Olimpinio čempiono titulo Londone neapgynęs ir bronza tenkintis turėjęs estas Gerdas Kanteris tvirtino, kad dukart pakartoti tokį laimėjimą itin sudėtinga ir tai pavyksta padaryti tik tokiems didiems sportininkams kaip Virgilijus Alekna.
31 metų esto žodžiai per spaudos konferenciją antradienį nuskambėjo išties paguodžiančiai. Toliausiai diską penktuoju bandymu (68,03) finale nuskraidinęs G. Kanteris stumtelėjo į ketvirtą vietą iki tol prizininkų trejete buvusį V. Alekną. Penktoje ir paskutinėje olimpiadoje per savo karjerą dalyvavusiam 40 metų lietuviui iki medalio pritrūko 65 cm.
INTERVIU: Be medalio likęs V. Alekna: priminsiu – man 40 metų ir vėsuma ne į naudą
Virgilijus Alekna (Alfredo Pliadžio/LTOK nuotr.)
Estai norėjo protestuoti
„Negaliu pasakyti, kad esu nusivylęs, tačiau tikėjausi daugiau. Jaučiau, kad esu geriausios sportinės formos per pastaruosius trejus metus, – kalbėjo G. Kanteris. – Antras mano metimas buvo geriausias, tačiau kiek per aukštas. Jaučiau viduje, kad trūksta to super metimo, tačiau medalis yra medalis. Negaliu skųstis.“
Lietuviui padarytą „skriaudą“ estai galėjo atitaisyti pateikdami protestą dėl Roberto Hartingo pergalės. Tai jie ir ketino padaryti po finalo, o pagrindo tokiam veiksmui davė aprištas vokiečio rankos rodomasis pirštas. Vis dėlto vėliau paaiškėjo, kad viskas atlikta pagal taisykles, todėl estai nusprendė neprotestuoti.
G. Kanteris (nuotr. SCANPIX)
Už pergales dėkingas V. Aleknai
Bronzą iškovojęs G. Kanteris tapo pirmuoju Estijos atletu, laimėjusiu du olimpinius medalius lengvojoje atletikoje. „Už tai turėčiau būti dėkingas V. Aleknai. Jis mano karjeroje suvaidino itin svarbų vaidmenį. Virgilijus man buvo didžiausias iššūkis bet kuriose aukščiausio lygio varžybose“, – portalui Balsas.lt sakė estas.
Pasak jo, tik lietuvio dėka iškovotos pergalės 2008 metų olimpiadoje Pekine ir 2007 metais pasaulio čempionate Osakoje.
„Kai turi tokį varžovą, esi tiesiog nepaprastai laimingas, jei gali mesti diską taip toli kaip jis. Kaip oponentas V. Alekna nepaprastai pajėgus. Užtenka prisiminti 2005 metų Helsinkio pasaulio čempionatą, kai išsiveržiau į priekį su 68,57 m rezultatu, o Virgilijus paskutiniu bandymu nušveitė 70,17 m ir laimėjo“, – juokėsi disko metikas.
Emocingiausios dvikovos – su lietuviu
„Tikrai mėgavausi kiekviena dvikova su juo. Atsirado jaunesnių sportininkų – Robertas Hartingas ir Piotras Malachowskis, tačiau nė vienas tiek nesukeldavo emocijų, kaip kova su V. Alekna“, – tikino estas.
Jis pasakojo, kad trejus ar ketverius metus visuomet likdavo už V. Aleknos: „Jis tiesiog imdavo ir viską atlikdavo taip, kaip jam reikia, per paskutinį mėginimą. Tai kažkas fantastiško. Kai pagaliau įveikiau jį 2007 metais Osakoje, man tai buvo didžiausia karjeros pergalė.“
G. Kanteris pripažino, kad buvo daug didžių akimirkų ir jis nepaprastai laimingas, galėdamas varžytis su tokiu varžovu. „Iš širdies sakau – žaviuosi V. Alekna. Tai didis čempionas, – sakė estų lengvaatletis. – Būdamas 40 metų jis vis dar gali mesti diską taip toli. Jis tikriausiai geriausias visų laikų disko metikas po Alo Oerterio (amerikietis laimėjo olimpinį auksą 1956, 1960, 1964 ir 1968 metais – red.p.).“
Virgilijus Alekna (nuotr. SCANPIX)
Iranietis norėjo pagerinti V. Aleknos rekordą
Olimpinį aukso medalį Londone laimėjęs vokietis R. Hartingas praturtino savo trofėjų kolekciją. 2009 ir 2011 metų pasaulio čempionas geriausiu penktuoju bandymu numetė diską 68,27 ir nušvilpė auksą iraniečiui Ehsanui Hadadi iš panosės.
Iranietis iki penktojo bandymo buvo tvirtas pretendentas į olimpinį auksą su 68,18 m rezultatu. Į antrą vietą smuktelėjęs E. Hadadi krimtosi, kad nepagerino Virgilijui Aleknai priklausančio olimpinio rekordo – 69,89 m.
„Tai turėjo būti ne sidabro, o aukso medalis, – per spaudos konferenciją kalbėjo 27 metų iranietis. – Gerbiu Robertą ir esu laimingas už jį, bet jei turėčiau jo įrangą, galėčiau numesti diską ne 65,o 85 metrus. Daug treniravausi, kad pagerinčiau olimpinį rekordą, tačiau nesugebėjau net iškovoti aukso.“
Nepaisant to, Irano disko metikas praturtino savo šalies istoriją – tapo pirmuoju iraniečiu, laimėjusiu olimpinį medalį lengvosios atletikos varžybose. Aukščiausias Irano rezultatas iki šiol buvo 12 vieta dešimtkovėje 1956 metų Melburno olimpiadoje.
E. Hadadi (nuotr. SCANPIX)
R. Hartingas vėl suplėšė marškinėlius
Po pergalės Londono olimpiniame stadione dar vieną šou surengęs R. Hartingas teigė, kad plėšdamas nuo savęs marškinėlius išleidžia susikaupusias emocijas.
„Tai tik šventimo būdas. Pirmą kartą tai padariau 2007, paskui 2009 ir 2011 metais. Atrodo, tapau nuo šio veiksmo priklausomas. Jei matysite mane iš stadiono išeinant be marškinėlių tik su sportiniais šortais, reiškia buvo gerai“, – juokėsi vokietis.
R. Hartingas (nuotr. SCANPIX)
Traumuoti keliai laimėti nesutrukdė
R. Hartingas tapo antruoju Vokietijos atstovu laimėjusiu olimpinį disko metimo auksą ir pirmuoju nuo 1996 metų, kai triumfavo Larsas Riedelis. „Tai nuostabus momentas. Pastaraisiais metais nebuvo lengva, nes persekiojo traumos, teko daug ką keisti. Buvo verta“, – kalbėjo olimpinis čempionas.
Žurnalistų paklaustas, ar galvoja ginti titulą po ketverių metų Rio de Žaneiro olimpiadoje, vokietis nusijuokė: „Brazilija – puiki ir šilta šalis, tačiau palauksiu ir pažiūrėsiu, ką spauda rašo apie mane ir olimpinį auksą. Tuomet ir priimsiu sprendimą“.
R. Hartingas prisipažino, kad kovoti jam nebuvo lengva dėl skausmų: „Jei būtų reikėję atlikti dar pora metimų, tikriausiai nebūčiau išstovėjęs ant kojų. Nepaisant operacijos, kelius vis tiek skauda, kai metu. Geriausia būtų, jei galėčiau juos pakeisti naujais.“
R. Hartingas (nuotr. SCANPIX)
TIK FAKTAI
Aukso medalį iškovojo dukart pasaulio čempionas 27 metų vokietis Robertas Hartingas. 2009 ir 2011 metų planetos pirmenybių nugalėtojas lyderiu tapo po penktojo metimo, kai jo mestas diskas nuskriejo 68 m 27 cm. Sidabro apdovanojimas atiteko 27 metų iraniečiui Ehsanui Hadadi (68 m 18 cm), o bronzos – Pekino olimpinių žaidynių čempionui 33 metų estui Gerdui Kanteriui (68 m 3 cm).
Daugiausiai medalių disko metimo sektoriuje olimpinėse žaidynėse laimėjo JAV – 13 ir Lietuva – 3.
Tai buvo jau penktosios V. Aleknos olimpinės žaidynės. 1996 metais Atlantoje lietuvis liko penktas, 2000 metais Sidnėjuje ir 2004 metais Atėnuose iškovojo aukso medalius, o 2008-aisias Pekine pelnė bronzą.