Lyčių nelygybė medicinoje yra gerai užfiksuotas reiškinys. Tai susiję su moksliniais tyrimais, kuriais grindžiamas visas mūsų medicininis gydymas – daug istorinių anatomijos žinių buvo sukaupta skrodžiant tik vyrų kūnus, o ikiklinikiniuose ir klinikiniuose tyrimuose vis dar nepakankamai atstovaujama moterims.
Moterys rečiau gauna nuskausminamuosius
Daugybe tyrimų nustatyta, kad šis šališkumas išlieka visose medicinos įstaigose, todėl moterims nustatomos neteisingos diagnozės ir jos yra netinkamai gydomos, kai jų sveikatos problemos neatitinka išankstinių, į vyrus orientuotų modelių, o ligos, kurios pirmiausia arba išimtinai paveikia moterų kūnus, yra nepakankamai ištirtos.
Dabar šį liūdną vaizdą papildė naujas įrodymas. JAV ir Izraelio mokslininkų grupė ištyrė daugiau kaip 21 tūkst. pacientų, kurie kreipėsi į ligoninių skubios pagalbos skyrius, skųsdamiesi skausmu, medicininius įrašus. Paaiškėjo, kad gydymas labai skiriasi dėl lyties.
Moterys 10 proc. rečiau nei vyrai turėjo įrašytą skausmo balą – skaičių nuo 1 iki 10, kuris padeda pacientams įvertinti skausmo stiprumą. Be to, moterims skyriuje teko laukti vidutiniškai 30 minučių ilgiau nei vyrams; net ir atsižvelgus į skausmo balus ir kitus kintamuosius, moterims skausmą malšinantys vaistai buvo skiriami rečiau nei vyrams.
Trumpai tariant, kaip „Nature News“ sakė vienas iš autorių daktaras Alexas Gilelesas-Hillelis: „Moterys, besiskundžiančios skausmu, laikomos perdėtomis ar isteriškomis, o vyrai – stoiškesniais“.
Nerimą keliantis šališkumas
Tos pačios tendencijos egzistavo nepriklausomai nuo pacientą gydančio slaugytojo ar gydytojo lyties. Kai kurių ankstesnių tyrimų metu nustatyta, kad moterys gydytojos ir chirurgės palankesnės pacientams, tačiau šie rezultatai rodo, kad išankstinės nuostatos apie moterų skausmą yra taip giliai įsišaknijusios, kad jos paveikia medikų sprendimus, nepriklausomai nuo jų pačių lyties.
Antroje tyrimo dalyje autoriai atliko kontroliuojamą eksperimentą su 109 slaugytojomis, kurios naudojo klinikines vinjetes, t. y. atvejų analizes, kurios yra klinikinių mokymų dalis. Tai vėlgi atskleidė, kad skausmas buvo laikomas mažiau intensyviu, kai slaugytojoms buvo pasakyta, kad scenarijaus pacientas yra moteris.
„Mūsų tyrimas atskleidė nerimą keliantį šališkumą, kaip moterų skausmas suvokiamas ir gydomas skubios pagalbos įstaigose, – teigė autorius profesorius Shohamas Choshen-Hillelis, pareiškime „IFLScience“. – Šis nepakankamas moterų pacienčių skausmo gydymas gali turėti rimtų pasekmių moterų sveikatos rezultatams, nes gali lemti ilgesnį sveikimo laiką, komplikacijas ar lėtinį skausmą“.
Reikia šalinti lytinį šališkumą
Autoriai ragina rengti mokymus, kurie padėtų sveikatos priežiūros darbuotojams atpažinti ir šalinti lytinį šališkumą. Viena iš galimybių, kurią daktarė Gileles-Hillel pasiūlė „Nature News“, galėtų būti kompiuterinis įspėjimas, kuris paskatintų gydytojus skirti skausmo malšinimą, kai bet kurios lyties pacientas praneša apie pakankamai aukštą skausmo balą.
Tyrimo išvados yra aiškios: ligoninės turėtų dar kartą peržiūrėti skausmo gydymo protokolus, kad užtikrintų, jog visi pacientai, įžengę pro jų duris, gautų vienodas priežiūros galimybes.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!