JAV ir šalys-sąjungininkės smogė Sirijojai. Tačiau Sirijos prezidento Basharo Assado sąjungininkė yra Rusija, todėl pasaulyje yra visai pagrįstai baiminamasi tiesioginio Rusijos kariuomenės ir Vakarų susidūrimo. Derybos Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje nedavė absoliučiai nieko. Kas nutiko, kad vos per savaitę visur pradėta kalbėti apie karą?

Pasaulis sulaikė kvapą: kodėl visi pradėjo kalbėti apie karą ir nuo ko viskas prasidėjo (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Pasaulis sulaikė kvapą: kodėl visi pradėjo kalbėti apie karą ir nuo ko viskas prasidėjo (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Chronologija trumpai:

- balandžio 7-ąją paskelbta informacija apie cheminio ginklo panaudojimą Sirijoje

- Rusija ir Sirija neigia tokį įvykį buvus, Vakarų šalys jas kaltina melu

- D. Trumpas pareiškia apie 24-48 val. užtruksiantį atsako pateikimą

- JT Saugumo Taryboje yra blokuojami abipusiai siūlymai

- JAV ir Vakarų šalių karinė technika ruošiama smogti objektams Sirijoje

- D. Trumpo „Twitter“ žinutė apie „tuoj atskriesiančias raketas“

- D. Trumpo „Twitter“ žinutė po pusvalandžio nuo pirmosios apie būtinybę draugauti su Rusija

- D. Trumpas patikino patvirtinęs atsakomuosius smūgius prieš Siriją.

Nuo ko prasidėjo naujas santykių paaštrėjimas

Apie cheminio ginklo panaudojimą Sirijos mieste Dumoje, kurį dar prieš porą dienų kontroliavo islamistų smogikai, balandžio 7-ąją paskelbė iškart kelios žmogaus teisių apsaugos organizacijos. Jų teigimu, bombos su zarino dujomis ar chloru buvo numestos iš Sirijos karinių pajėgų sraigtasparnių, žuvo ne mažiau 60, o nukentėjo apie tūkstantį žmonių.

REKLAMA

JAV kaltę dėl cheminio ginklo panaudojimo įžvelgė Basharo Assado režimo veiksmuose.

Prezidentų susitikimas (nuotr. SCANPIX)

Prezidentų susitikimas (nuotr. SCANPIX)

Prezidentas Donaldas Trumpas pažadėjo, kad Rusija ir Iranas, palaikantys sirų lyderį, „sumokės už tai didelę kainą“.

„Mes negalime leisti tokių žvėriškumų. Negalima tokių dalykų leisti“, – pareiškė amerikiečių lyderis susitiko su savo administracija metu. Baltųjų rūmų vadas pažymėjo, kad svarsto absoliučiai visi atsako į išpuolį variantus.

Rusijos Federacijos Gynybos ministerija ir Sirijos valdžia neigia pranešimus apie cheminį išpuolį Dumoje, tai vadina „fake news“ ir provokacija. Vakarų šalių lyderiai Rusijos žodžiais netiki, o Prancūzija netgi tikina turinti įrodymų.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas priminė apie Rusijos neįvykdytus 2013-ųjų įsipareigojimus – užtikrinti Sirijos cheminio ginklo panaudojimo atsisakymą ir visiškai sunaikinti jo atsargas šios šalies teritorijoje.

Praėjus parai po įvykių Dumoje, Homso provincijoje buvo apšaudytas valdžios kontroliuojamas karinis oro uostas „Tifor“ (T4). Rusijos kariuomenė skelbia, kad oro smūgį sudavė Izraelio karinės oro pajėgos.

Naktį į balandžio 10-ąją buvo surengtas neeilinis Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis, skirtas įvykiams Dumoje. JAV atstovė JT Nikki Haley pareiškė, kad Vašingtonas imsis atsakomųjų priemonių į šį išpuolį. Taip pat buvo teigiama, kad D. Trumpas susisiekė su Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos vadovais, kurie priėjo bendros nuomonės dėl būtinybės imtis atsakomųjų veiksmų.

REKLAMA

 N. Haley (nuotr. SCANPIX)

N. Haley (nuotr. SCANPIX)

Balandžio 10-ąją taip pat paaiškėjo, kad amerikiečių karo laivai, ginkluoti „Tomahawk“ raketomis, priartėjo prie Sirijos krantų.

Per ilgus karo Sirijoje metus incidentas Dumos mieste buvo toli gražu ne pirmasis atvejis, kuomet opozicija ir ją palaikančios pajėgos kaltino Damaską dėl cheminio ginklo panaudojimo. Tačiau paskutinis atvejis užfiksuotas jau ir taip įtemptų santykių tarp Rusijos ir Vakarų metu. Praėjusį mėnesį Didžiojoje Britanijoje cheminiu ginklu buvo apnuodytas vienas buvęs rusų šnipas ir jo dukrą, ir dėl šio išpuolio kaltinimai buvo pateikti tai pačiai Rusijai.

Šiandieniniai įvykiai verčia prisiminti metų senumo įvykius. 2017-ųjų balandžio pradžioje JAV subombardavo sirų karinę bazę Šairat dėl duomenų apie cheminio ginklo panaudojimą Idlibo provincijoje. Cheminio ginklo panaudojimo įrodymų nebuvo.

Kas vyksta Jungtinėse Tautose?

Tam, kad būtų ištirtas galima cheminio ginklo panaudojimas Dumoje, reikia nustatyti tokio tyrimo procedūrą. JAV pateikė JT savo rezoliuciją, pasiūliusi bendrą tyrimo mechanizmą, įtraukiant pačių JT cheminio ginklo draudimo organizaciją. Šis mechanizmas veikė Sirijoje po zarino dujų panaudojimo Damasko priemiesčiuose 2013-aisiais ir nustatė B. Assado pajėgų ir ISIS sąsajas su cheminiais išpuoliais Sirijoje. Tačiau 2017-aisiais Rusija vetavo šio mechanizmo veiklą. Maskva tikina, kad institucija kompromitavo pati save, nes tariamai paskelbė nuosprendį Sirijai be pakankamų įrodymų.

JT Saugumo Taryba balsavo už JAV pasiūlytą projektą. Rezoliuciją palaikė 12 šalių-narių, prieš pasisakė tik Bolivija ir Rusija. Siekiant patvirtinti rezoliuciją būtų užtekę 9 balsų, tačiau Rusija, kaip viena iš šešių nuolatinių Saugumo Tarybos narių, pasinaudojo veto teise.

REKLAMA

Jungtinės Tautos (nuotr. 123rf.com)

Jungtinės Tautos (nuotr. 123rf.com)

Švedų ir rusų pasiūlymą, kuriame buvo numatytas specialios misijos, turėsiančios nustatyti įvykių Dumoje eigą, sudarymas, atmetė Didžioji Britanija ir JAV. Dar šešios šalys susilaikė.

N. Haley pasiūlė Saugumo Tarybos atstovams pasiūlė balsuoti prieš Rusijos variantą arba susilaikyti. „Mūsų rezoliucijos yra panašios, tačiau yra ir svarbių skirtumų. Pagrindinis yra tas, kad mūsų rezoliucija garantuoja, kad tyrimas bus iš tiesų nepriklausomas. O Rusijos rezoliucija suteikia jiems galimybę pasirinkti tyrėjus, o tuomet dar ir vertinti jų darbą“, – aiškino tuomet ji, pridūrusi, kad „tame nėra jokio nepriklausomumo“.

Argi Rusija neatitraukė iš Sirijos savo kariuomenės?

Iš tiesų, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kelis sykius skelbė apie pagrindinės kariuomenės dalies išvedimą iš Sirijos. Tačiau kalbama ne apie visišką atsitraukimą, o tik apie sumažinimą, tačiau tikslūs susitraukimo mastai nėra žinomi. Kiek buvo kariuomenės Sirijoje ir kiek jos ten liko – tikslių oficialių duomenų nei anksčiau, nei dabar niekas taip ir nepateikė.

Maža to, Rusija turi mažiausiai dvi karines bazes Sirijoje, todėl bet kokiu atveju jos kariai ten lieka. Taip pat yra žinoma, kad Sirijoje kaunasi didelis skaičius rusų samdinių – pusiau legalių privačių karinių bendrovių darbuotojų, saugančių įvairius objektus Sirijoje ir dalyvaujančių įvairiose karinėse misijose.

D. Trumpo „Twitter“ politika

D. Trumpas per pastarąją savaitę išsakė visus įmanomus grasinimus tiek Sirijai, tiek net ir Rusijai, tačiau tiek pat kartų jis ir švelnino situaciją.

REKLAMA

Po aršių pareiškimų „netrukus paskelbti apie atsaką, kurio maža nepasirodys“ sekdavo pareiškimas apie „niekada ir nesakiau, kad bus paleistos raketos“ ir „kol kas dar reikia surinkti daugiau duomenų“ ar net „niekada neminėjau konkrečios Sirijos puolimo datos. Tai gali būti visiškai netrukus o gali ir ne taip jau greitai!“.

Primename, kad Sirijos problemą ir „raudonąją liniją“ nesėkmingai spręsti bandė dar JAV prezidentas B. Obama, kuris 2012-2013 metais ne sykį akcentavo cheminio ginklo panaudojimą kaip B. Assado peržengtą raudonąją liniją. 

Sąjungininkų smūgis

JAV prezidentas per televiziją kreipėsi į tautą. „Aš įsakiau JAV ginkluotosioms pajėgoms suduoti tikslinius smūgius į taikinius, susijusius su Sirijos diktatoriaus cheminiu ginklu“, – pareiškė jis. Atakas jis žadėjo tęsti, kol Damaskas nenutrauks „chemijos naudojimo“.

„Mes meldžiame Dievą, kad jis visą regioną pakreiptų į tinkamą ir taikią ateitį. Ir mes meldžiame Dievą, kad jis toliau saugotų ir laimintų Jungtines Amerikos Valstijas. Ačiū ir ramios nakties“, – savo kalbą užbaigė Baltųjų rūmų savininkas.

Pažymima, kad nepaisant aktyvių spekuliacijų žiniasklaidoje, Rusija nesikišo į sąjungininkų veiksmus. Kol kas nepatvirtinta informacija, nuo kelių iki kelių dešimčių paleistų raketų numušė sirų priešraketinės gynybos sistemų. Viso jų buvo paleista daugiau nei šimtas.

Šiąnakt buvo atliktas taip vadinamas „ribotas tikslinis smūgis“, kuris buvo įvardijamas ekspertų kaip vienas iš realiausių. JAV, Didžioji Britanija ir Prancūzija nesiėmė aktyvių ar tęstinių veiksmų, tačiau tai taip pat buvo ir galingesnis smūgis negu praėjusių metų JAV įvykdytas nuošalaus oro uosto apšaudymas.

Rusija jau sušaukė skubų JT Saugumo Tarybos posėdį, kuriame bus sprendžiama, kuria linkme santykiai tarp šalių kryps toliau.

Va kaip
2018-04-14 10:38:24
JT pasirodė neveikli, neefektyvi organizacija kovoje už taiką, neatitinkanti šiandienos reikalavavimų...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
boom 2018-04-18 09:11:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ukraina pakirto ir ka dabar akys nukreiptos i sirija o rusas visa demesi i sirija nukreips kaltins usa ir europa uz kelias raketytes per kurias nieko neprarasta ;) bet ukraina cia jau istorija :D reikia visur agresyviau nestokie jau laikai    ATSAKYTI
Sutinku su Va kaip 2018-04-14 21:33:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nes JT Saugumo taryba konflikto sprendime parode absoliutu bejegiskuma. Kai paklausau ten tu posedzio tai nesimato jokios siatemos ir jokio noro susitarti. Viena puse sako "Jus nieksai" kita puse pasako ta pati ir visi issiskirsto..   ATSAKYTI
jonas 2018-04-14 19:09:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
D
JAV drakonas skęsta, nori nusitempti į dugną ir ES, o tie kaip šuniukai ir nueis, nes nebeturi stuburo... Ir kas labiausiai iš ES loja už JAV - ogi LT!..   ATSAKYTI
PUTIN 2018-04-14 14:40:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Na rusiukai siknoj.Taip ir turejo buti.Amerika paradui vadovaus amzinai.VALIU UNITED STATES   ATSAKYTI
Siras 2018-04-14 10:39:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka cia kvapa sulaikius rasit tai kad ir pirstelt uzdrausta nes tai seminis ginklas todel nekvepuokit ir nesikit ant Jav ir sajuzo o tai smugiuosim kaire ir desine   ATSAKYTI
Va kaip 2018-04-14 10:38:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
JT pasirodė neveikli, neefektyvi organizacija kovoje už taiką, neatitinkanti šiandienos reikalavavimų...   ATSAKYTI

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
REKLAMA
Aleksandras Lukašenka (nuotr. SCANPIX)
Baltarusija pasiruošusi pirkti naftą ne iš Rusijos pasaulinėmis kainomis, išanalizuos naftos produktų tiekimo Rusijai rentabilumą, pareiškė Baltarusijos prezidentas Aleksandras ...
Vladimiras Putinas (nuotr. SCANPIX)
Kremlius antradienį pareiškė, kad Rusijos visuomenė turės galimybę diskutuoti dėl siūlomų konstitucijos pataisų, gindamas tai, kaip skubiai prezidentas Vladimiras Putinas ėmėsi ...
Baltarusijos žaidimas su Kremliumi: rusiškos naftos atsisakymas reikštų katastrofą Lukašenkai (nuotr. SCANPIX)
Pastaruosius 20 metų trukęs Baltarusijos ir Rusijos lyderių politinis romanas baigiasi vis aršesniais nesutarimais dėl naftos tiekimo kainų. Paskutinę praėjusių metų dieną ...
Edwardas Lucasas (nuotr. Fotodiena.lt)
Minsko tarptautiniame oro uoste ženklai užrašyti trimis kalbomis: rusų, anglų ir kinų. Man sakė, kad tokiu būdu ne tiek stengiamasi, kad svečiai iš Kinijos jaustųsi patogiai, ...
Greta Thunberg (nuotr. SCANPIX)
Švedų klimato aktyvistė paauglė Greta Thunberg (Greta Tunberg) antradienį pasaulio politinio ir verslo elito susitikimo Davose dalyviams pareiškė, kad „praktiškai ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
Panevėžio meras: paramos reikia įvairios ir pastoviai
DABAR RODOMA
Panevėžio meras: paramos reikia įvairios ir pastoviai
DABAR RODOMA
Policija ramina: viešins trikojų vietas ir atskleidžia, kiek kilometrų leidžai viršyti
DABAR RODOMA
Kraupus radinys Kauno aerodrome: specialistai ieško kaltininkų
DABAR RODOMA
Lenkijoje sparčiai plintant paukščių gripui tikrina mėsą ir Lietuvoje: deja, pažeidimų apstu
DABAR RODOMA
800 naujagimių Lietuvoje dienos šviesą išvysta galimai paveikti alkoholio
DABAR RODOMA
Lietuvoje gyvenančio vyro žarnyne medikai aptiko retą parazitą
DABAR RODOMA
Girtą naujagimį pagimdžiusios moters advokatas: negimęs kūdikis nėra žmogus
DABAR RODOMA
Pranešama, kad galimai paaiškėjo Neries teršėjai
DABAR RODOMA
Po gaisrų – kita stichija: Australijoje iškrito neįtikėtino dydžio kruša
DABAR RODOMA
Internete paplito šokiruojantis visiškai nuogos sulaikytosios įrašas
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų