Kai kalba pakrypsta apie neurolingvistinį programavimą (NLP), jį reikia tyrinėti atidžiai. NLP kupinas nesuprantamų terminų, reklamos ir painiavos. Ši teorija nėra originali, o jos kūrėjai tapo itin nepatikimi dėl teisinių ginčų.
NLP sieja daug idėjų ir išbandytų teorijų. Taigi pristatau jums NLP pagrindus paprastai. Remiantis lyderystės guru Deivido Teiloro (David Taylor) parašyta knyga “Atvira lyderystė”, pateiksime dešimt svarbiausių NLP principų atvirkštine tvarka pagal jų poveikio žmonėms dydį.
Dešimtas principas
Atsikratykite emocijų: nustatykite, kokia tai emocija, bet nespręskite, ji “gera” ar “bloga. Pavyzdžiui, kai supyksite, tarkite sau: “Aha, tai pyktis.” Jau vien pats emocijos nustatymas leidžia labiau kontroliuoti save.
Devintas principas
Pamėginkite paliesti pliuso ženklą: + . Veikiausiai jau palietėte jį. Tai bus palietimas, o ne mėginimas paliesti jį. “Mėginimas” - pavojingas žodis, jis mus suglumina: juk jūs ką nors darote arba ko nors nedarote, o žodį “mėginti” dažnai vartojame tik norėdami pasiteisinti. Tad jį pakeiskite žodžiu “daryti”.
Aštuntas principas
Jei norite atsikratyti blogo įpročio, bet to nedarote, vadinasi, jis jums teikia tam tikrą malonumą. Nustatykite, koks tai yra malonumas. Tą darykite sąžiningai, neapgaudinėdami savęs. Tada pagalvokite, kaip tokį patį malonumą galėtumėte patirti, elgdamiesi kitaip.
Jei pavyks tą padaryti, tai einate tinkamu keliu. Jums nereikės atsisakyti malonumo, tik jį pasieksite kitu būdu. Jei atsipalaiduojate ir rūkydami, ir medituodami, geriau medituokite. (Beje, meditavimo vietų yra daugiau nei rūkymo!)
Septintas principas
Keiskite mąstymo būdą. Daug kas mano, kad laimė priklauso nuo mąstysenos - nuo vidinio dialogo. Pagalvokite, kokias frazes jums malonu girdėti, ir visą dieną tyliai jas sau kartokite.
Niekas neturi žinoti, kad tą darote. Kiti nebent gali numanyti, matydami besišypsantį jūsų veidą. Jausitės nuostabiai.
Šeštas principas
Keiskite požiūrį į buvusį įvykį, sumenkinkite jį, o paskui įsivaizduokite, kad jis yra bespalvis ir beprasmis.
Penktas principas
Vizualizuokite nemėgstamą, bet turimą atlikti užduotį, pavyzdžiui, suplauti indus. Vėliau įsivaizduokite, kad jums patinka tą daryti.
Iš pradžių stenkitės mintyse padidinti nemėgstamą užduotį, o mėgstamą sumažinti taip, kad ji, palyginti su nemėgstamąją, atrodytų, lyg taškelis. Paskui sukeiskite vietomis tuos vaizdus - pirmąjį su antruoju. Pakartokite tai dešimt kartų ir mėgaukitės indų plovimu.
Ketvirtas principas
Atspindėkite tarsi veidrodis kitų žmonių elgesį. Jei kitas žmogus atmeta dešinę koją ant kairės, jūs užmeskite kairiąją ant dešiniosios. Jei jis remiasi dešine ranka, jūs remkitės kairiąja. Per pokalbį tą darykite nepastebimai.
Po kurio laiko padarykite pirmą savarankišką judesį, pavyzdžiui, ranka pasitrinkite smakrą. Jei jūsų pašnekovas padarys tą patį (pasitrins savo smakrą!), vadinasi, ryšys užsimezgė. Nuostabu!
Trečias principas
Skatinkite teigiamas emocijas, vartodami tokius žodžius kaip “stulbinamas”, “nuostabus”, “nepakartojamas”. Venkite neigiamų emocijų ir nevartokite tokių žodžių: “suirzęs”, “įsižeidęs”, “atsipalaidavęs”.
Kai partneris sugadins jums nuotaiką, pasakykite, kad esate “šiek tiek paveiktas”, ir neigiamos emocijos iš karto aprims.
Antras principas
Būkite nesutrikdomi (hara, kitaip tariant, stovėkite tiesūs, giliai kvėpuokite, įsivaizduokite, jog esate medžiai, šaknimis tvirtai įaugę į žemę). Paklausykite malonios, įkvepiančios muzikos.
Užsimerkite, nykščiu ir smiliumi palieskite savo stipresniąją ranką. Pakartokite tai dešimt kartų. Taip pasijusite nesutrikdomi.
Pirmas principas
Žmonės pasaulį suvokia vaizdais (regimasis būdas), garsais (girdimasis būdas) ir jausmais (jausminis būdas). Koks yra kiekvieno žmogaus suvokimo būdas, ar kas nors jums nemeluoja, galite patikrinti taip.
Užduokite pašnekovui klausimą ir sekite jo akių judesius. Jie atskleis vyraujantį suvokimo būdą ir tai, ką jis daro, - mėgina prisiminti ar kurti, išradinėti.
Klausimas nr. 1: kokios spalvos žvakės degė per jūsų 12-ąjį gimtadienį? Akys juda: a) į viršų ir į kairę - regimasis suvokimas; b) į šoną ir į kairę - girdimasis suvokimas; c) žemyn ir į dešinę - jausminis suvokimas.
Klausimas nr. 2: ko jūs dabar norėtumėte? Akys juda: a) į viršų ir į dešinę - kuriamas regimas vaizdas; b) į šoną ir į dešinę - kuriama girdimoji aplinka; c) žemyn ir į kairę - vyksta jausminis vidinis dialogas.
Su žmonėmis, kuriems būdingas regimasis suvokimas, ryšį greičiau užmegsite teigdami tokias frazes: “Supratau, ką turite galvoje” arba “Matau bendrą vaizdą.” Žmonėms, kurių suvokimas paremtas garsais, sakykite: “skamba neblogai” arba “Girdžiu, ką sakote”, o jausliems žmonėms: “Jums taip patiks” arba “Kokius jausmus jums tai sukelia?”
Šis tektas yra paremtas Deivido Teiloro (David Taylor) parašyta ir neseniai išleista knyga “Atvira lyderystė”, kurioje galima rasti ir daugiau svarbių patarimų lyderystės ir saviugdos tema.