Vienas Rusijos žvalgybos pareigūnas, atrodo, apgavo visus. Jis sukūrė tobulą istoriją.
„Jis vadovavo sėkmingai veikiančiai 3D spausdinimo įmonei ir dalijosi prabangiu butu Rio de Žaneire su savo brazile mergina ir pūkuotu oranžiniu bei baltu meino meškėnu.
Tačiau svarbiausia, kad jis turėjo autentišką gimimo liudijimą ir pasą, kurie sakė – Gerhardas Danielis Camposas Wittichas, 34 metų Brazilijos pilietis“, – teigia leidinys.
Rusų šnipai kūrė itin įtikinamas istorijas
Po šešerių metų, praleistų tyliai, jis laukė, kada galės pradėti darbą – šnipinėti. Aplinkiniai jį apibūdino kaip darbo fanatiką, daug dirbusį ir labai besirūpinusį savo įmone.
Tačiau draugai ir kolegos sakė, kad buvo keistų dalykų. Jis niekada nepalikdavo kompiuterio prijungto prie interneto, kai jo nenaudodavo. Taip pat atrodė, kad jis turi daugiau pinigų, nei gali uždirbti jo verslas.
Jis taip pat atrodė labai bijantis fotoaparatų ir taip nemėgo būti fotografuojamas, panikavo, jei jo nuotrauka kur nors būdavo paskelbiama.
Jis nebuvo vienintelis. NYT tyrimas atskleidė, kad Rusija daugelį metų naudojo Braziliją kaip starto aikštelę savo elitiniams žvalgybos pareigūnams. Drąsioje ir plataus masto operacijoje šnipai atsikratė savo rusų praeities, įkūrė verslus, susirado draugų ir užmezgė meilės ryšius – tai per daugelį metų tapo visiškai naujų tapatybių pagrindais.
Nors Rusijos šnipų operacijų buvo ir anksčiau, šis atvejis kitoks.
„Tikslas buvo ne šnipinėti Braziliją, o tapti braziliu. Pasislėpę po patikimomis istorijomis, jie išvykdavo į Jungtines Valstijas, Europą ar Artimuosius Rytus ir pradėdavo rimtą darbą.
Rusai iš esmės pavertė Braziliją giliai įslaptintų agentų surinkimo linija.
Vienas iš jų įkūrė juvelyrikos verslą. Kitas buvo blondinas, mėlynakis modelis. Trečiasis buvo priimtas į JAV universitetą. Buvo brazilų tyrėjas, kuris gavo darbą Norvegijoje, ir sutuoktinių pora, kuri galiausiai išvyko į Portugaliją.
Tada viskas žlugo“, – rašo NYT.
Brazilijos kontržvalgyba sumedžiojo rusų šnipus
Per pastaruosius trejus metus Brazilijos kontržvalgybos agentai tyliai ir metodiškai medžiojo tokius šnipus. Atlikę kruopštų darbą, šie agentai atrado modelį, kuris leido jiems vieną po kito identifikuoti šnipus.
Skaičiuojama, kad agentai atskleidė mažiausiai devynis Rusijos šnipus, veikiančius minėtu principu. Pareigūnai sako, kad tyrimas jau apėmė mažiausiai aštuonias šalis, o žvalgybos informacija buvo gaunama iš Jungtinių Valstijų, Izraelio, Nyderlandų, Urugvajaus ir kitų Vakarų saugumo tarnybų.
Kremliaus šnipų fabriko demaskavimas buvo neįprasta kontržvalgybos operacija. Tai buvo dalis dešimties metų Rusijos agresijos padarinių. Rusijos šnipai padėjo numušti keleivinį lėktuvą, skridusį iš Amsterdamo 2014 m. Jie kišosi į rinkimus Jungtinėse Valstijose, Prancūzijoje ir kitur. Jie nuodijo tariamus priešus ir rengė perversmus.
Nors kurį laiką šie šnipai nebuvo baudžiami, 2022 m. Rusijos agresija prieš Ukrainą paskatino pasaulinį atsaką.
Brazilija sudavė smūgį rusų šnipams. Buvo likviduota grupė aukštos kvalifikacijos pareigūnų, kuriuos bus sunku pakeisti. Bent du iš jų buvo suimti. Kiti skubiai pasitraukė į Rusiją. Jų priedanga buvo demaskuota, todėl jie greičiausiai niekada nebegalės dirbti užsienyje.
Šios operacijos centre buvo Brazilijos federalinės policijos kontržvalgybos agentų komanda, ta pati, kuri tyrė Brazilijos buvusį prezidentą Jair Bolsonaro dėl sąmokslo surengti perversmą.
Jie metus praleido žiūrėdami milijonus Brazilijos asmens tapatybės įrašų, ieškodami dėsningumų.
Tai tapo žinoma kaip operacija „Rytai“.
Rusijos šnipai dengiasi tikrais dokumentais, įtikinamomis istorijomis
2022 m. balandžio pradžioje CŽV perdavė skubų ir ypatingą pranešimą Brazilijos federalinei policijai.
Amerikiečiai pranešė, kad Rusijos karinės žvalgybos tarnybos slaptasis agentas neseniai atvyko į Nyderlandus stažuotis Tarptautiniame baudžiamajame teisme – kaip tik tuo metu, kai šis pradėjo tirti Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje.
Būsimasis stažuotojas keliavo su Brazilijos pasu, kuriame buvo įrašytas vardas Victoras Mulleris Ferreira. Šiuo vardu jis buvo baigęs Johns Hopkins universitetą. Tačiau, kaip teigė CŽV, jo tikrasis vardas buvo Sergejus Cherkasovas. Olandijos pasienio pareigūnai jam neleido įvažiuoti į šalį, todėl jis skrido į San Paulą.
Turėdami ribotus įrodymus ir tik kelias valandas laiko, brazilai neturėjo įgaliojimų areštuoti S. Cherkasovo oro uoste. Taigi keletą dienų policija jį atidžiai stebėjo.
Galiausiai pareigūnai gavo arešto orderį ir jį areštavo – ne už šnipinėjimą, o už švelnesnį kaltinimą – suklastotų dokumentų naudojimą.
Net ir tai pasirodė esąs daug sudėtingesnis atvejis, nei kas nors tikėjosi. Apklausos metu S. Cherkasovas buvo įžūlus, aiškino, kad yra brazilas. Ir turėjo tai įrodančius dokumentus, jo pasas buvo tikras. Jis turėjo Brazilijos rinkėjo registracijos kortelę ir pažymėjimą, patvirtinantį, kad jis atliko privalomąją karinę tarnybą. Visi dokumentai buvo tikri.
Atrodė, kad jis neturi ryšio su Rusija. Tačiau policijai pavyko rasti jo tikrą gimimo liudijimą ir S. Cherkasovo istorija griuvo.
Rusų šnipus praminė vaiduokliais
Anksčiau Rusijos šnipai dažnai gaudavo asmens tapatybės dokumentus iš mirusių žmonių, dažniausiai kūdikių.
Šiuo atveju taip nebuvo. Agentai nustatė, kad Viktoras Mulleris Ferreira niekada neegzistavo. Tačiau jis turėjo tikrą gimimo liudijimą.
Dokumente buvo nurodyta, kad Viktoras Mulleris Ferreira gimė 1989 m. Rio de Žaneire, jo motina buvo brazilė, tikra asmenybė, mirusi ketverius metus vėliau. Tačiau kai policija surado jos šeimą, agentai sužinojo, kad moteris niekada neturėjo vaikų. Valdžios institucijos nerado nė vieno asmens, kurio pavardė sutaptų su tėvo pavarde.
Tai iškėlė papildomų klausimų. Kaip rusų šnipas gavo tikrus dokumentus su suklastotu vardu? Kartu policija ėmė svarstyti, jei tai pavyko vienam, kiek dar tokių rusų yra.
Agentai praminė tokius šnipus vaiduokliais ir kibo į jų paieškas. Norėdami surasti šiuos vaiduoklius, agentai pradėjo nerštis milijonuose gimimo įrašų, pasų, vairuotojo pažymėjimų ir socialinio draudimo numerių.
Dalis šio darbo galėjo būti atlikta automatizuotai, tačiau ne visos Brazilijos duomenų bazės gali būti lengvai susietos ir paieškos atliktos skaitmeniniu būdu. Didžiąją dalį darbo teko atlikti rankiniu būdu.
Ši analizė leido operacijai „Rytų“ išaiškinti visą Rusijos operaciją.
„Viskas prasidėjo nuo Sergejaus“, – sakė vienas aukštas Brazilijos pareigūnas.
Spragos Brazilijos dokumentų sistemoje
Brazilija atrodė ideali vieta Vladimiro Putino šnipams kurti savo legendą. Brazilijos pasas yra vienas iš geriausių pasaulyje, leidžiantis be vizos keliauti į beveik tiek pat šalių, kiek ir su JAV pasu. Asmuo su europietiškais veido bruožais ir nežymiu akcentu vargu ar išsiskirs daugiatautėje Brazilijoje.
Nors daugelis šalių prieš išduodamos gimimo liudijimus reikalauja patvirtinimo iš ligoninės ar gydytojo, Brazilija leidžia nedidelę išimtį tiems, kurie gimė kaimo vietovėse. Valdžios institucijos išduoda gimimo liudijimą bet kam, kas dviejų liudytojų akivaizdoje pareiškia, kad kūdikis gimė bent vienam braziliškam tėvui.
Turint gimimo liudijimą, belieka kreiptis dėl rinkėjo registracijos, karinių dokumentų ir galiausiai paso.
Gavęs šiuos dokumentus, šnipas gali keliauti beveik visur pasaulyje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!