Ar daug NBA rungtynių šį sezoną matėte tiesiogiai? Veikiausiai ne, nes ne kiekvienas žmogus gali keltis 3 ar 4 val. ryto ir žiūrėti susitikimą, kai po to laukia sunki darbo ar mokslų diena. Tačiau šios nakties mačo praleisti tikrai negalima. Kodėl? Atsakymas paprastas: tai lemiamos NBA finalo rungtynės.
Permaininga serija
NBA finalą turėdama namų aikštelės pranašumą pradėjo Los Andželo „Lakers“ ekipa. Čempionų titulą ginantys krepšininkai laimėjo pirmąjį susitikimą namuose (102:89), tačiau antrajame turėjo pripažinti Bostono „Celtics“ komandos pranašumą – 103:94. Rezultatas tapo lygus (1:1), o serija persikėlė į keltų teritoriją.
„Šį sezoną mes nebegrįšime į Los Andželą“, – prieš trečiąjį mačą žadėjo "Celtics" puolėjas Paulas Pierce'as.
Amerikiečio žodžiai ne juokais išgąsdino „Celtics“ gerbėjus. „Lakers“ 91:84 palaužė varžovus ir persvėrė serijos rezultatą savo naudai (2:1). Philo Jacksono auklėtiniai turėjo galimybę čempionais tapti Bostone, tačiau Doco Riverso kariauna laimėjo du iš eilės mačus (96:89 ir 92:86) bei patys atsidūrė per žingsnį nuo čempionų titulo.
„Pralaimėjimą jau pamiršau. Dabar žinau, kad mes turime laimėti du kartus iš eilės ir mes tai bandysime padaryti“, – po penktųjų serijos rungtynių kalbėjo „Lakers“ lyderis Kobe Bryantas.
Vakar „Staples Center“ arenoje „Lakers“ krepšininkai nejuokavo. Jie jau po dviejų kėlinių susikrovė 20 taškų pranašumą ir sutriuškinę varžovus rezultatu 89:67 išlygino serijos rezultatą (3:3) bei paliko NBA čempionų žiedų likimą spręsti lemiamame susitikime.
Septynerių rungtynių serija – reta
NBA finaluose septynerių rungtynių serijos prireikia ne taip ir dažnai. Paskutinį kartą lemiamo mačo prireikė 2004-2005 metų sezone, kuomet San Antonijaus „Spurs“ komanda palaužė Detroito „Pistons“ krepšininkus.
Jeigu pažvelgsime dar šiek tiek atgal, septintųjų rungtynių serijoje prireikė 1993-1994 metų sezone, tada Hiustono „Rockets“ klubas su Hakeemu Olajuwonu priešakyje įveikė Niujorko „Knicks“.
Beje, „Spurs“ ekipa titulą laimėjo žaisdama namuose, o „Rockets“ triumfavo savų žiūrovų akivaizdoje.
Lyderiai
Jeigu iki šiol „Celtics“ turėjo didįjį trejetą, kurį sudarė P. Pierce'as, Kevinas Garnettas ir Ray'us Allenas, tai dabar prie jų galima drąsiai prijungti ir ketvirtą žaidėją – Rajoną Rondo.
Didysis „žaliųjų“ ketvertas finalo serijoje per rungtynes vidutiniškai kartu surenka 61,3 taško, kai tuo tarpu komanda įmeta 88,5 taško. „Celtics“ didelių problemų turi būtent tada, kai prastai sekasi taškus pelnyti vienam dviems didžiojo ketverto nariams.
„Lakers“ gretose padėtis yra kiek kitokia. Čia komandą į priekį traukia du žmonės – K. Bryantas ir Pau Gasolis. Kartu jie per mačą pelno po 48 taškus, o tai sudaro kiek daugiau nei pusę visos komandos taškų.
NBA čempionams laimėti būna beveik neįmanoma, jeigu prastai sužaidžia arba K. Bryantas arba P. Gasolis. „Lakers“ ekipai, norint apginti titulą, reikės abiejų krepšininkų sėkmingo žaidimo bei komandų draugų pakalbos. Šioje serijoje jiems neblogai talkino Ronas Artestas, Derekas Fisheris, Andrew Bynumas bei Lamaras Odomas.
Nuostoliai
Lemiamame serijos susitikime „Celtics“ turės verstis be pagrindinio vidurio puolėjo Kendricko Perkinso. Traumą 25-erių metų 208 cm ūgio centras patyrė šeštajame finalo susitikime. Jo vietą startiniame penketuke turėtų užimti Glenas Davisas arba Rasheedas Wallace'as.
Šeštąsias finalo serijos rungtynes anksčiau laiko baigė ir „Lakers“ vidurio puolėjas A.Bynumas. Aukštaūgis trečiojo ketvirčio pradžioje išėjo į rūbinę ir daugiau iš jos nebeišėjo. Pagrindinis NBA čempionų centras visos serijos metu kenčia kelio skausmus, tačiau amerikietis tikino, kad lemiamame mače bus ant parketo ir atiduos visas jėgas, kad tik „Lakers“ apgintų čempionų titulą.
Komandos skaičių veidrodyje
Pateikiame abiejų komandų žaidėjų statistika finalo serijoje:
Edgaras Pulkovskis