvalgybos vadovai paskelbė ataskaitą ir nurodė esantys tikri, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas asmeniškai inicijavo pastangas sumažinti respublikono D.Trumpo varžovės demokratės H.Clinton šansus laimėti rinkimus.

REKLAMA

Teisingumo departamentas ir žvalgybos agentūros tęsia tyrimus dėl numanomo Rusijos kišimosi į rinkimų kampaniją.

Tuo tarpu Kongrese trys Senato komitetai ir vienas Atstovų Rūmų komitetas taip pat pradėjo tyrimus dėl įvairių su Rusijos vaidmeniu susijusių aspektų.

- Kaip susijęs D.Trumpas?

Kongreso atliekamų tyrimų dėmesio centre yra D.Trumpo rinkimų komandos narių ir Rusijos pareigūnų kontaktai tiek prieš lapkričio 8-ąją vykusius rinkimus, tiek po jų. Siekiama nustatyti, kiek tai susiję su Rusijos bandymais paveikti rinkimų baigtį.

Net kelis D.Trumpo patarėjus siejo seni verslo ryšiai su Rusija arba promaskvietiškais Ukrainos politikais. Tarp šių patarėjų buvo ir D.Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas, rugpjūtį dėl kilusio triukšmo nusprendęs atsisakyti šių pareigų.

Baltieji rūmai griežtai neigė dienraščio „The New York Times“ pranešimą, kad P.Manafortas ir dar du D.Trumpo rinkimų komandos nariai prieš rinkimus bendravo su Rusijos žvalgybos pareigūnais.

Ketvirtadienį vakare D.Trumpas piktai užsipuolė demokratus dėl jų reikalavimo, kad atsistatydintų J.Sessionsas. Prezidentas kaltino demokratus „praradus realybės nuovoką“ ir vykdant „raganų medžioklę“.

- Kokių pasekmių jau sukelta?

Paaiškėję faktai apie D.Trumpo komandos ir Rusijos kontaktus jau privertė palikti postą vieną įtakingą naujosios administracijos narį.

D.Trumpo patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Michaelui Flynnui teko atsistatydinti, kai buvo pranešta, kad jis kalbėjosi su Rusijos ambasadoriumi tą pačią dieną, kai tuo metu prezidento pareigas dar ėjęs Barackas Obama paskelbė, jog dėl kišimosi į rinkimų procesą iš šalies išsiunčiami 35 rusų diplomatai.

Kongreso tyrėjai, be kita ko, aiškinasi, ar M.Flynnas su Rusijos ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku kalbėjosi apie galimybes sušvelninti arba atšaukti JAV sankcijas Maskvai.

Ketvirtadienį generalinis prokuroras J.Sessionsas nusišalino nuo visų su prezidento rinkimų kampanija susijusių tyrimų, kai paaiškėjo, kad per jo kandidatūros svarstymą Senate jis neatskleidė, jog tai pat turėjo kontaktų su S.Kisliaku.

REKLAMA

D.Trumpas ketvirtadienį vakare tvirtino, kad JSessionsas „nepasakė nieko bloga. Jis galėjo suformuluoti savo atsakymą aiškiau, bet tai tikrai nebuvo padaryta tyčia“.

- Nepriklausomas tyrimas?

Teisingumo departamento vadovo J.Sessionso dėl savo pareigų yra atsakingas už visų Federalinio tyrimų biuro (FTB) tyrimų priežiūrą.

Paaiškėjus naujiems faktams, politikai iš abiejų partijų paragino jį nusišalinti nuo tyrimų, susijusių su Rusijos vaidmeniu, o aukščiausio rango demokratai paragino generalinį prokurorą atsistatydinti.


Rašyti komentarą...
K
Kitomis akimis
2017-03-03 18:26:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Rusija nutekino slapta informacija is Clintonienes privataus (taip pat ir nelegalaus) serverio ir jos "labai privaciu" yahoo e-mail,u. Clintonienes rysiai su Rusijos spec. tarnybom buvo gerokai glaudesni negu galima isivaizduoti, jeigu suprasite kokiame lygyje vyko derybos del "Uranium One" ir pats faktas, kad jai uz tai buvo sumoketa per Clinton Foundation saskaita.
Atsakyti
0

K
Kitomis akimis 2
2017-03-03 18:33:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
O dabar prisiminkite "palaimintojo" Obamos pazada Medvedevui, kad "jei jis bus isrinktas antrai kadencijai, tai santykiuose su Putinu bus lankstesnis." Kas tai ? Tiesiog pliurpimas is neturejimo ka pasakyti AR prasymas rusu prisideti prie jo rinkimines kompanijos? Taigi, pasirodo demokart-liberal-anarchistai jaucseniai turejo rinkiminiu reikalu su Rusija, tik si karta teko labai nusivilti, nes Rusijos itaka pasirode per maza. Beliko uzmaskuoti pedsakus ,sukeliant isterija apie irgalvotus Trampo ir jo komandos rysius su priesiska valstybe.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų