Šių metų Liepą T. Juška 100 m laisvuoju stiliumi nuplaukė per 50,52 sek. bei tapo vienu greičiausių 14-mečių sportininkų.
Greitesnis už lietuvį, būdamas 14 metų, buvo tik pasaulio rekordininkas rumunas Davidas Popovičius (49,82) ir anglas Jacobas Whittle'as (49,97).
Pažymėtina, kad kaunietis yra greitesnis ir už dabartinius Amerikos (51,12, Thomas Heilmanas), Kanados (51,05, Laonas Kimas) ir Australijos (50,86, Kyle'as Chalmersas) amžiaus grupių rekordus.
Nuo ankstesnio Lietuvos amžiaus grupės rekordo (51,13), pasiekto birželį, T. Juška nutolo daugiau nei puse sekundės.
Jis taip pat daugiau nei trimis sekundėmis sumažino iki šiol šiais kalendoriniais metais pasiektą geriausią savo gyvenimo rezultatą.
Po šio rekordinio ir užsienio spaudoje nuskambėjusio plaukimo T. Juška pagerino dar saują rekordų, tačiau pats plaukikas to nesureikšmina.
„Aš į tuos rekordus nesigilinu. Nelabai svarbu, ar aš juos pagerinsiu, ar ne, svarbiau man yra mano asmeninis rezultatas.
Aišku, jauti, ar pagerinsi. Visada, kai atvažiuoji į varžybas, jauti, arba atvažiuoji pasiruošęs, arba atvažiuoji kontroliniam startui.
Tos varžybos buvo kontrolinės, bet kadangi buvo senas laikas, tai maniau tikrai, kad esu geresnės formos, nei praeitais metais“, – naujienų portalui tv3.lt pasakojo T. Juška.
Įkvėpė geriausias
Plaukikas pasakojo, kad su vandeniu „draugavo“ jau nuo pat mažens, kai vasarą su tėvais leisdavo laiką prie ežerų. Būtent ten atsirado ir pomėgis plaukti, todėl jau šešerių metų Tajus varstė ir baseino duris.
„Pradėjau lankyti būtent plaukimą iš tikrųjų dėl to, kad, kai tėvai išsiveždavo prie ežero vasarą, man labai patikdavo plaukti. Tada atsirado svajonė ir profesionaliai sportuoti ir taip viskas išėjo“, – prisiminė jis.
Tiesa, tapti profesionalu jaunuolį įkvėpė ne Lietuvos sportininkai. Pirmuoju T. Juškos pavyzdžiu tapo ne bet kas, o tituluočiausias pasaulio plaukikas, kurio sąskaitoje per karjerą susikaupė net 28 olimpiniai medaliai (23 iš jų – aukso).
„Įkvėpimą gavau turbūt iš užsienio plaukikų, ypač iš amerikiečio Michaelo Phelpso. Jis buvo labai žinomas, man labai patikdavo, vis matydavau kaip jis olimpinėse varžydavosi. Mane tai labai motyvuodavo“, – kalbėjo T. Juška.
Visgi dabar, kai pats varžosi baseine ir demonstruoja vis geresnius rezultatus, Tajus į kitus nesidairo:
„Didesnės ikonos neturiu, kadangi mėgstu žiūrėti daugiau į save, bet žinoma, gali pasirinkti iš visų sportininkų informacijos, patirties. Visi sportininkai tau gali suteikti kažko, bet tokio vieno idealo tikrai neturiu.“
Juda link didelio tikslo
T. Juška varžybose jau dabar raško vieną rekordą po kito, tačiau sako, kad tai jam nėra svarbiausias dalykas.
„Aš į tuos rekordus nesigilinu. Nelabai svarbu, ar aš juos pagerinsiu, ar ne, svarbiau man yra mano asmeninis rezultatas“, – sakė jis.
Nors dar sunku pasakyti, kaip aukštai Tajus užlips šioje sporto šakoje, jo treneris Paulius Andrijauskas jau dabar mato, kad tokie pasiekimai gali žadėti daug.
„Sunku dar labai įvertinti tokį dalyką, nes jis yra labai jauno amžiaus, labai greitai viskas progresuoja. Kada tas progresas pristos, sulėtės – neįsivaizduoju, bet žiūrint į pasaulį, tokių metų sportininkai plaukę tokiais greičiais, pasiekia nemažai“, – sakė jis.
Tajus įspūdingus rezultatus ir rekordus fiksuoja ne vienoje rungtyje. Amžiaus grupėje iki 12 metų ilgame baseine (50 m) jam priklauso 50 ir 100 m laisvuoju stiliumi bei 50 ir 100 m peteliške rekordai, o trumpajame baseine (25 m) be jau išvardintų rungčių geriausią laiką jis fiksavo ir 200 m laisvuoju stiliumi.
Tuo tarpu amžiaus grupėje iki 14 m trumpame baseine jam priklauso 50, 100 ir 200 m laisvuoju stiliumi, 50, 100 ir 200 m peteliške bei 100 m kompleksiniu stiliumi rekordai.
Ilgame baseine šioje amžiaus grupėje jis yra užfiksavęs geriausius rezultatus 50 ir 100 m laisvuoju stiliumi bei 50 ir 100 m peteliške rungtyse.
„Aišku, turiu, – paklaustas, ar iš šios gausybės yra rungtis, kuri jam patinka labiausiai, nesudvejojo pašnekovas. – Mylimiausia mano rungtis yra 100 m laisvuoju stiliumi. Turbūt pati mėgstamiausia, nes ir geriausiai sekasi ir įdomiausia, iš kurių aš plaukiu.“
Nors Lietuvoje Tajus, panašu, tuoj taps nepralenkiamas, 14-mečio žvilgsnis krypsta toliau. Su treneriu sportininkas atsargiai žvelgia į Paryžių.
„Būtų visai neblogai išvažiuoti į olimpines, – šyptelėjo plaukikas. – Dabar tai atrodo visai sunkiai, bet įmanoma. Apie medalį kol kas tikrai nemąstome.
Dabar pagrindinis tikslas ir yra olimpiada tik tiek, kad jis yra labai didelis. Yra didelis noras, daug dirbti reikia ir nežinai, ar visa tai pavyks.“
Apie tai, kad tikslas yra itin didelis ir reikalaujantis milžiniškų pastangų, pastebėjo ir 2,5 metų T. Jušką treniruojantis P. Andrijauskas.
„Yra tokios svajonės. Nusitaikyti labai sunku, bet kai taip vaikas progresuoja, kai olimpiniai metai, tai aišku, svajojame ir jis, ir aš, treneris.
Dar daug trūksta ir jo tas nuotolis – 100 m laisvu stiliumi – yra sunkesnis, kur jam mažiausiai trūksta. Pasaulis labai greitai plaukia ir plaukia daug vyresni nei Tajus. Jei būtų olimpiada po metų ar dvejų, būtų kitaip, bet per pusmetį reikia labai stipriai padirbėti“, – kalbėjo jis.
Svarbiausia – disciplina
Ne paslaptis, kad norint pasiekti aukštumas, reikia sunkiai dirbti ir daug laiko praleisti įvairiausiose treniruotėse, tad kaipgi Tajui pavyksta užnugaryje nepalikti ir mokslų?
„Suderinti sunku tikrai, – juokėsi plaukikas. – Reikia visada pasižiūrėti prioritetus, ypač jeigu grįžti namo vėlai po treniruotės, pavargęs.
Grįžus namo po treniruočių dar prie namų darbų ilgai sėdėti irgi nėra malonumo tikrai. Bandau visokias išeitis pasižiūrėti, kur ką galėčiau susidėlioti, bet iš esmės vadovaujuosi prioritetais.“
Nenuostabu, kad spėti suderinti reikia ne tik mokyklos reikalus bei treniruotes, tačiau ir laisvalaikį. Tiesa, plaukikas čia teigė, kad šį dalyką aukoti tenka dažniausiai.
„Laisvalaikis tikrai kenčia. Pasijaučia tai, bet kartais reikia paaukoti kažką, kad taptum geresnis. Tai ir aukoji… Aišku, sunku, bet reikia“, – šypsojosi 14-metis.
Apie tai kalbėdamas jau beveik dešimtmetį plaukime besisukantis T. Juška nesunkiai pasakė, kokia savybė yra pati reikalingiausia, norint tapti sėkmingu sportininku. Nepaisant to, kad genuose užkoduotos fizinės savybės gali padėti siekti rezultatų, plaukikas prioritetą deda kitoje vietoje.
„Reikia daug disciplinos. Motyvacija irgi gerai, bet disciplina visada turi būti pirma. Reikia tikrai būti nusiteikusiam dirbti. Manau, kad čia pagrindinės savybės, o genai ir pan., tai yra pereinama.
Nebūtinai turi būti genetiškai tvirtas ir stiprus plaukime, kad pasiektum aukštumų. Aišku, reikės daugiau dirbti, bet viskas pasiekiama. Asmens savybės labiau vyrauja“, – sakė jis.
Įžvelgia panašumų su R. Meilutyte
P. Andrijauskas anksčiau yra treniravęs Rūtą Meilutytę, kuri būdama vos 15 metų iškovojo aukso medalį olimpinėse žaidynėse.
Paklaustas, ar mato panašumų tarp geriausios šalies plaukikės ir T. Juškos, treneris atsakė teigiamai.
„Įžvelgiu. Jie – darbštūs, gerai nusiteikę, jiems abiem plaukimas labai patinka. Yra nemažai (panašių savybių – aut. past.). Abu stiprūs psichologiškai, prieš startą – ramūs, nesijaudina per daug“, – sakė jis.
P. Andrijauskas taip pat pasakojo, kad T. Juška jau dabar turi dvi itin svarbias savybes, kurios, ir be jo paties minėtos disciplinos, išsiskiria iš kitų plaukikų ir gali jam nutiesti kelią į norimus rezultatus.
„Pirma – ramybė. Jis atrodo labai ramus net ir per pačias sunkiausias varžybas. Matosi, kad nepasimetęs, nesiblaško, atrodo, kad užtikrintas, ramus ir žino, ko eina į startą.
Taip pat – darbštumas. Labai, labai nori dirbti, supranta, kaip rezultatai padaromi. Dauguma sportininkų būna nori rezultato, bet nesupranta iki galo, kaip tas rezultatas gali ateiti. Tajus ir nori, ir supranta, tai čia jo pati geriausia savybė“, – kalbėjo treneris.
„Jis supranta, kad ne Dievo dovanos – didelės kojos ar rankos – plaukia, bet tiesiog sunkus darbas ir tą darbą reikia padaryti, jei nori rezultato“, – pridūrė jis.
Konkurencijos vis daugiau
Dar praeitą savaitgalį varžybose dalyvavęs kaunietis nespėjo pagalvoti, kur pasirodyti teks toliau. Tajus sakė, kad dabar jo laukia darbas treniruotėse.
„Visas darbas pas mus yra suskirstytas ciklais, – aiškino pašnekovas. – Pirmas ciklas, kuris būna nuo vasaros pabaigos iki rudens pabaigos, būna ištvermės, statome gerą ištvermę. Tada seka kitas ciklas, kuriame daugiau darbo vidutiniams nuotoliams, nei ilgiems, nei sprintams. Paskutinis ciklas yra sprintams, o aš pats esu sprinteris. Ten daugiau greičio atsiranda, jėgos.“
Tiesa, tarp jaunųjų plaukikų Tajus yra ne vienintelė žvaigždė. Vis dažniau pasirodo ir kitų panašaus amžiaus sportininkų puikūs pasiekimai bei rekordai įvairiose varžybose.
Štai liepos mėnesį 16-metė Smiltė Plytnykaitė tapo Europos jaunimo olimpinio festivalio čempione, taip pat 16-metė Sylvia Statkevičius Toronte atnaujino šalies 200 m laisvuoju stiliumi rekordą, tačiau čia tik pora pavyzdžių.
„Pačiam kartais būna įdomu, kaip mano bendraamžiai suplaukia ar kiti šalies atstovai. Po truputį matosi, kad ta kartelė kyla ir vis reikia geresnių rezultatų, kad patektum į tą patį Lietuvos čempionatą, normatyvai didesni būna.
Šiaip visi plaukia, palyginus su ankstesniais Lietuvos čempionatais, vis greičiau ir greičiau. Tas mane labai džiugina, nes yra konkurencijos ir ji priverčia treniruotis daugiau“, – apie tai kalbėjo T. Juška.
Daug metų plaukimo pasaulyje besisukantis P. Andrijauskas antrino savo auklėtiniui ir sakė, kad kartais net sudėtinga suvokti, kaip rekordai vis dar yra pagerinami.
„Jeigu pažiūrėtume Lietuvoje, vaikų rekordus kiekvienais metais, atrodo, gerina ir gerina. Sunku suprasti, kaip juos ten vis gerina, bet jaunimas plaukia greitai.
Gal čia ir su branda susiję, bet daug tokių metų sportininkų progresuoja stipriai, tikrai pastebėjau. Sakyčiau, kad Tajaus metai yra 14–16 m., o stebint šitą grupę, greitai plaukia ir pasaulis, ir Lietuva“, – kalbėjo treneris.
Už savo rezultatus 14-metis plaukikas yra apdovanojamas ne tik medaliais. Visai neseniai Kauno sporto apdovanojimuose T. Juška buvo išrinktas Metų jaunuoju sportininku. Visgi paklaustas, ar dėl dėmesio ir įvairių įvertinimų jis nejaučia didesnio spaudimo, plaukikas sakė, kad žiūri tik į save.
„Spaudimo nelabai jaučiu. Labiau esu susikaupęs į savąjį darbą, o tai, kad paima interviu ar kažką, tai jau ne pirmi kartai“, – šyptelėjo jis.
Visi Tajaus Juškos rekordai:
Ilgajame baseine (50 m) iki 12 metų:
50 m laisvuoju stiliumi – 25.07 sek.
100 m laisvuoju stiliumi – 56.24 sek.
50 m peteliške – 26.50 sek.
100 m peteliške – 1 min. 00,08 sek.
Ilgajame baseine (50 m) iki 14 metų:
50 m laisvuoju stiliumi – 23.10 sek.
100 m laisvuoju stiliumi – 50.52 sek.
200 m laisvuoju stiliumi – 1 min. 53,53 sek.
50 m peteliške – 24.79 sek.
100 m peteliške – 54.83 sek.
Trumpajame baseine (25 m) iki 12 metų:
50 m laisvuoju stiliumi – 24.55 sek.
100 m laisvuoju stiliumi – 52.63 sek.
200 m laisvuoju stiliumi – 2 min. 01,23 sek.
50 m peteliške – 25.20 sek.
100 m peteliške – 57.39 sek.
Trumpajame baseine (25 m) iki 14 metų:
50 m laisvuoju stiliumi – 22.28 sek.
100 m laisvuoju stiliumi – 49.12 sek.
200 m laisvuoju stiliumi – 1 min. 48,47 sek.
50 m peteliške – 24.10 sek.
100 m peteliške – 54.38 sek.
200 m peteliške – 2 min. 02,06 sek.
100 m kompleksiniu stiliumi – 57.83 sek.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!