REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lyties keitimo operacijos tampa vis mažesne nuostaba, tačiau profesionaliame sporte kelia didelius iššūkius, nes sunku reglamentuoti translyčio statusą ir dalyvavimą aukščiausio lygio varžybose.

Lyties keitimo operacijos tampa vis mažesne nuostaba, tačiau profesionaliame sporte kelia didelius iššūkius, nes sunku reglamentuoti translyčio statusą ir dalyvavimą aukščiausio lygio varžybose.

REKLAMA

2015 metais olimpinis komitetas reglamentavo translyčių asmenų dalyvavimą įvairiose sporto šakose. Be paprastų taisyklių dėl dopingo kontrolės, yra tais pačiais metais reglamentuotos taisyklės, kuriomis bus remiamasi ir Tokijo olimpinėse žaidynėse.

Sportininkams, kurie pakeitė lytį iš moters į vyrą – jiems jokių ribojimų dalyvaujant varžybose nėra.

Keičiant lytį iš vyro į moterį kyla šiek tiek daugiau keblumu ir taisyklių.

Atletams, kurie pakeitė lytį iš vyro į moterį turi viešai pareikšti, kad jis pakeitė savo lytį į moters. Šalia to, dėl sportinio principo, šis pareiškimas iki varžybų pradžios turi būti mažiausiai ketverių metų senumo.

Sportininkėms, kurios pakeitė lytį iš vyro į moterį reikia įrodyti, kad jos testosterono lygis serume per pastaruosius 12 mėnesių yra mažesnis nei 10 nanomolių litre.

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, į kiekvieną sportininkės atvejį žiūrima individualiai, kadangi neaišku, ar 12 mėnesių laikotarpis yra pakankamas tam, kad nebūtų atitinkamas pranašumas moterų varžybose.

REKLAMA

Atlečių bendras testosterono lygmuo turi išlikti mažesnis nei 10 nanomilių litre tam, kad jos galėtų dalyvauti moterų kategorijos varžybose.

Testosterono išmatavimai yra atliekami testuojant. Jei sportininkės testosterono lygmuo viršija 10 nanomilių litre, ji gauna 12 mėnesių draudimą dalyvauti moterų varžybose.

Pirmoji olimpiados dalyvė

Jau Tokijuje dalyvaus sportininkė, kuri pakeitė savo lyti iš vyro į moterį.  Naujosios Zelandijos atstovė Laurela Hubbard tapo pirmąja translyte moterimi, kuri pateko į olimpines žaidynes.

Iki 2013, kai L. Hubbard atskleidė, jog ji yra translytė, ji buvo dalyvavusi ir vyrų turnyruose.

„Aš esu dėkinga dėl viso gerumo ir palaikymo, kurį gaunu iš Naujosios Zelandijos gyventojų“, – Naujosios Zelandijos olimpinio komiteto pranešime sakė L. Hubbard.

REKLAMA
REKLAMA

Zelandietė dalyvaus moterų 87 kilogramų svorio kilnojimo rungtyje.

L. Hubbard galės dalyvauti Tokijo olimpinėse žaidynėse, nes ji įvykdė visus minėtus Tarptautinio olimpinio komiteto reikalavimus.

Nepasitenkinimo banga

Nors ir sportininkų testosterono lygmenys yra žemesni, kritikai sako, kad translyčių dalyvavimas olimpinėse žaidynėse yra vis tiek nesąžiningas, žiūrint iš moterimis gimusių sportininkių perspektyvų.

Translytės moterys vis tiek turi biologinių pranašumų prieš kitas atletes. Jų branda buvo būnant vyrų ir tai reiškia, kad tiek raumenų, tiek kaulų tankis yra padidėjęs.

Prieš daugmaž mėnesį vykusiose varžybose belgė Anna Vanbellinghen, kuri dalyvavo tokios pačios svorio kategorijos varžybose, sakė, kad jei L. Hubbard dalyvautų olimpinėse žaidynėse, tai būtų nesąžininga moterų atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji sakė, kad palaiko translyčių bendruomenę, bet nemano, kad turėtų būti toks translyčių įtraukimas į sportą.

Praeities miražai

L. Hubbard yra viena geriausių sunkiaatlečių visame pasaulyje.

Ji turi gan gerus šansus laimėti medalius Tokijuje, kadangi Tarptautinė sunkiosios atletikos federacijos taisyklėse yra nurodyta, kad kiekvieną šalį turi atstovauti vienas sunkiaatletis.

L. Hubbard dalyvavimas ankstesnėse varžybose kėlė įvairių klausimų ir kontraversijų.

2019 m. ji iškovojo aukso medalį ramiojo vandenyno žaidynėse, kurios buvo rengiamos Samoa valstybėje ir po šios pergalės įsivėlė labai daug kibirkščių bei pasipiktinusių replikų.

Tik laikas ir rezultatai parodys, ar jai neteks susidurti su panašiomis reakcijos po Tokijo žaidynių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų