REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
11
Billie Jean King (nuotr. Skirmantas Lisauskas / BNS)

Lietuvoje šiomis dienomis vieši tikra sporto legenda – viena geriausių tenisininkių istorijoje Billie Jean King. Pernai 80-tąjį gimtadienį paminėjusi tenisininkė per karjerą yra laimėjusi 39 „Didžiojo kirčio“ turnyrus. 12 iš jų buvo iškovoti vienetuose, o kiti žaidžiant dvejetuose.

11

Lietuvoje šiomis dienomis vieši tikra sporto legenda – viena geriausių tenisininkių istorijoje Billie Jean King. Pernai 80-tąjį gimtadienį paminėjusi tenisininkė per karjerą yra laimėjusi 39 „Didžiojo kirčio“ turnyrus. 12 iš jų buvo iškovoti vienetuose, o kiti žaidžiant dvejetuose.

REKLAMA

Taip pat kartu su JAV rinktine ji 7 kartus tapo Federacijos taurės (taip anksčiau vadinosi Billie Jean King taurės varžybos) čempione kaip žaidėja, o dar 4 kartus – kaip šios komandos kapitonė. Turnyras Billie Jean King garbei buvo pervadintas 2020 metais.

Amerikietė ne tik yra tikra teniso ikona pasaulyje, bet ir daug kovoja dėl lygybės tenise ir globalinę to svarbą visam moterų sportui.

Apie legendinę sportininkę ir jos kovą už lygias teises yra sukurtas ir filmas, kuris vadinasi „Lyčių kova“ (angliškai „Battle of Sexes“), kur pasakojama 1973 m. istorija, kai ji įveikė buvusią pirmąją vyrų raketę. Ji visada kovojo už tai, kad moterims tenisininkėms būtų mokami bent jau panašūs piniginiai prizai kaip ir vyrams.

REKLAMA
REKLAMA

B. Jean King šiomis dienomis Lietuvoje stebi jos vardu pavadintą pasaulio rinktinių turnyrą, kuriame varžosi ir lietuvės. Mūsiškėms sekasi gerai, nes pavyko laimėti grupę, kai per pastarąsias kelias dienas buvo įveiktos Maroko, Izraelio ir Bosnijos bei Hercegovinos rinktinės.

REKLAMA

„Tai yra mano pirmas kartas Lietuvoje. Turėjau pažiūrėti į žemėlapį prieš kelionę, o ji pati užtruko 16 valandų, bet jau dabar galiu pasakyti, kad buvo tikrai verta. Vakar vaikščiojau šalia upės, mačiau daug gražių žiedų ir besišypsančių žmonių. Jaučiasi, kad turbūt senokai nebuvo pas jus taip šilta“, – sakė Lietuvoje viešinti teniso legenda.

„Prieš tenisą užsiiminėjau ir kitomis sporto šakomis, bet man tenisas patiko tuo, kad čia dažnai lieti kamuoliuką. Kiek kartų tą darai kitose sporto šakose? Nedažnai. Smagu matyti sportininkus, žaidžiančius už savo šalį, nekantrauju čia pamatyti daug gerų teniso mačų“, – pridūrė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Spaudos konferencijoje visą savo gyvenimą už lygias moterų teises sporte kovojanti legenda išskyrė tris svarbius aspektus.

„Visų pirma, kad bet kuri mergina, gimusi šiame pasaulyje, turi teisę turėtų vietą varžytis. Antra, kad mus vertintų už mūsų pasiekimus, o ne už išvaizdą. O trečias dalykas, žinoma, susijęs su finansais. Svarbu, kad užsiimdami sportu, kurį mylime, galėtume iš to ir išgyventi. Visi šie dalykai galioja ir šiomis dienomis. Iki galo šių dalykų mums ir dabar turbūt dar nepavyko įgyvendinti.

Bet situacija tikrai pasikeitė, nes kai kurie aspektai, kurie galiojo mano karjeros laikais, dabar tiesiog pasikeitę. (...) Vien ką gali socialinės medijos ir tinklai. Aišku, yra ir blogų, ir gerų dalykų, bet tai padeda būtų pastebimiems“, –  sakė teniso legenda.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B. Jean King artimai bičiuliavosi ir su legendiniu Lietuvos tenisininku Vitu Gerulaičiu. Kaip ji pati teigė, su juo turi daug įdomių istorijų, bet ne visos gali pasiekti viešumą.

Su JAV gimusiu ir gyvenusiu V. Gerulaičiu susipažino Niujorke, kur keletą metų kartu ir treniravosi. 

„Pažinojau jo tėvus. Jie buvo nuostabūs. Patį Vitą pažinojau nuo jaunystės. Mes ir žaidėme, ir kartu po to leidome laiką. Eidavau su juo ir linksmintis į „Studio 54“. Kartu žaidėme tenisą, nes jis turėjo teniso kortą savo kieme. Kartu keliavome ir leidome laiką. Tapome gerais draugais.

Jo gyvenimo pabaiga buvo tragiška. Pamenu, kad per jo laidotuves buvo labai sunku mums visiems. Jis buvo vis dar jaunas. Tuo metu buvo pradėjęs sveikiau gyventi, atsikratęs priklausomybių, nes kurį laiko vartojo narkotikus. Bet jis apie tai sakė viešai bei to neslėpė. Mes stengėmės jam padėti. Jam pavyko priklausomybės atsikratyti, tuo metu gyvenimas gerėjo, Vitas turėjo susitarimą su CBS televizija dėl kontrakto. 

REKLAMA

Atrodė, kad tada viskas klostėsi geriau ir jis buvo laimingas. Tad buvo labai skaudu, kai jis mirė tuo metu, kai buvo pradėjęs vėl kabintis už gyvenimo. Buvo baisu, bet mes kartu praleidome daug smagaus laiko. Jis buvo juokingas ir labai muzikalus. Galima sakyti, kad jis buvo mano pirmas kontaktas su Lietuva, nes tada sužinojau apie jūsų šalį“, – prisiminimais apie V. Gerulaitį dalinosi B. Jean King.

V. Gerulaitis mirė būdamas vos 40 metų nelaimingo atsitikimo metu, kai mirtinai apsinuodijo bekvapėmis anglies monoksido dujomis (smalkėmis), nakvodamas pas savo draugą.

Įdomus faktas, kad, nepaisant savo lietuviškų šaknų, pats V. Gerulaitis niekada nebuvo aplankęs Lietuvos. 

REKLAMA

„Jis niekada nebuvo čia atvykęs? Sugrąžinkime jį (juokiasi). Tikrai (nebuvo atvykęs, – aut. past.)? Vau. Rimtai nebuvo aplankęs Lietuvos? Ech, gaila, norėčiau, kad dabar jis būtų čia ir jį dėl to graužti“, – šypsodamasi sakė B. Jean King.

B. Jean King buvo paklausta ir apie anksčiau jau minėtą filmą „Lyčių kova“ (angliškai „Battle of Sexes“), kuris sukurtas 2017 metais. Jame B. Jean King įkūnijo dukart Oskaro laureatė Emma Stone.

„Mane vaidino dukart Oskaro savininkė Emma Stone. Taip, tikrai man patiko. Aš patenkinta filmu, norėjau, kad jis būtų rodomas, visi pamatytų tą mačą su Bobby Riggsu. 19 mln. žmonių matė tą susitikimą ir tai buvo proga man parodyti ir atskleista bėdas, su kuriomis susiduria moterų tenisas. Nesiekiau dominuoti, o tiesiog dalintis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtent čia Caitlin Clark (garsi JAV koledžų krepšininkė, – aut. past.) ir yra geras pavyzdys. Ją seka visi, ji įdomi ir be galo talentinga, o koledžų sportas yra tramplinas jaunoms, talentingoms sportininkėms, kurios dar gauna ir stipendiją. Kalbu apie įvairias sporto šakas. Tad buvo labai svarbu kovoti už lygias teises visiems. Moterų tenisas nuo tada pasikeitė daug ir dabar judama gera linkme“, – sakė teniso legenda B. Jean King.

Visai neseniai WTA priėmė sprendimą nuo 2023-iųjų bent trejus metus iš eilės turnyrus rengti Saudo Arabijoje, kurioje dar ir šiandien pažeidžiamos moterų teisės.

Apie tokį WTA sprendimą paklausta amerikietė sakė, kad galbūt tenisas padės pamatus pokyčiams.

„Sunku atsakyti į šį klausimą, nes aš atsitraukiau nuo WTA, kurią įkūriau. Galbūt tai bus pamatai pokyčiams? Niekada nežinai, bet pokyčiai kažkada juk prasideda, tad tikiuosi, kad juos ir pradės tenisas. Viliuosi, kad jie įsipareigos keistis ne tik dėl moterų, bet ir dėl LGBTQ bendruomenės teisių“, – sakė B. Jean King.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų