Trečiadienį Didžiosios Britanijos policijoje pradėjo veikti specialus skyrius, kovosiantis su sostinėje augančia prekybos žmonėmis grėsme ir žadantis sunaikinti užsienio nusikaltėlių gaujas, pardavinėjančias savo aukas į sekso vergiją arba pasmerkiančias jas priverstiniam darbui.
Daugelis neteisėtai į Jungtinę Karalystę (iš įvairių pasaulio šalių, įskaitant ir Lietuvą) įvežamų merginų galiausiai tampa prostitutėmis, o kiti migrantai verčiami dirbti už grašius arba išvis už dyką, nurodė minėto skyriaus vadovė.
Paaiškėjo, jog kai kurioms aukoms, atvykusioms be cento kišenėje ir nemokančioms nė žodžio angliškai, tebuvo vos 14 metų.
Policija prisimena vieną ypatingą atvejį, kai prieš kelias valandas nusipirktą merginą naujieji šeimininkai išžagino ir siaubingomis sąlygomis laikė įvairiose vietose, kur jai dar ne sykį teko iškęsti grupinę prievartą.
"Joms (aukoms) tenka išties sunkus metas: jas apkvailina ir priverčia atvykti į Jungtinę Karalystę, žadėdami geresnį gyvenimą, gerą darbą ar santuoką, - žurnalistams sakė Londono Metropolitano policijos viršininkė Sue Wilkinson (Sju Vilkinson). - Tačiau vietoj to jos atsiduria tų negailestingų tinklų rankose <...> verčiamos dirbti ar parduodamos į sekso vergiją, ir neturi jokio supratimo, kaip gauti pagalbos".
Pasak S.Wilkinson, atsakingos už Londone įsikūrusį visą 11 žmonių skyrių, prekyba žmonėmis yra "nepaprastai pelningas verslas".
Nusikalstamos gaujos iš savo aukų už atgabenimą į užsienio šalį paprastai reikalauja didžiulių mokesčių, o paskui jas toliau išnaudoja; kartais tai trunka ilgus metus.
"Uždirbamos krūvos pinigų. Paskui jie išplaunami į kilmės šalį <...> ir mes taip pat pradėsime finansinį tyrimą ir paseksime pinigus, kad sužlugdytume tuos tinklus", - teigė pareigūnė.
Ji pridūrė, kad šiuo metu jau rengiamasi dviem tokioms operacijoms.
S.Wilkinson neatskleidė skaičiaus, kiek moterų ir vyrų taip parduodama į Didžiąją Britaniją, tačiau tvirtino, jog tai "aiškiai didžiulė problema".
Anot pareigūnės, ši nelaimė yra įgavusi pasaulinį mastą: nusikaltėliai ir aukos būna iš Azijos, Afrikos, Pietų Amerikos, taip pat nuo seno kaip prekybos žmonėmis šaltiniai garsėjančių Rytų Europos šalių ir Baltijos valstybių.
Antai Lietuvos vyriausybė Didžiąją Britaniją laiko šalimi, į kurią parduodama daugiausia žmonių, pažymėjo ji.
"Dabar stebime žmones, parduodamus iš įvairiausių Afrikos šalių ir Pietų Amerikos, taigi ratas visame pasaulyje labai platus", - sakė S.Wilkinson.
Kaip rodo Didžiosios Britanijos vyriausybės atlikti tyrimai, 2003 metais į šalį verstis prostitucija buvo atgabenta 4 tūkst. prekybos žmonėmis aukų.
Remiantis Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, nuo 1998 metų šis skaičius mažiausiai patrigubėjo.
Manoma, kad 85 proc. šiuo metu viešnamiuose dirbančių moterų yra atgabentos iš svetur, priešingai nei prieš dešimtmetį, kai 85 proc. jų buvo Didžiosios Britanijos pilietės.