„Nemanau, kad tolesnis pratęsimas būtų naudingas, jeigu jie nesutiks su pagrindine formuluote ir esminiu reikalavimu, kad pasaulis turi būti užtikrintas, jog jie nesiekia pasigaminti branduolinių ginklų“, – sakė B.Obama per bendrą spaudos konferenciją su vizito į Vašingtoną atvykusia Vokietijos kanclere Angela Merkel.
Prezidentas nurodė, kad kelyje, vedančiame į visapusiško susitarimo sudarymą, likę klausimai nebėra techniniai.
„Dabar liko atsakyti, ar Iranas turi politinės valios ir noro sudaryti susitarimą“, – sakė jis.
Šiuos komentarus B.Obama išsakė po susitikimo Baltuosiuose rūmuose su A.Merkel, kurios šalis kartu su Jungtinėmis Valstijomis priklauso šešių galingųjų valstybių grupei „P5 plius 1“, vedančiai derybas su Teheranu.
Anksčiau nustatyti du galutiniai terminai, iki kurių tikėtasi sudaryti nuolatinį susitarimą dėl Irano branduolinės programos, baigėsi nepasiekus šio tikslo, o Teherano ketinimai vertinami vis labiau skeptiškai.
Pagal laikiną susitarimą Iranas savo turėtas iki 20 proc. prisodrinto urano atsargas pavertė iki 5 proc. prisodrintu uranu, o derybų partnerės mainais iš dalies sušvelnino šiitiškai respublikai taikomas sankcijas.
Tačiau derybininkai dabar turi pasiekti politinį konsensusą iki kovo 31 dienos, o galutinė sutartis, apimanti technines detales, turi būti parengta iki birželio 30-osios.
Tuo tarpu JAV Kongresas vis labiau spaudžia B.Obamą iš anksto įvardyti sankcijas, kurios būtų paskelbtos Iranui, jeigu susitarimas nebūtų pasiektas. Prezidento administracija tokiems raginimams įnirtingai priešinasi.
Respublikonai dar labiau supykdė Baltųjų rūmų administraciją, pakviesdami Izraelio premjerą Benjaminą Netanyahu (Benjaminą Netanjahų) ateinančio mėnesio pradžioje vyksiančiame abiejų Kongreso rūmų posėdyje pasakyti kalbą, kurioje jis, kaip manoma, griežtai pasisakys prieš susitarimą su Iranu.
B.Obama pripažino, kad egzistuoja „labai realių skirtumų“ tarp jo ir B.Netanyahu pozicijos, taip pat pakartojo nepritariantis Kongreso veiksmams sankcijų klausimu.
Prezidentas pažymėjo, kad jis kartu su kitais sąjungininkais, įskaitant A.Merkel ir Didžiosios Britanijos premjerą Davidą Cameroną (Deividą Kameroną), laikosi bendros nuomonės, jog „nėra prasmės kenkti deryboms likus mėnesiui ar dviem iki to laiko, kai jos turėtų būti užbaigtos“.
„Kaip jau sakiau Kongreso nariams, būsiu pirmasis, kuris bendradarbiaus su jais dėl griežtesnių priemonių taikymo Iranui. Bet kam taip skubėti?“ – klausė jis.
B.Obama pabrėžė, kad nepavykus sudaryti susitarimo su Iranu per derybas, „pasirinkimai bus siauri – ir jie nėra patrauklūs“.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.