Rusams ir baltarusiams buvo keblu dalyvauti dėl galiojančių griežtesnių karantino sąlygų, o estai ir lenkai teigė, kad dar nėra pasiruošę varžytis aukštesniame lygyje.
Tačiau tarptautinių varžybų statusą palaikę latviai į vėjų čaižomą Girulių paplūdimį delegavo išties pajėgias miestų rinktines, kuriose figūravo imtynių pasaulyje pakankamai žymūs vardai.
Tarp svečių žiūrovai stebėjo įvairių amžiaus grupių Europos čempionatų penktos vietos laimėtoją ir dukart Europos jaunių vicečempionę Karaliną Tjapko, pasaulio jaunimo čempionato penktos vietos laimėtoją Ivarsą Samušonoką, bei žinomiausią figūrą – olimpietį, pasaulio čempionato penktos vietos laimėtoją Armandą Zvirbulį. Beje, „veikiantis“ imtynininkas Armandas eina Latvijos imtynių federacijos prezidento pareigas.
Savo ruožtu, mūsų stovykla taip pat turėjo savo gretose turėjo nemenkesnį arsenalą, kurio avangarde – šių metų Europos čempionato prizininkė Danutė Domikaitytė. Nenuvylė favoritu laikytas Europos čempionato 7-os vietos laimėtojas Andrius Mažeika, bei beveik du dešimtmečius aukštų tikslų ant imtynių kilimo siekiantis Edgaras Voitechovskis. Danutė ir abu minėti atletai vis dar medžioja olimpinį kelialapį ir intensyviai ruošiasi olimpinės atrankos turnyrams.
Vėsų orą šildė karštos kovos
Moterų rungties neabejotina lyderė Danutė Domikaitytė. Tuo tarpu lengvesniame svoryje atmosfera kaito iki paskutinės kovos. Imtyje, kurioje sprendėsi čempionato auksas, Kamilė Šernauskaitė sudavė skaudų smūgį savimi pasitikinčiai Latvijos žvaigždei Karalinai Tjapko. 28-erių latvės pralaimėjimas Šiaulių gimnazistėms buvo per skaudus - Karalina neatsigavo ir ambicijų apsėsta neatėjo į apdovanojimų ceremoniją bei išskubėjo į šiaurę.
Lengviausiame vyrų svoryje vėl tie patys Tomo Baracevičiaus ir Andriaus Žeko veidai. Lyg Siamo dvyniai pajėgiausi šio svorio šalies laisvūnai vėl kapojosi dėl pirmos vietos finale. Rimtą ūkininko karjerą pradėjęs Tomas Baracevičius pamalonino keliais paeiliui spalvingais metimais nugriebė premijinę grietinėlę.
Klaipėdietis Andrius Mažeika savo cirko programą pradėjo klasikų pasaulyje mėgstamu „kamščiu“ – metimas per save sulaukė sužvarbusių dalyvių ir žiūrovų ovacijų. Panašiu ritmu Andrius nukeliavo į finalą, kur nesuteikė šansų latviui Ivarsui Drupai.
Svoryje iki 90 kilogramų buvo laukiama intriga imtyje tarp Edgaro Voitechovskio ir Ivarso Samušonoko iš Latvijos. Jau pirmosiomis sekundėmis Edgarui kažkas „nepaėjo“ , prarado pirmuosius taškus, intriga subliuško ir, matomai, mintyse jau ruošėsi dvikovoms absoliučioje svorio kategorijoje.
Sunkiasvorių mūšiuose latvis Armands Zvirbuls išnaudojo savo olimpinę patirtį ir už savo nugaros paliko mūsų jaunąsias viltis Luką Krasauską bei Vilių Mikalauską.
Kovoms absoliučiame svoryje registravosi 6 atletai. Buvo įdomu stebėti, kaip tarp apie centnerį sveriančių mechanizmų plušėjo Andrius Mažeika. Būtų mano valia, pirmos vietos premiją įteikčiau Andriui. Vien už jo ryžtą patekus tarp girnapusių. Dievaž, buvo girdima kaip traška jo kaulai mėginant iškelti raseiniškį Nedą Urniežių.
Po kovų paaiškėjo, kad Andrius, latvis Zvirbuls ir Edgaras Voitechovskio pergalių-pralaimėjimų santykis vienodas, tad sekretoriatui nugalėtojus teko nustatinėti papildomų kriterijų pagalba. Aritmetika buvo palanki Edgarui - jis iš nuostabos ir džiaugsmo maudėsi smėlio jūroje.
Lietuvos čempionate dalyvavo 18 merginų ir 36 vyrai (vienas imtynininkas registravosi tik kovoms absoliučioje svorio kategorijoje).
Paplūdimio imtynėms - ambicingas olimpinis planas
Keista, tačiau jau ne pirmą kartą į „smėlio“ imtynių čempionatą atvyksta tik olimpinių imtynių atstovai. Nors ir kviečiami, tačiau neaišku dėl kokių priežasčių į paplūdimio imtynių čempionatą atsainiai žiūri dziudo, sambo, graplingo ar kitų dvikovinių sporto šakų atstovai.
Skirtingų imtynių pakraipų dvikovos tikrai pagyvintų renginį, juolab, kad buvo dėl ko ir pasiplėšyti – Lietuvos imtynių federacija kartu su rėmėjais nugalėtojams ir prizininkams įteikė ne tik taures ir medalius, bet ir solidžius piniginius prizus.
Telieka kovotojams priminti, kad pirmajame šalies paplūdimio imtynių čempionate, kuris vyko prieš septynis metus tinklinio aikštyne šalia sostinės Baltojo tilto ant garbės pjedestalo lipo kelių dvikovinių stilių atletai. O tai dar kartą patvirtino žinomą tiesą – smėlis išlygina galimybes ir iš esmės minimalizuoja vienos iš dvikovinių sporto šakų dominavimą.
Be abejo, laisvūnai tikrai turi daugiau įgūdžių, tačiau, pasak specialistų, tradicinių olimpinių imtynių bagažo nepakanka. Reikia tobulinti naujas technikas, kurios yra specifinės, bet visiems prieinamos. Tereikia susirasti šiek tiek kelis kvadratinius metrus smėlėto ploto. Na, o jei tai problema, pakaks ir lengvų treniruočių ant vejos.
Vėl gi, kalbant apie paplūdimio imtynes, Tarptautinė imtynių federacija (UWW) jau senokai kurpia planą dėl šios sporto šakos įtraukimo į olimpinę programą. Pernai Kazachstano sostinėje Nur-Sultane pasaulio imtynių čempionato metu vykusioje spaudos konferencijoje UWW bosas Nenadas Lalovičius pareiškė, kad paplūdimio imtynės debiutuos Paryžiaus olimpinėse žaidynėse.
Tiesa, pirmiausia kaip parodomosios programos dalis. O jau 2028 metais, tikisi N.Lalovičius, besirungiančias moteris matysime Los Andželo paplūdimyje. Tokiu būdu olimpinėje programoje išsilygintų imtyniaujančių vyrų ir moterų balansas. Taip pat buvo minima, kad Tarptautinis olimpinis komitetas dėmesingai stebi naujai atsirandančių sporto šakų dinamiką. Todėl visai tikėtina, kad veržlios, nenuobodžios ir ekspresyvios paplūdimio imtynės užkariaus TOK narių simpatijas ir pastarieji atvers olimpines duris tiek moterų, tiek vyrų rungtims.
Ką gi, tai kol kas mūsų svajonės, bet jos pildosi, kuomet nesėdi sudėjęs rankų.
Nugalėtojai ir prizininkai svorio kategorijose
Moterys
Iki 60 kg (11 dalyvių)
1. Kamilė Šernauskaitė (Šiauliai)
2. Laura Stanelytė (Šiauliai)
3. Karalina Tjapko (Latvija)
Virš 60 kg (7 dalyvės)
1. Danutė Domikaitytė (Šiauliai)
2. Greta Čeponytė (Šiauliai)
3. Kornelija Zaicevaitė (Šiauliai-Klaipėda)
Vyrai
Iki 70 kg (10 dalyvių)
1. Tomas Baracevičius (Vilkaviškis)
2. Andrius Žekas (Raseiniai)
3. Antanas Merkevičius (Pagėgiai)
Iki 80 kg (13 dalyvių)
1. Andrius Mažeika (Klaipėda)
2. Ivars Drupa (Latvija)
3. Osman Dzaseževs (Latvija)
Iki 90 kg (7 dalyviai)
1. Ivars Samušonoks (Latvija)
2. Edgaras Voitechovskis (Klaipėda)
3. Evaldas Sluckus (Radviliškis)
Iki 100 kg (5 dalyviai)
1. Armands Zvirbuls (Latvija)
2. Lukas Krasauskas (Klaipėda)
3. Vilius Mikalauskas (Kelmė)
Absoliuti kategorija (6 dalyviai)
1. Edgaras Voitechovskis
2. Andrius Mažeika
3. Armands Zvirbuls (LAT)