Audringa savaitė, atvedusi prie balsavimo dėl apkaltos Trumpui

JAV Atstovų Rūmai trečiadienį turėtų pritarti apkaltai prezidentui Donaldui Trumpui už minios kurstymą šturmuoti JAV Kapitolijų savo melagingais pareiškimais apie suklastotus rinkimų rezultatus.

Žemiau chronologine tvarka pateikiami įvykiai, atvedę iki istorinio balsavimo demokratų kontroliuojamuose Kongreso žemuosiuose rūmuose.

D. Trumpo mitingas

JAV Kongresui sausio 6 dieną susirinkus patvirtinti demokrato Joe Bideno pergalės lapkričio 3 dienos prezidento rinkimuose, D. Trumpas šalia Baltųjų rūmų surengė mitingą „Išgelbėkit Ameriką“.

Kreipdamasis į susirinkusiųjų minią respublikonų prezidentas kartojo savo nepagrįstus kaltinimus, esą rinkimai buvo „pavogti“, ir paragino savo šalininkus žygiuoti į Kapitolijų.

Nors D. Trumpas sakė, kad rėmėjai turėtų patraukti į Kapitolijų „taikiai ir patriotiškai“, tačiau jo kalboje buvo minią įaudrinusių kurstančių pareiškimų. 

„Turite pademonstruoti stiprybę ir turite būti stiprūs“, – sakė D. Trumpas.

„Kovokime už Trumpą“, – skandavo minia.

Viceprezidentas M. Pence'as

Savo kalboje D. Trumpas paragino viceprezidentą Mike'ą Pence'ą, turėjusį pirmininkauti Senato posėdžiui, pademonstruoti „drąsą“ ir blokuoti Rinkikų kolegijos balsų patvirtinimą Kongrese.

Tačiau M. Pence'as atsisakė vykdyti šį reikalavimą paaiškindamas, kad pagal Konstituciją jam suteiktas vaidmuo yra grynai simbolinis ir jis negali nepripažinti rinkikų balsų.

Kapitolijaus šturmas

Atstovų Rūmams ir Senatui surinkus patvirtinti rinkimų rezultatų, tūkstančiai D. Trumpo šalininkų šturmavo JAV Kapitolijų. Skaičiumi gerokai Kapitolijaus policijos pajėgas nustelbę prezidento rėmėjai daužė langus ir laužė duris.

Įstatymų leidėjus teko skubiai išvesti į saugią vietą, miniai blaškantis po Kongreso sales ir skanduojant „Pakarti Mike'ę Pence'ą“ ir „Kur yra Nancy“ – Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.

REKLAMA

Per riaušes žuvo penki žmonės, tarp jų viena D. Trumpo šalininkė iš Kalifornijos, kurią pašovė saugumo pareigūnas, ir Kapitolijaus policininkas, kurį, kaip pranešama, primušė minia.

Įstatymų leidėjai ir prezidento padėjėjai paragino D. Trumpą liepti savo šalininkams skirstytis. Galiausiai jis tai padarė, paskelbęs pranešimą ir trumpą įrašą tviteryje, kuriame juos pavadino „labai ypatingais“.

Vaizdo įraše D. Trumpas galiausiai pripažino J. Bideno pergalę ir pažadėjo tvarkingą valdžios perdavimą, tačiau išrinktojo prezidento nepasveikino.

Kongresas vėl susirinko

Po maždaug šešias valandas trukusios pertraukos, kurią sukėlė riaušininkų įsivežimas, vėl susirinkęs Kongresas patvirtino rinkimų rezultatus sausio 7 dieną maždaug 4 val. ryto vietos laiku.

Keli respublikonų senatoriai, ketinę nepritarti rinkimų rezultatams J. Bidenui pergalę atnešusiose valstijose, po smurto proveržio atsisakė savo ketinimų, nors kiti ir toliau prieštaravo.

Blokuotos paskyros socialiniuose tinkluose, atsistatydinimai

Socialinis tinklas „Twitter“ visam laikui blokavo D. Trumpo paskyrą dėl būgštavimų, kad jis gali toliau kurstyti smurtą.  Prezidento paskyra tinkle „Facebook“ buvo uždaryta „neribotam laikui“, o platformoje „YouTube“ – mažiausiai savaitei.

Protestuodami prieš D. Trumpo šalininkų įsiveržimą į Kapitolijų atsistatydino susisiekimo sekretorė Elaine Chao, švietimo sekretorė Betsy DeVos bei virtinė žemesnio rango administracijos pareigūnų.

Taip pat atsistatydino Kapitolijaus policijos vadovas.

N. Pelosi

Penktadienį N. Pelosi paskelbė laišką, raginantį D. Trumpą atsistatydinti. Jam atsisakius, M. Pence'as ir kabinetas turėtų nušalinti prezidentą kaip netinkamą eiti pareigas, pasinaudodami 25-ąja Konstitucijos pataisa, nurodė ji.

Pasak N. Pelosi, jeigu M. Pence'as atsisakys inicijuoti 25-ąją pataisą, Atstovų rūmai imsis rengti D. Trumpui antrą apkaltą. 

REKLAMA

25-oji pataisa. Apkalta

Pirmadienį Atstovų Rūmuose buvo pristatyta rezoliucija, raginanti inicijuoti 25-ąją pataisą, bet respublikonai ją atmetė. Tuomet demokratai ėmėsi apkaltos D. Trumpui dėl maišto kurstymo.

Antradienį vakare Atstovų Rūmai pagal partinę liniją balsavo už rezoliuciją dėl 25-osios pataisos panaudojimo, bet dar prieš balsavimą M. Pence'as N. Pelosi parašė, kad jis „netiki, jot tokia veiksmų eiga geriausiai pasitarnaus mūsų šalies interesams“.

Dėl apkaltos D. Trumpui Atstovų Rūmai balsuos trečiadienį 15 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku. Manoma, kad jai gali pritarti ir kai kurie respublikonai.

Trečia pagal rangą Atstovų Rūmų respublikonė Liz Cheney sakė, kad palaikys apkaltą D. Trumpui.

D. Trumpo apkalta Atstovų Rūmuose atvertų kelią jo teismui Senate, kur daugumą balsų turi respublikonai. Tačiau lieka neaišku, kada tai galėtų įvykti, nes artimiausias Senato posėdis numatytas sausio 19 dieną – dieną prieš J. Bideno inauguraciją  46-uoju Jungtinių Valstijų prezidentu.


Rašyti komentarą...
P
Pikasas
2021-01-13 21:20:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Einantis prezidento pareigas D.Trumpas šiandien nuvyko prie savo "šedevro" - strypų tvoros su Meksika. Ta užtvara tik ketvirtadalis ilgio, tačiau bus puikus paminklas D.Trampo absurdo kadencijai. Pasinaudojo jis proga dar kartą pavirkauti, kaip jį skriaudžia, o apkaltą pavadino "raganų medžiokle". Toks D.Trampo požiūris į parlamentarų daugumą nebestebina. Po paskutinių mėnesių D.Trampo autoritetas slydo, kaip rogutės nuo kalno. Netgi dauguma verslo magnatų atsisakė finansuoti klaikią respublikonų poziciją, kuri tokį statytinį Tautai prakišo. . O jei dar pareikalaus D.Trumpui skolas gražinti? Tai tada, kaip? O juk pareikalaus... Bankai savo teises žino. Prokurorai irgi "viščiukus suskaičiuos". Mažai gali nepasirodyti... "Batia" galės bėgti pas Putiną. O kur D.Trampas? Golfą žaisti? Betgi, net turnyrą jo vardu Floridoje atšaukė ir Škotija matyti nepageidauja. Gal daug kas nusiteikęs elgtis taip, kaip D.Trampas savo kadencijos metu su jais elgėsi.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų