Britų karališkieji asmenys raudonuoja: karalienė vaikystėje rodė nacių pasisveikinimo gestą

Didžiosios Britanijos karališkoji šeima šeštadienį atsidūrė labai nesmagioje padėtyje, kai vienas laikraštis išspausdino atvaizdus, kuriuose matyti, kaip karalienė Elizabeth II  4-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, dar būdama vaikas, rodo nacių pasisveikinimo gestą.

Bakingamo rūmai išreiškė nusivylimą dėl to, kad bulvarinis dienraštis „The Sun“ pirmajame puslapyje išspausdino nespalvotą kadrą, kuriame būsimoji karalienė, tuomet maždaug šešerių princesė, yra iškėlusi į viršų dešinę ranką, kaip ir jos mama, velionė Karalienė Motina.

20 sekundžių filmas, iš kurio paimti minimi kadrai, kaip manoma, buvo susuktas Balmoralo rūmų soduose Škotijoje 1933 ar 1934 metais – tuo metu, kai Adolfas Hitleris dar tik tvirtino savo valdžią Vokietijoje.

Buvo pradėtas tyrimas dėl to, kaip „The Sun“ gavo tą filmuotą medžiagą, ir rūmai, priklausomai nuo šio tyrimo išvadų, galėtų imtis teisinių veiksmų prieš laikraštį, sakė šaltinis rūmuose, kuris nenorėjo skelbti savo pavardės.

„Nuvilia, kad buvo gautas ir taip eksploatuotas filmas, nufilmuotas prieš aštuonis dešimtmečius ir aiškiai (esantis) iš JD (Jos Didenybės) asmeninio šeimos archyvo“, – sakoma Bakingamo rūmų atstovo pareiškime.

REKLAMA

Nors karalienė tokiame jauname amžiuje negalėjo žinoti to gesto reikšmės, minimas straipsnis nebus malonus monarchei, kuriai dabar – 89 metai.

Prieš 10 metų „The Sun“, kuris yra labiausiai perkamas Britanijos laikraštis, išspausdino nuotrauką, kurioje princas Harry draugo maskarade buvo įamžintas su rankovės raiščiu, ant kurio buvo nupiešta svastika. Penktasis asmuo eilėje į britų sostą vėliau atsiprašė.

NAMŲ FILMAS

Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip būsimoji karalienė trumpam tris kartus pakelia dešinę ranką, šoka ir žaidžia su korgiu.

Grupę, kurioje taip pat buvo karalienės sesuo princesė Margaret, kaip atrodo, skatino karalienės dėdė, būsimasis karalius Edwardas VIII.

Dėl tikslaus Edwardo sąsajų su naciais pobūdžio Britanijoje vis dar diskutuojama, bet kai kurie istorikai kaltina jį simpatijomis Hitlerio režimui.

1937 metais Vokietijoje jis susitiko su nacių lyderių – po to, kai metais anksčiau atsisakė sosto norėdamas vesti išsiskyrusią amerikietę Wallis Simpson.

Daug dokumentų, susijusių su audringu Edwardo gyvenimu, vis dar guli slaptuose karališkuosiuose archyvuose. Edwardas mirė 1972 metais.

„The Sun“ vykdomasis redaktorius Stigas Abellas teisino sprendimą paskelbti tuos atvaizdus ir sakė, kad jie buvo gauti „teisėtu būdu“ ir kad toji publikacija „nesanti karalienės ar karalienės mamos kritika“.

„Tai istorinis dokumentas, kuris realiai sudaro sąlygas kažkiek suvokti Edwardo VIII elgesį“, – sakė jis BBC radijui.

„Aš suprantu, kad jiems (rūmams) nepatinka to pasirodymas, bet taip pat jaučiu, palyginti puristiniu pagrindu, kad žurnalistų ir žiniasklaidos vaidmuo yra ištraukti į šviesą dalykus, kurie įvyko“, – sakė jis.

Neaišku, kaip laikraštis gavo tuos atvaizdus, bet Bakingamo rūmai skuba tai išsiaiškinti.

„Mes bandome nustatyti, iš kur atėjo ta filmuota medžiaga, – AFP sakė šaltinis karališkuosiuose rūmuose. – Yra klausimų dėl autorių teisių ir gali būti galimų klausimų apie nusikalstamumą“.

„NENUMATOMAS BLOGIO MASTAS“

Istorikas Timas Stanley sakė, kad nors Hitlerio antisemitizmas turėjo būti aiškus, kai ta medžiaga buvo nufilmuota, buvo neįmanoma numatyti Antrojo pasaulinio karo ir Holokausto.

REKLAMA

„Niekas negalėjo numatyti vien to blogio masto“, – sakė jis televizijai „Sky News“.

Hitleris Vokietijos lyderiu tapo 1933 metais. Po 12 metų baigiantis Antrajam pasauliniam karui, milijonai žmonių, daugelis jų – žydai, jau buvo nužudyti koncentracijos stovyklose.

Karalienė praėjusį mėnesį su valstybiniu vizitu buvo nuvykusi į Vokietiją, kur lankėsi Bergeno-Belzeno koncentracijos lageryje. Tai buvo pirmas jos apsilankymas buvusioje nacių stovykloje, kurioje žuvo maždaug 52 tūkst. žmonių, tarp jų – dienoraštį rašiusi paauglė žydaitė Ana Frank.


Rašyti komentarą...
Z
Zenonas
2015-07-19 12:13:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu A. Hitleris su nacionalsocialistų partija 1933 metais nebūtų populiarus, tai jis būtų neatėjęs rinkimų keliu į valdžią. Reikia neužmiršti ir A. Hitlerio genijaus, kuris sugebėjo okupuotą ir nustekentą Vokietiją suvienyti ir prikelti iš suirutės. Todėl to meto pasaulio intelektualų žavėjimasis A. Hitleriu, kai pasaulyje siautė dirbtinai sukurta pasaulinė ekonominė "krizė" ir daugelyje šalių vyravo skurdas ir neviltis, yra visai natūralus ir pagrįstas.
O kad paskiau A. Hitleriui nuo Vokietijos laimėjimų ekonomikoje, inžinerijoje susisuko protelis, tai jau visai kita kalba. Ir dabar viską vertinti atgaline data, tai yra gryna nesąmonė, kaip ir pareikšti pretenzijas A. Merkel, kodėl ji tuomet nesustabdė A. Hitlerio.
Pagarbiai
Atsakyti
0

n
nordland
2015-07-19 11:50:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
dirbtinai uzsukta kazkokia liguista isterija, slykscioji zurnalistikos puse.
Atsakyti
0

d
dr. Jonas Ramanauskas [email protected]
2015-07-19 16:09:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai tada visokiuose tokiuose ranku pakelimuose galima izvelgti Hitlerio garbinima. Pirmiausiai uzdrausciau krepsininkams mesti i krepsi su desine ranka, nes tai labai primena Hitlerio garbinima. Gal net ir krepsinis tam ir buvo sugalvotas? :) Manyciau kaltinimai nepagristi, nesamoningi ir juokingi. Juokingiau yra ir tai, kad bandoma issiaiskinti kas ir kaip TIESA (filmuota medziaga) paskelbe! Gal reikia dar nubausti ir ta, kuris nufilmavo....? Visi kurie pamojuos savo draugams ar ji filmuojantiems.... bus ivardinti kaip Hitlerio pasekejai? Cia yra blogiausiai ne tiesos paskelbimas, o reakcija i ja. !
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų