Žibalo į ugnį papylė Wired.com tinklapis kuris, remdamasis JAV žvalgybos duomenis, pranešė, kad Sirijos režimo specialistai jau pradėjo komponentų, reikalingų išgauti cheminį ginklą, maišymą.
Šiuo metu amerikiečių saugumo tarnybos svarsto tris galimus cheminio ginklo panaudojimo būdus, praneša italų dienraštis Corriere della Sera:
- Basharo al Assado režimas, atsidūręs aklavietėje, kaip paskutinį išsigelbėjimo šansą panaudoja mirtinas dujas prieš sukilėlius.
- ginklai pateks ne į tas rankas - ekstremistiškai nusiteikusioms grupuotėms, kurios perėmusios dezertyravusius specialistus sugebėtų panaudoti cheminį ginklą.
- Damaskas paprasčiausiai pavojingai blefuoja.
JAV galimų veiksmų planas
Eskpertai paskaičiavo, kad sėkmingam karinės operacijos Sirijoje pravedimui amerikiečiams prireiks 75 tūkst. kareivių. Šiuo metu į Sirijos - Jordanijos pasienį jau perkeltas mobilus spec. padalinys, pasiruošęs greitiems kariniams veiksmams, praneša "Der Spiegel".
NATO taip pat jau patvirtino apie tai, kad Turijos - Sirijos pasienyje bus išstatyti "Patriot" gynybiniai įrengimai.
Kol kas, dėl Sirijos turimų cheminių ginklų atsargų, skeptiškai vertinama oro antskrydžių tikimybė.
Dėl sunkiai prognozuojamų rezultatų skeptiškai vertinamas ir JAV sausumos pėstininkų siuntimas į karo zoną. Sukilėlių ginklavimas taip pat menkai tikėtinas, ypač prisimenant ne tokią jau tolimą JAV ginklų teikimo O. bin Ladenui patirtį Afganistane.
Generolas: "Galima būtų "nunešti" Damaską raketiniais įrengimais..."
Buvęs Prancūzijos oro pajėgų generolas Jeanas Fleury mano, kad, išskyrus po to galinčias sekti diplomatines problemas, užtektų tuzino Jaguar naikintuvų, iš kurių į Damaską būtų paleistos 24 Scalp raketos. Tokiu atveju, išlaikant 250 kilometrų atstumą nuo miesto ir 150 kilometrų nuo Sirijos krantų, o tai jau nebepasiekiama riba Sirijos gynybos sistemai, - cituoja jį Le Nouvel Observateur.
Buvęs aukšto rango Prancūzijos kariškis teigia, kad NATO valstybės labai atsargiai žiūrės į žaibiškos karinės intervencijos planą Sirijoje. Turima omenyje tai, kad Sirija nedalyvauja jokiame kariniame konflikte su kita valstybe ir prisimenant intervencijos į Iraką patirtį.
Prancūzų dienraštis taip pat primena Rusijos vaidmenį Sirijos konflikte. Rusija visuomet palaikė B. al Assado režimą tiek ginklais, tiek karininkų ruošimu, tiek politinėje arenoje. Beveik neabejojama, kad palaikymas išliks net jeigu tarptautinė bendruomenė imsis ryžtingų veiksmų Sirijos atžvilgiu, teigia Le Nouvel Observateur.
O kas bus nuvertus B. al Assadą?
Tuo tarpu Forbes apžvalgininkai atkreipia dėmesį į tai, apie ką jau senokai kalba rusų politologai, kad nuvertus B. al Assado režimą alavitų mažuma, sudaranti tik 11% šalies populiacijos, dar kruvinesniais ir radikalesniais būdais sieks išlaikyti valdžią.
Vakarų pasaulio žiniasklaidoje akcentuojamas B. al Assado nuvertimas gali neduoti norimo rezultato, rašo "Forbes".
Bet kokiu atveju, B. al Assado nuvertimas bus tik pradžia ilgo ir painaus taikos ieškojimo proceso. Reikia suprasti, kad diktatorius vis stipriau kovos dėl savo gyvybės, o alavitai gali persimesti į radikalumą ir tai reikia numatyti prieš veržiantis į šią šalį, - teigia dienraštis.