Į šį sąrašą patenka daugybė asmenų ir personažų, kurie pakeitė visuomenę, žmonių elgseną ar net turėjo įtakos istorijos raidai, tačiau patys realybėje niekada negyveno, arba dėl jų egzistavimo vis dar kyla ginčų.
Netradicinė Kalėdų senelio kelionė vandeniu (nuotr. SCANPIX)
Kiekvienas vaikas nuo seno buvo skatinamas tėvų elgtis gerai, jei per Kalėdas nori sulaukti dovanų nuo Kalėdų Senelio. Tai – vienas tikrai efektyvių būdų bent jau kuriam laikui sutvardyti nepaklusnius vaikus. Kalėdų Senelis ne tik vaikus, bet net kažkiek ir suaugusiuosius priverčia tikėti paslaptingomis metų sandūros naktimis ir laukti, kol įvyks stebuklas, net jei buvote nepaklusnūs.
Jėzus Kristus (nuotr. SCANPIX)
Ko gero, tai pati svarbiausia asmenybė krikščionybėje, dėl kurios realaus gyvenimo vis dar suremiamos ietys – iki šiol dar atrandami ar paneigiami nauji Dievo sūnaus egzistavimo įrodymai. Tačiau, kad ir kaip ten iš tiesų būtų, Jėšuja Ga Nocri visuomenės sąmonėje atkūrė žmogaus iliuziją (o gal galimybę) į amžinąjį pomirtinį gyvenimą ir prisikėlimą. Taip pat į atpirkimą ir teisingumą, kuris anksčiau ar vėliau išsipildys. O tai, sutikite, iš tiesų labai daug.
Barbė
Barbės (Scanpix nuotr.)
Argi neįdomu, kad tarp įtakingiausiųjų patenka ir lėlė Barbė – į ją panaši trokšdavo ir tebetrokšta būti ne viena maža mergaitė (o jei atvirai – ne viena ir suaugusi moteris). Prieš keliolika metų Barbė tvirtai karaliavo žaislų ir žmonių pasaulyje kaip gražiausias moteriškos figūros idealas. Barbė – išraiškingos figūros gražuolė, ilgam įvedusi akivaizdžius grožio ir stiliaus standartus madų, kūno formavimo ir grožio industrijose.
Tikrai aukštoje šio sąrašo vietoje turėtų puikuotis George'o Orwello romano „1984-ieji“ personažas Didysis Brolis. Dėl jo prasidėjo dauguma socialinių protestų. Išgalvotas personažas Didysis Brolis ir frazė „Didysis Brolis tave stebi“ šiuolaikinėje kultūroje tapo bendriniais terminais, kuriais apibūdinamas per didelis valdžios ar atskirų asmenų siekis prižiūrėti ir kontroliuoti visuomenę.
Gražuolis „Marlboro“ vyras
„Marlboro“ cigarečių reklama (nuotr. Gamintojo)
Anksčiau tikri vyrai nerūkydavo cigarečių su filtrais, nes neva jos buvo sukurtos moterims. Šeštajame dešimtmetyje pasirodžius „Marlboro“ reklamai, kurioje vyras ant žirgo pajuto tikrąjį „laisvės skonį“ tik prisidegęs cigaretę (su filtru), ji tapo viena daugiausia sėkmės sulaukusių istorijoje. Kita vertus, šis veikėjas tapo milijonų mirčių nuo vėžio priežastimi. Tačiau ir šiandien daugelio sąmonėje „Marlboro“ herojus asocijuojasi su treniruota figūra, valingu charakteriu ir narsumu.
Šiandien vos per keletą valandų iš vieno planetos taško galime nuskristi į kitą. Lėktuvai – įspūdingiausias žmonijos išradimas, kurio galbūt ir nebūtų, jei ne įkvepiantys mitologiniai personažai – Dedalas ir Ikaras. Legendoje pasakojama, kaip Dedalas sau ir savo sūnui Ikarui suformavo sparnus ir išmoko skristi. Tiesa, jie baigė blogai, bet svajonę skraidyti paliko ilgam.
„Robinzonas Kruzas“, 1-asis leidimas
Robinzono Kruzo pristatinėti taip pat nereikia. Tai galingas ir plačiai žinomas išgyvenimo simbolis, paveikęs daugelį kartų. Kultinė Danielio Defoe sukurta Robinzono Kruzo istorija iki šiol primena: „Viskas priklauso tik nuo jūsų pastangų, todėl stenkitės ir įveiksite visus sunkumus. Likimas? Koks likimas – viskas jūsų rankose!“ Dar viena triumfuojanti idėja: „Visada galite pradėti gyvenimą iš naujo, net jei senasis subyrėjo į šipulius ir iš jo neliko visiškai nieko“. Vaizduotė, išradingumas, viltis ir darbas gali išgelbėti net beviltiškiausiose situacijose. Ir iš tiesų – argi ši formulė negalioja iki šiol?
Kadras iš filmo „Robinas Hudas“
Žinoma, ar šis personažas iš tiesų egzistavo, galima ginčytis, tačiau akivaizdu, kad žmonių akyse jis išliko ypatingas herojus. Tas, kuris atkuria teisingumą ir padaro tai be galo šauniai. Visi žinome, kad vogti – nevalia, tačiau vogti iš turtingų blogiukų – ne taip ir blogai. Tokį pasiteisinimą propagavo Robinas Hudas. Didvyriu jis tapo tik todėl, kad pavogtą grobį išdalydavo vargingiems žmonėms. Tačiau idėją atimti iš turtingųjų ir išdalyti vargšams Robinas Hudas įtvirtino ilgam.
Romeo ir Džuljeta
Akimirka iš spektaklio „Įstabioji ir graudžioji Romeo ir Džuljetos istorija“ (nuotr. Balsas.lt)
Romantiška šios poros istorija paveikė visuomenės mąstymą apie idealius dviejų žmonių santykius ir – kaip paradoksalu – galbūt buvo daugumos skyrybų priežastis. Žmonės tuokiasi apimti aistros ir romantiškų jausmų, bet kai visa tai išblėsta, dėl nenusisekusios santuokos jaučiasi apgauti ir prislėgti. Iš tiesų dauguma pasaulio žmonių mano, kad kiekviena santuoka turėtų būti paremta ne aistra, bet pagarba, meile ir pasiaukojimu, o galbūt net logiškumo principu (nebūtinai materialumo).