Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio
2020.04.22 09:00

Ekstremali situacija dėl viruso COVID-19 pandemijos ir nuo kovo vidurio šalyje besitęsiantis karantinas pakeitė ne tik dirbančiųjų ar besimokančiųjų, bet ir vyresnio amžiaus žmonių kasdienybę bei itin apribojo jų socialinius kontaktus. 

Karantinas (nuotr. Shutterstock.com)

Karantinas (nuotr. Shutterstock.com)

Medikai griežtai įspėja, kad būtent senjorams šis virusas gali sukelti ypač sunkių sveikatos problemų ar net tragiškų padarinių. Senjorai perspėjami itin griežtai lankytis karantino, vengti viešų vietų ir prekybos centrų, o pagalbos apsirūpinant maisto produktais ir vaistais jiems rekomenduojama kreiptis į artimuosius, socialinius darbuotojus bei savanorius. 

REKLAMA

TV3.lt primena, kaip šiuo metu teikiamos įvairios socialinės paslaugos senorams ir kur kreiptis prireikus pagalbos. 

Dalis paslaugų – nuotoliniu būdu 

„Karantinas Lietuvai tapo savotišku susitelkimo ir bendrystės išbandymu. Didžiausias pavojus kyla mūsų tėvams, seneliams, proseneliams, vyresnio amžiaus kaimynams, o mūsų visų pareiga juos kuo geriau apsaugoti nuo viruso keliamos grėsmės. Jei artimieji dėl kokių nors priežasčių negali padėti jiems apsirūpinti maistu, vaistais, negali pasirūpinti kitais jų kasdieniais poreikiais, jei artimųjų nėra ar jie išvykę – ir karantino metu senjorai gali kreiptis į savivaldybę ar arčiau namų esančią seniūniją ir pagalba tikrai bus suteikta”, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, pabrėždamas, kad karantino metu šalies savivaldybės senjorams ir toliau teikia didžiąją dalį socialinių paslaugų, tačiau laikantis būtinų saugumo reikalavimų dėl tokių paslaugų suteikimo geriau tartis ne susitikus gyvai, o telefonu ar kitomis ryšio priemonėmis. O dalis paslaugų gali būti suteiktos nuotoliniu būdu. 

Viena tokių paslaugų – poreikio socialinėms paslaugoms vertinimas. Karantino metu SADM rekomenduoja asmens poreikius socialinėms paslaugoms pagal galimybes vertinti nuotoliniu būdu, su pačiu žmogumi ar jo artimaisiais aptariant individualius pagalbos poreikius ir jų intensyvumą bei šeimos narių ir artimųjų galimybes pasirūpinti vyresnio amžiaus giminaičiu. 

Savivaldybės šią rekomendaciją įgyvendina skirtingai, bet sėkmingai. Pavyzdžiui, Vilniaus miesto Socialinės paramos centras susisiekė telefonu su visais pagalbos į namus gavėjais ir jų artimaisiais, ir beveik pusė jų apsisprendė karantino metu patys pasirūpinti savo artimaisiais. 

REKLAMA

Nors dalis socialinių paslaugų šalies savivaldybėse ir toliau teikiamos įprastu būdu, karantino laikotarpiu šiek tiek pasikeitė jų suteikimo dažnumas. Pavyzdžiui, asmenims, gaunantiems integralią pagalbą, besinaudojantiems socialinės globos paslaugomis namuose, pagalbos į namus paslaugomis, gyvybiškai svarbios sveikatos priežiūros ir kitos paslaugos (aprūpinimas maistu, medikamentais ir pan.) teikiamos taip dažnai, kaip reikia, kad būtų patenkinti šių žmonių gyvybiniai poreikiai. Pavyzdžiui, jei senyvo amžiaus ar neįgalus žmogus dėl karantino negali naudotis paslaugomis nestacionarinėje socialinių paslaugų įstaigoje, o jo artimieji negali juo pasirūpinti, socialinės priežiūros ar dienos socialinės globos paslaugos teikiamos asmens namuose. 

Tačiau senjorams į pagalbą skubantiems socialiniams darbuotojams ir savanoriams rekomenduojama parūpinti jiems maisto produktų ar medikamentų atsargų ilgesniam laikui, kad būtų galima lankyti juos rečiau ir taip sumažinti užsikrėtimo virusu riziką. 

Paslaugų gavėjai gali rinktis 

Šakių rajono savivaldybės meras Edgaras Pilypaitis sako, kad rajono senjorų bendruomenė itin aktyvi ir didžioji jų dalis nė neraginami iš anksto apsirūpino maisto bei vaistų atsargomis karantino laikotarpiui. „Kai mūsų rajone kūrėsi Trečiojo amžiaus universitetas, manėme, kad aktyvių senjorų būrelis bus gana kuklus, bet universiteto užsiėmimų lankytojų skaičius mūsų lūkesčius viršijo net keletą kartų. Šie senjorai vieni kitus paragindami, sėkmingai įveikia dabartinius iššūkius. Žinoma, kaip ir visur, taip ir mūsų rajone yra žmonių, kuriems reikia sveikatos specialistų pagalbos namuose ar pagalbos buityje. Tokia pagalba taip pat teikiama“, – sako jis, džiaugdamasis, kad Šakių rajono savivaldybė buvo viena iš kelių šalies savivaldybių, prisijungusių prie tuomet dar tik pilotinio integralios pagalbos namuose teikimo projekto. Tada įgyta patirtis praverčia ir dabar. 

REKLAMA

„Tokia pagalba dabar teikiama visose savivaldybėse, o mūsų rajone kompleksinė pagalba, kai namuose žmogų aplanko ne tik socialiniai darbuotojai, bet ir medikai, teikiama 50-čiai žmonių. Kiek daugiau yra žmonių, kuriems teikiame paprastesnę pagalbą namuose. Karantino laikotarpiu pasiūlėme jiems įvertinti riziką ir patiems pasirinkti, ar jie nori sulaukti lankytojų, nes visi suprantame, kad rizikos šaltinis yra ne namuose laiką leidžiantis žmogus, o tas, kuris jį lanko“, – mintimis dalijasi E. Pilypaitis. Anot jo, didžioji dalis integralios pagalbos gavėjų, suprasdami, kokia rimta yra situacija, karantino laikotarpiui šių paslaugų namuose ar bent jų dalies atsisakė. 

Šakių rajono savivaldybės meras teigia, kad rajono gyventojai pastaruoju metu yra labai susitelkę, elgiasi atsakingai ir padeda vieni kitiems. „Senjorams į pagalbą skuba savanoriai, kurie nuperka ir atveža maisto produktų. Džiugina ne tik savanorių, bet ir kultūros įstaigų iniciatyvos – jų darbuotojai siuva apsaugines kaukes ir dalija jas nemokamai mūsų rajono gyventojams“, – kalba E. Pilypaitis. Anot jo, karantinas daugelį paskatino ištiesti pagalbos ranką kaimynui: „Žinote, mažose bendruomenėse labai svarbu pasitikėti vienas kitu. Svarbu, kad žmogus asmeniškai pažinotų tą, kuris skuba jam į pagalbą. Stengiamės puoselėti tą socialinį artumą, nes mūsų senjorai ne taip lengvai atvertų duris nepažįstamam žmogui“. 

Pensija – į sąskaitą banke 

Socialinės paslaugos, visų pirma maisto ar vaistų pristatymas į namus, senjorams teikiamos visose Lietuvos savivaldybėse, o apie tai, kad tokių paslaugų pageidauja, jiems tereikia pranešti savo rajono savivaldybei ar seniūnijai. Tačiau susitikimo metu tiek gaunantys paslaugas, tiek jas teikiantys privalo laikytis asmens higienos reikalavimų, naudoti apsaugines priemones (vienkartines pirštines, vienkartines kaukes ir kt.). Taip pat rekomenduojama bendraujant laikytis mažiausiai dviejų metrų atstumo, O esant poreikiui teikiantieji paslaugas darbuotojai dezinfekuoja paviršius lankomo asmens namuose. 

REKLAMA

Imtis papildomų saugumo priemonių gyventojus, gaunančius pensijas į namus, ragina ir „Sodra”. Ji senjorams siūlo, jeigu tik yra galimybė, pensiją gauti į banko sąskaitą. Pateikti prašymą, kad pensija būtų ne atnešama į namus, o pervedama į banko sąskaitą, galima tiesiog paskambinus „Sodrai“ telefonu 1883. Šį prašymą galima pateikti ir internetu prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui. Jei pačiam tai padaryti per sudėtinga, padės „Sodros“ konsultantai. 

„Sodros“ specialistai taip pat atkreipia dėmesį, kad pensijos į namus pristatomos kaip ir anksčiau, tačiau dėl epidemijos ir karantino daliai gyventojų gali būti atneštos neįprastą dieną. Atsiimdami atneštą į namus pensiją senjorai taip pat turėtų dėvėti apsauginę veido kaukę ir pirštines. 

Įveikti emocinius sunkumus padės psichologai 

Be įprastų socialinių ir sveikatos paslaugų, šalies savivaldybės karantino laikotarpiu rūpinasi ir gera senjorų dvasine savijauta. Viena pirmųjų nuotolinę psichologinę pagalbą garbaus amžiaus gyventojams pasiūlė Kretingos rajono savivaldybė. 

„Kai žmogus neišeina iš namų, tokios pagalbos jam taip pat gali prireikti. Paskelbus karantiną, atsiliepdami į savivaldybės kvietimą trys specialistai pasisiūlė teikti senjorams psichologinę pagalbą nuotoliniu būdu“, – pasakoja Kretingos rajono meras Antanas Kalnius. 

Anot jo, iki šiol nei skundų, nei kokių nors išskirtinių pageidavimų iš garbaus amžiaus gyventojų savivaldybė nėra sulaukusi: „Tai rodo, kad ir mūsų socialiniai darbuotojai, ir kaimynai bei artimieji puikiai šiais žmonėmis pasirūpina. Tais atvejais, kai reikia atvežti produktų, tai daro savivaldybės darbuotojai arba savanoriai. Mūsų rajone senyviems žmonėms tikrai nėra poreikio patiems vykti į parduotuves ar vaistines“. 

REKLAMA

Gyvenant karantino sąlygomis kylančius emocinius sunkumus visos Lietuvos senjorams pasirengę padėti ir kiti psichologai. Su jais taip pat galima bendrauti nuotoliniu būdu. Senjorai kviečiami skambinti į „Sidabrinę liniją“ numeriu 8 800 800 20. Tai nemokama draugystės, bendravimo ir emocinės pagalbos linija, skirta būtent vyresnio amžiaus žmonėms. Šios linijos savanoriai pasiruošę ne tik išklausyti jiems skambinančius senjorus, bet ir suteiks jiems reikalingą informaciją bei atsakys į klausimus apie pandemiją, primins, kaip karantino laikotarpiu reikėtų elgtis, kad pavojus užsikrėsti būtų kuo mažesnis. 

Emocinę pagalbą suaugusiems siūlo ir „Vilties linija“, kurios numeris 116123. Skambinantiems į šią liniją specialistai teikia nemokamą anoniminę psichologinę pagalbą. 

Kreipkitės, net jei anksčiau pagalbos ir nereikėjo 

Karantinas pakoregavo ne tik senjorams savivaldybėse teikiamų paslaugų tvarką. SADM šalies savivaldybėms rekomendavo nuotoliniu būdu spręsti kaip įmanoma daugiau ne tik jiems, bet ir kitiems socialiai labiau pažeidžiamiems žmonėms kylančias problemas. 

Pavyzdžiui, jeigu žmogui tam tikram laikui buvo nustatytas dalinis darbingumas, neįgalumas ar specialieji poreikiai, ir jo galiojimas baigiasi per karantiną, nereikia skubėti į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą – jis bus pratęstas automatiškai. „Anksčiau šios tarnybos priimtas sprendimas galios iki karantino pabaigos ir dar 30 kalendorinių dienų jam pasibaigus, kad visi spėtų susitvarkyti. Visą šį laikotarpį susijusios pensijos ir kitos išmokos bus mokamos įprastai”, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė. O jei asmuo karantino metu kreipiasi į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, kad jam būtų nustatytas neįgalumo ir darbingumo lygis ar specialieji poreikiai, jo veiklos ir gebėjimų įvertinimo klausimynas pildomas nuotoliniu būdu – susisiekus telefonu ar elektroniniu paštu. 

REKLAMA

Naujienų portalo TV3.lt kalbinti pašnekovai vieningai tvirtino, kad karantinas nesustabdė socialinių paslaugų savivaldybėse teikimo. O jei kaip tik dabar prireikė pagalbos buityje ar paslaugų, kurių anksčiau nereikėjo, dėl jų į savo savivaldybę nuotoliniu būdu gali kreiptis kiekvienas senjoras bei kiti žmonės, taip pat ir sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis, nes socialinių darbuotojų ar savanorių į namus pristatytas maisto ar vaistų krepšelis gali padėti išvengti lemtingos akistatos su klastinga liga. 

Pajutus simptomus – delsti nevalia 

Nuo pat COVID-19 viruso pandemijos pradžios Lietuvoje veikia karštoji linija (telefono numeris 1808), į kurią nemokamai galima skambinti visą parą, bet sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga šalies senjorams pataria pasijutus blogai nedelsiant kreiptis pagalbos į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC) įprastu numeriu 112. „Vyresnius nei 65 metų amžiaus ir lėtinėmis ligomis sergančius žmones, kuriems pasireiškė ūmios kvėpavimo infekcijos požymiai, greitosios pagalbos darbuotojai pristatys į vieną iš pagrindinių šalies ligoninių“, – teigė A. Veryga. 

Skambinti numeriu 112, anot ministro, senjorai turėtų pajutę šaltkrėtį, gerklės skausmą, pasunkėjus kvėpavimui, atsiradus kosuliui ar temperatūrai pakilus iki 37,8 laipsnio.

Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Nėra komentarų. Būk pirmas - komentuok!

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Šeima (nuotr. Shutterstock.com)
Karantinas baigėsi, tačiau paliko savo pėdas daugelio mūsų gyvenimuose. Kas neteko darbo, kam sumažėjo atlyginimas ir tuo pačiu padaugėjo rūpesčių. Kaip išgyventi visiems, o ...
Šeima ir vaikai
Nors karantinas jau baigėsi, tačiau jo pasekmes dar jusime ilgai. Idant jos nebūtų tokios skaudžios, valstybė šeimoms ateina į pagalbą. Na, o pastaruoju  metu informacijos ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų