Išgyventa rinktinės drama: vieno metimo kaina ir nauja misija

Pirmadienio vakarą Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė nervų kare iškovojo bilietą į Europos čempionatą. Dariaus Maskoliūno auklėtiniai po atkaklios kovos 77:76 pranoko Daniją.

Pralaimėjimai belgams atrankos pradžioje ir tai pačiai Danijai lapkritį reiškė, kad vakarykštis mačas buvo lemiamas.

Lietuvai nenorint antrą kartą šalies istorijoje nepatekti į Europos čempionatą reikėjo nugalėti danus bent jau vieno taško skirtumu. Nors prieš keletą dienų užtikrintai buvo įveikti čekai, bet tas mačas iš esmės nebuvo niekuo lemiamas.

Vakarykštis lietuvių ir danų mūšis padovanojo intrigą iki paskutinų sekundžių. Lietuva susitikimo pradžioje kiek labiau išsiveržė į priekį, bet tas skirtumas nuolat nebuvo didelis.

Po pertraukos jau Danija buvo perimusi kontrolę ir lietuviai nuolat buvo per žingsnį nuo varžovų. Karuselė svyravo toliau, kai ketvirtojo kėlinuko viduryje jau lietuviai sugebėjo atitrūkti iki 7 taškų. Bet ir tai nebuvo pabaiga.

Kovingieji danai nuolat palaikomi atsarginių suolelio lemiamu momentu surengė rezultatyvias atakas ir likus 7 sekundėms turėjo kamuolį savo rankose. Laimei, jau prasiveržusio varžovo mestą kamuolį šiek tiek lietė Mantas Kalnietis.

Pavykus apsiginti nuo šio išpuolio rungtynių laikas ištiksėjo ir Lietuva bei arenoje buvęs federacijos prezidentas Arvydas Sabonis ;lengviau atsikvėpė – rinktinė turi kelialapį į Europos krepšinio čempionatą.

Lietuva per atrankos ciklą laimėjo ketverias rungtynes bei patyrė dvi nesėkmes. Į Europos čempionatą be lietuvių iš grupės keliauja Belgija ir šeimininkų teises turinti Čekija.

Su portalu tv3.lt apie vakarykštį susitikimą kalbėjęs treneris Mindaugas Brazys tikino, kad matėsi tam tikras lietuvių susikaustymas, o danai kaip tik buvo atsipalaidavę, nes jie ir taip jau padarė didelį darbą.

„Kai viskas sprendžiasi vieninteliame mače visko galo nutikti, nes jėgos išslygina. Danų neslėgė didelė įtampa, jie žaidė laisvai, agresyviai ir užsivedę. Matėsi, kaip suolas šokinėja po kiekvieno metimo, visi išėję į aikštę tiesiog degė. Nors lietuviai pradėjo mačą tikrai susikaupę, bet matėsi, kad kausto favorito statusas.

Rungtyne galėjo laimėti tik vieni ir jie tą suprato, buvo matyti nervuotumas. Ir, kaip sakiau, tokioje situacijoje tos komandų jėgos išsilygina“, – tikino M. Brazys.

Jam pritarė ir krepšinio ekspertas Rūtenis Paulauskas.

„Psichologinė įtampa daro savo. Vieni jau įvertintini, pagirti ir gali žaisti laisviau, kiti gi turi nepavesti tautos ir yra po padidinamuoju stiklu bei spaudimu, kad tik neatsitiktų nelaimė. Tai tokiose situacijose kartais ir raumenys būna sukaustyti, jaunimas nedrąsus. Tad taip ir nutinka“, – teigė R. Paulauskas.

REKLAMA

D. Maskoliūnas panaudojo visus 12 krepšininkų. Treneris pripažino, kad taip siekė išplėsti rotaciją, palaikyti didesnį žaidimo tempą. Bet galbūt kaip tik tokiame lemiame mače reiktų verstis tais pagrindiniais krepšininkais?

„Visada yra du keliai. Galima bandyti išplėsti rotaciją ir perlaužti mačą kuo anksčiau, kad neprieiti iki paskutinių sekundžių, kas buvo vakar. Arba naudoti mažiau žaidėjų. Vakar tas pirmasis planas nelabai pasteisino. Aišku, kažkiek kortas sumaišė Mindaugo Kuzminsko trauma, nes pirmoje pusėje jis atrodė gerai, pavyko centruoti jam labai neblogai ir tai davė komandai naudos“, – atviravo M. Brazys.

Pasak R. Paulausko, visoje žaidėjų rokiruotėje treneriams pavyko atrasti bent jau vieną pozityvą.

„Treneris norėjo išsibandyti žaidėjus ir atrasti tuos pagrindinius. Visame šiame chaose pavyko atrasti, pavyzdžiui, Vaidą Kariniauską, kuris įsiliejo gerai“, – sakė krepšinio ekspertas.

M. Kalnietis po susitikimo spaudos konferencijoje tikino, kad daug visko galima analizuoti ir buvo padaryta klaidų, bet faktas, kad Lietuva bus Europos čempionate. Galbūt po kelių savaičių visi pamiršime mačą su danais ir liks tiks pats pergalės faktas.

„Aišku, kažkiek prisimirš, bet kad visai tai nemanau. Tai buvo akistata su tikrai silpna komanda. Manau, kad tos kalbos lydės bent iki olimpinės atrankos, o ten jau kita istorija. Nes vakar viskas sprendėsi paskutinėmis sekudėmis, o dar ir paskutiniu metimu. Toje situacijoje apskritai aukštesnio lygio žaidėjas būtų veikiausiai įmetęs. Jam kiek trukdė ir ūgio deficitas, kas padėjo aukštesniam M. Kalniečiui blokuoti tą metimą“, – mintimis dalijosi krepšinio treneris M. Brazys.

Pats D. Maskoliūnas spaudos konferencijoje pripažino, kad neramina komandos bangavimas

„Mane labai neramina, kad banguojame. Kokio atsakymo jūs tikitės? Laimėjome, patekome į čempionatą ir valio? Labai daug nerimo. Yra žaidėjai, kuriais visiškai pasitikiu ir jie duoda, bet momentais pasikeičia ir atrodo kaip kiti žmonės. Taip, turime jaunų žaidėjų, kuriuos galėtų rinktinės marškinėliai varžyti, bet tas bangavimas mus išmuša iš vėžių. Momentais atrodo kontroliuojame rungtynes ir gerai ginamės, bet vėl prarandame kontrolę ir sunkiai keliamės, keliamės“, – kalbėjo D. Maskoliūnas.

REKLAMA

Danų treneris po rungtynių negailėjo pagyrų auklėtiniams ir apgailestavo dėl nepasinaudoto istorinio šanso. Paklausus paneškovų, ar vakar danai labiau nusipelno pagyrų, ar lietuviai kritikos, šie tikino kad abu variantai teisingi.

„Kad danai nusipelno pagyrų tai faktas. Iš mūsiškių vis dėlto norėjosi geresnio žaidimo, bet reikia pripažinti, kad bilietas yra į čempionatą. Tai tokia riba tarp džiaugsmo ir tam tikros kritikos“, – pasakojo M. Brazys.

„Abi nusipelno. Galų gale Lietuva padarė savo darbą, o danai buvo arti sensacijos“, – priratė R. Paulauskas.

Pasak pašnekovų, jautėsi, kad per šį atrankos ciklą kartais mūsiškiams trūko susikaupimo. Ko pasekoje pats pirmasis langas prasidėjo nesėkme belgams, paskui buvo ir palaimėjimas danams.

Vis dėlto šiame lange tas noras ir koncentracija buvo matyti.

„Netgi Darius (Maskoliūnas, – aut. past.) atrodė griežtesnis ir piktesnis. Žaidėjai irgi koncentravosi į kiekvieną kamuolį ar aikštės metrą. Bet, manau, įtampa irgi darė savo“, – teigė M. Brazys.

 

Ši FIBA „langų“ sistema jau ir anksčiau yra sulaukusi kritikos. Kadangi nėra susitarimo su Eurolyga ar NBA, tad rinktinės šioje lygoje žaidžiančių krepšininkų nekviečia. Ir čia nukenčia ne viena komanda.

Štai latviai apskritai patyrė fiasko ir nepateko į Europos čempionatą. Gana gerų žaidėjų turinti Juodkalnija irgi liks be čempionato.

Lietuva į jį kabinosi iki paskutinių rungtynių. Kitoms pajėgioms komandoms irgi teko pavargti. Anot M. Brazio, ši langų sistema apskritai iškreipia elementarų objektyvumą.

„Aišku, atsiranda šansai mažoms rinktinėms, bet aš vis vien labiau sakyčiau, kad būtų sąžininga rungtyniauti geriausiomis sudėtim. Jei nori vykdyti atranką, tai turi suderinti su lygomis, tik tada viskas bus objektyvu. Dabar tos komandos, kurios turi nemažai NBA ar Eurolygos žaidėjų kenčia, sudėtis būna ekspermentinė.

REKLAMA

O danų ar belgų sudėtis daugmaž ta pati, ar atrankoje, ar būtų net jei jie pakliūtų į čempionatą. Išsikreipia pats modelis. Jei jau FIBA nesugeba susitarti su lygomis reikia keisti pačią sistemą. Gal ir žavu, kai mažesnės rinktinės turi daugiau šansų, bet objektyvumo atžvilgiu sistema nėra teisinga“, – nuomonę reiškė M. Brazys.

Rinktinėje per šešerias atrankos rungtynes pasirodė 21-as krepšininkas. Rezultatyviausias buvo Eimantas Bendžius, per mačą vidutiniškai rinkęs 12,3 taško.

V. Kariniauskas ir Donatas Motiejūnas fiksavo atitinkamai 12,5 ir 13,5 taško, bet jie žaidė tik dvejose rungtynėse.

Toliau sekė M. Kuzminskas (9,7 tšk.) ir Tomas Dimša (8,7 tšk.).

Rinktinėje debiutavo šeši krepšininkai. Vienintelė išimtis jaunasis Augustas Marčiulionis, kuris buvo pakviestas į komandą, bet ant parketo taip ir nepasirodė.

D. Maskoliūno vadovaujama Lietuvos krepšinio rinktinė jau visai ne už ilgo turės dar vieną misiją – birželio pabaigoje Kaune vyksiančiose olimpinės atrankos varžybose iškovoti bilietą į Tokijo žaidynes.


Rašyti komentarą...
J
Jojo
2021-02-23 17:51:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tragedija , butume geriau futbola zaide tai va ir pries olimpines geriau keisti treneri , gal dana paimti geriau.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų