• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV viceprezidentas Dickas Cheney (Dikas Čeinis) penktadienį išreiškė susirūpinimą dėl Kinijos karinės galios stiprinimo ir abejones tuo, kad Šiaurės Korėja iki galo įvykdys įsipareigojimus pagal neseniai sudarytą branduolinį susitarimą.

REKLAMA
REKLAMA

D.Cheney, vienas pagrindinių invazijos į Iraką architektų George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) administracijoje, taip pat pabrėžė, jog labai svarbu, kad JAV pajėgos liktų ten, kol Irakas stabilizuosis.

REKLAMA

"Minties, kad laisvos šalys gali atsukti nugarą tam, kas vyksta tokiose vietose kaip Afganistanas ar Irakas, ar bet koks kitas galimas prieglobstis teroristams, ... tiesiog negalime sau leisti", - kalbėdamas Sidnėjuje sakė D.Cheney.

"Jei mūsų koalicija pasitrauktų anksčiau, nei irakiečiai galės apsiginti, radikaliosios grupuotės kovos dėl dominavimo šalyje", - sakė jis "Australijos ir Amerikos vadovybių dialogui".

REKLAMA
REKLAMA

D.Cheney gyrė Kinijos vaidmenį šešiašalėse derybose, kuris sudarė sąlygas vasario 13 dieną sudaryti branduolinį susitarimą. Pagal jį Šiaurės Korėja sutiko išvesti iš rikiuotės savo pagrindinį branduolinį plutonio gamybos kompleksą mainais į mazutą.

"Kiti Kinijos vyriausybės veiksmai siunčia kitokį signalą, - sakė jis. - Praėjusio mėnesio priešpalydoviniai bandymai, Kinijos nesibaigiantis spartus karinės (galios) stiprinimas yra mažiau konstruktyvūs ir neatitinka Kinijos deklaruoto "taikaus kilimo" tikslo".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pakartojo G.W.Busho žodžius, kad susitarimas su Šiaurės Korėja yra žingsnis nusiginklavimo link, bet taip pat išreiškė susirūpinimą dėl to, ar Pchenjanas jį iki galo vykdys.

"Atsižvelgiant į Šiaurės Korėjos raketų bandymą praėjusią liepą, jos branduolinį bandymą spalį ir duomenis (apie ginkluotės) platinimą bei žmogaus teisių pažeidimus, Pchenjano režimas turi daug ką įrodyti, tačiau šis susitarimas reiškia pirmąjį vilčių teikiantį žingsnį geresnės ateities Šiaurės Korėjos žmonėms link", - sakė jis.

REKLAMA

D.Cheney atvyko į Australiją po derybų Tokijuje su Japonijos premjeru Shinzo Abe (Šindzu Abe), kurių metu didelis dėmesys buvo skiriamas Kinijos karinės galios stiprinimui ir jos didėjančiai įtakai regione.

D.Cheney siekė patikinti vienas artimiausių JAV sąjungininkių Japoniją ir Australiją, kad JAV įsipareigojimai Azijos ir Ramiojo vandenyno regionui liks tvirti nepaisant problemų Irake.

REKLAMA

Nors jo argumentams prieš pasitraukimą iš Irako Sh.Abe ir australų premjeras Johnas Howardas (Džonas Hovardas) buvo palanki auditorija, jis susidūrė ir su priminimais apie šio karo nepopuliarumą tiek Japonijoje, tiek Australijoje.

Japonijos gynybos ministras Fumio Kyuma (Fumijus Kiuma) vos kelios savaitės prieš D.Cheney vizitą Tokijuje sukėlė sąmyšį pareikšdamas, kad Irako karo pradėjimas buvo klaida.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antikariniai protestai lydėjo D.Cheney vizitą Sidnėjuje.

Maždaug 50 protestuotojų netoli jo viešbučio penktadienį skandavo "Sukaustykime grandinėmis Cheney" ir ragino nutraukti Irako karą. Viena moteris šoko gatvėje apsirengusi griaučius vaizduojančiu kostiumu, ant pečių užsimetusi Amerikos vėliavą ir tampydama dvi kruvinas skerdenas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų