Bendraudamas su naujienų portalo tv3.lt sporto žurnalistu, S. Kuzminskas aptarė naujųjų savo pareigų aktualijas ir brėžė Lietuvos moterų krepšinio perspektyvą.
Garsiuose Lietuvos ir užsienio klubuose rungtyniavęs pašnekovas motyvuodamas mergaites pasitelkia savo mamos ir brolio pavyzdžius.
„Jaunimui sakau, kad nėra nieko neįmanomo – tiesiog reikia sportuoti, siekti užsibrėžtų tikslų ir kad krepšinis jiems gali padėti gyvenime. Nebūtinai pasieksi aukštumas kaip profesionalus krepšininkas, bet krepšinis gali padėti įstoti į universitetą, padėti bendravime. Kai esi komandoje, būryje žmonių, tavo komunikacija yra visai kita ir tai gyvenime gali labai padėti“, – tikino jis.
Kokiais darbais per pastarąjį pusmetį norisi pasidžiaugti labiausiai? – pradėjome pokalbį su S. Kuzminsku.
Konkretūs darbai būtų šie – kelios žaidėjos išsiųstos tobulėti į Druskininkų „Deivių“ komandą. Teko prisidėti prie Šiaulių miesto B diviziono komandos papildymo, nes merginos vėlai susibūrė ir aš, galima sakyti, paskutinę minutę įšokau į tą traukinį (šypsosi). Klubui trūko žaidėjų ir pavyko į Šiaulius pritraukti keturias žaidėjas iš Biržų. Jau yra numatytos kelios krepšininkės, kurios kitą sezoną turėtų papildyti Panevėžio sporto centrą.
Apčiuopiamų darbų yra, bet taip greitai viskas nesidaro. Mergaitės yra jaunos ir per trumpą laiką yra sunku jas pritraukti į krepšinio centrus, nes svarbiausia vis tiek yra mokslai. Kadangi jos yra nepilnametės, tai yra tėvų sprendimai, o mes stengiamės, kad merginoms būtų kuo geresnės mokymosi ir sportavimo sąlygos.
Žinau, kad tokiame amžiuje nėra lengva atsiskirti nuo tėvų, pakeisti miestą, bet jeigu merginos nori judėti į priekį, tobulėti, jos žino, kad tai – neišvengiamybė.
Kas jums sudėtingiausia šiose pareigose?
Labai geras klausimas. Sudėtingų dalykų yra daug. Sunku atrasti raktą į merginų motyvaciją. Turime labai didelę konkurenciją su kitomis sporto šakomis, ypač – nekontaktinėmis. Merginos dažnai renkasi, pavyzdžiui, tinklinį, ir su tuo reikia konkuruoti. Tai yra faktorius, bet mes turime tokius pavyzdžius kaip Justė Jocytė, Gintarė Petronytė ir kitas mūsų žvaigždes.
Visada kaip kozirį naudoju savo šeimos pavyzdį (šypsosi). Mano mama tapo sėkminga krepšininke, nors yra kilusi iš mažo miestelio. Mano brolis buvo visiškai „nurašytas“. Lietuvoje vykdavo NBA stovykla „Basketball Without Borders“ („Krepšinis be sienų“, – liet.).
Jis stovykloje dalyvavo kaip vandens padavinėtojas ir tiesiog buvo „water boy“. Viskas susiklostė taip, kad NBA lygoje iš visos tos stovyklos dalyvių žaidė tik mano brolis.
(2016–2017 m. M. Kuzminskas žaidė Niujorko „Knicks“ klube, – autoriaus pastaba).
Dabar jaunimui sakau, kad nėra nieko neįmanomo – tiesiog reikia sportuoti, siekti užsibrėžtų tikslų ir kad krepšinis jiems gali padėti gyvenime. Nebūtinai pasieksi aukštumas kaip profesionalus krepšininkas, bet krepšinis gali padėti įstoti į universitetą, padėti bendravime. Kai esi komandoje, būryje žmonių, tavo komunikacija yra visai kita ir tai gyvenime gali labai padėti.
Atrodo, kad šiame amplua jaučiatės labai patogiai. Galima sakyti, kad atradote save iš naujo?
Negaliu sakyti, kad dirbant reguliarų trenerio darbą man buvo blogai (šypsosi). Aišku, kažkiek pasiilgstu trenerio darbo rutinos, bet trenerio rolėje aš galiu save realizuoti ir būdamas šiame projekte. Dabar važinėdamas po Lietuvą treniruotes vedu ne tik mergaitėms, nes dažniausiai tai būna mišrios grupės.
Atsakant į klausimą – taip, šita rolė man labai tinka ir patinka, man tai yra puiki savirealizacija. Man patinka įkvėpti ir padėti. Visi mes gyvenime siekiame materialinės naudos, taip jau yra.
Bet jeigu man kažkas parašo žinutę ir padėkoja už suteiktą motyvaciją, man tai yra didžiausias atlygis ir esu pats laimingiausias.
Kol kas apsiribojate ties kelionėmis Lietuvoje?
Yra planų nuvykti į Jungtinę Karalystę. Bandysime bendrauti su ten esančiomis bendruomenėmis, kurios padėtų Lietuvos jaunimą surinkti į vieną vietą, kurioje galėtume organizuoti treniruotes. Pačias talentingiausias merginas stengsimės pritraukti į Lietuvą.
Šiais laikais, su mūsų komunikacijos galimybėmis, atrodo, niekas nebėra toli. Viską stebime, domimės. Pirmiausia reikia žiūrėti Europą, kur turime tikrai daug sportuojančių išeivijos lietuvių, o tai yra didžiulis potencialas. Reikia juos informuoti ir motyvuoti. Tikslas – visas geriausias mergaites surinkti čia, Lietuvoje.
Kiek smagu, kad moterų krepšinis reguliariai transliuojamas TV6 televizijos eteryje ir naujienų portale tv3.lt?
Labai smagu. Ne visos mergaitės turi galimybę atvykti į areną, todėl labai prasminga, kad TV3 žiniasklaidos grupė suteikia joms galimybę stebėti tiek Karalienės taurės finalo ketvertą, tiek jaunimo ir moterų rinktinių rungtynes. Galbūt jos čia ir pačios žais už 5–10 metų.
Kiek pats asmeniškai tikite, kad Justės Jocytės arba kitos ateinančios kartos sugrąžins Lietuvos moterų rinktinę į Europos čempionato karalienės sostą?
Pakartoti čempionų titulą yra be galo sunku. Tai nevyksta kiekvienais metais ir to reikia laukti dešimtmečiais. Tą rodo ir vyrų krepšinis, kur, atrodytų, surenkame pačius geriausius, bet tai vis tiek neįvyksta.
Nekalbėkime apie čempionių titulą. Kalbėkime apie tai, kad žaistume konkurencingai su ispanėmis, prancūzėmis. Tada mes galėsime pradėti realiai galvoti, o ne tik svajoti, kad yra visos galimybės vėl tapti čempionėmis.
„SMART WAY Karalienės taurės“ finalo ketvertas vyks kovo 9–10 d., o jį tiesiogiai transliuos TV6 televizija ir naujienų portalas tv3.lt.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!