• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Argentinoje – antras prezidento rinkimų turas

Argentinoje sekmadienį vyksta antras prezidento rinkimų turas, kuriame varžosi du labai skirtingi kandidatai, o daugelį rinkėjų kamuoja neapsisprendimas, kuris iš jų išgelbės šalį nuo triženklės infliacijos.

Argentinoje sekmadienį vyksta antras prezidento rinkimų turas, kuriame varžosi du labai skirtingi kandidatai, o daugelį rinkėjų kamuoja neapsisprendimas, kuris iš jų išgelbės šalį nuo triženklės infliacijos.

REKLAMA

Vienas iš kandidatų yra 51 metų ekonomikos ministras Sergio Massa, kuriam dirbant fiksuota 143 proc. metinė infliacija ir rekordinis skurdo lygis.

Jo varžovas – „anarchokapitalistu“ save vadinantis libertaras Javieras Milei, kuris pažadėjo sustabdyti nežabotą Argentinos išlaidavimą, atsisakyti peso ir pakeisti jį JAV doleriu bei išardyti centrinį banką.

Apklausos rodo, kad abiejų kandidatų šansai yra lygūs, o J. Milei turi labai nedidelę persvarą.

„Labai, labai neaišku. Ir daug rinkėjų ketina apsispręsti tiesiogine prasme paskutinę dieną ar valandą, ar net balsavimo kabinoje“, – sakė „The Economist Group“ tyrimų ir konsultacijų padalinio „Economist Intelligence Unit“ vyresnysis analitikas Nicolas Saldias.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiajai pagal dydį Lotynų Amerikos ekonomikai, kuri dešimtmečius kovoja su fiskalinėmis problemomis, per šiuos rinkimus itin daug pastatyta ant kortos.

REKLAMA

Valstybės skola viršija 400 mlrd. dolerių ir nėra jokios kredito linijos, todėl būsima vyriausybė „turės iškasti Argentiną iš neįtikėtinai gilios duobės, turėdama tam labai mažai išteklių“, sakė Vašingtone įsikūrusio Wilsono centro Argentinos projekto direktorius Benjaminas Gedanas.

Nepaisant didelių vyriausybės subsidijų kurui, transportui ir elektrai ir milijonų žmonių, gaunančių socialinę paramą, skurdo lygis viršija 40 procentų.

Argentina jau 50 metų yra makroekonominė ir socialinė katastrofa“, – sakė Torcuato Di Tellos universiteto analitikas Carlosas Gervasoni.

REKLAMA
REKLAMA

Jis teigė, kad J. Milei, „TikTok“ besidemonstruojančiam veikėjui, kuris metė įnirtingą iššūkį tradicinėms politinėms partijoms ir uždegė jaunimą, iškilimas buvo dešimtmečius trukusio šalies nuosmukio ir stagnacijos pasekmė.

„Tai, kas egzistuoja dabar, man neveikia. Galbūt šis pokytis būtų geras“, – sakė J. Milei šalininkas Matiasas Esoukourianas, 19-metis ekonomikos studentas.

Tuo tarpu 39 metų Maria Lopez, sostinėje įsikūrusios madingos juvelyrinių dirbinių parduotuvės darbuotoja, sakė, kad jaučiasi suglumusi, bet nenorinti atiduoti tuščio balsavimo biuletenio.

Ji ir jos vyras sustabdė savo planus bandyti susilaukti kūdikio dėl dabartinės ekonomikos padėties šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Negalima planuoti ateities, nesvarbu, ar tai būtų vaikai, ar projektai. Nuoma smarkiai šoktelėjo. Darosi vis sunkiau ir sunkiau išsiversti iki mėnesio pabaigos“, – pasakojo moteris.

Ji sakė, kad „baisu nežinoti, kas bus“ po rinkimų.

J. Milei atsikratė savo grandininio pjūklo

53-ejų Buenos Airių įstatymų leidėjas savo roko žvaigždės įvaizdžiu prikaustė nusivylusią visuomenę savo ugningais pasisakymais prieš „vagiančią ir bevertę politinę klasę“.

Prieš spalį vykusį pirmą rinkimų turą jis pasirodydavo scenoje su įjungtu grandininiu pjūklu, žadėdamas sumažinti valstybės išlaidas.

Jis pasisako prieš abortus ir yra sakęs, kad norėtų palengvinti ginklų įsigijimą ir žmogaus organų pardavimą. Jis taip pat neigė, kad žmonės yra atsakingi už klimato kaitą, ir dažnai įžeidinėjo popiežių Pranciškų, kuris taip pat yra argentinietis.

REKLAMA

Nors prieš pirmąjį rinkimų turą J. Milei pirmavo apklausose, būtent S. Massa pranoko lūkesčius ir spalio rinkimuose surinko daugiausia balsų, pirmaudamas 7 procentiniais punktais.

Tai paskatino J. Milei sušvelninti savo retoriką, kad pritrauktų nuosaikesnius rinkėjus: jis teigė, kad dolerizacija bus laipsniška, atsisakė grandininio pjūklo ir stengėsi vengti piktų išsišokimų.

Jis taip pat gavo svarbią Patricios Bullrich, kuri pirmame ture užėmė trečiąją vietą, paramą – nors dar neaišku, ar jos rinkėjai jį palaikys.

Tuo tarpu S. Massa stengėsi atsiriboti nuo prieštaringai vertinamų nepopuliarios valdančiosios peronistų koalicijos narių.

REKLAMA

Analitikas C. Gervasoni teigė, kad S. Massa „atvirai ir begėdiškai naudojosi valstybės aparatu“, kad pagerintų savo galimybes rinkimuose.

Tai apima reklamas, kuriose įspėjama, kad valdant J. Milei transporto kainos padidės, taip pat mokesčių mažinimą ir pinigines išmokas milijonams žmonių.

„Jis negali kandidatuoti remdamasis savo rezultatais, atsižvelgiant į tai, kaip katastrofiškai jis valdė ekonomiką, ir negali kandidatuoti remdamasis savo idėjomis, nes jei jis turėtų gerų idėjų, matytumėte, kaip jis jas įgyvendina“, – sakė B. Gedanas.

„Taigi, jam belieka kelti baimę dėl to, ką reikštų Milei prezidentavimas, nesvarbu, ar tai būtų socialinės gerovės sistemos išardymas, ar pagrindinių Argentinos užsienio ryšių sugriovimas“, – svarstė analitikas.

Rinkimų apylinkės veiks nuo 8 val. vietos laiku (13 val. Lietuvos laiku) ir užsidarys 18 val (23 val. Lietuvos laiku). Pirmųjų oficialių rezultatų tikimasi sulaukti apie 21 val. (pirmadienį 2 val.) vietos laiku.

Antrojo turo nugalėtojas prezidento pareigas turi pradėti eiti gruodžio 10 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų