REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyrai, kurie sukasi apie jaunesnes už save moteris, ir vyresnius vyrus besirenkančios merginos taip elgiasi ne tik dėl kultūrinių stereotipų. Ir vienų, ir kitų teikiama pirmenybė partnerio amžiui susiformavo evoliucijos eigoje, teigia britų dienraštis „The Times“.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkų teigimu, vyrai ir moterys vaikų turi daugiau tais atvejais, kai tėvas būna keleriais metais vyresnis už motiną. Jie mano, kad vykstant natūraliajai atrankai abiejų lyčių atstovai suformavo bendrus partnerių pranašumo amžiaus požiūriu kriterijus.

REKLAMA

Pasak dienraščio, Austrijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad vyrai būna patys sėkmingiausi tėvai tais atvejais, kai partnerė yra 6 metais jaunesnė. Tuo tarpu moterys susilaukia daugiausiai vaikų tuomet, kai vyras būna 5 metais vyresnis.

Viena žymiausių D. Britanijoje daugiavaikių šeimų šias išvadas patvirtina 100 procentų. Karalienė, kuriai dabar yra 81 metai, 4 metais ir 10 mėnesių jaunesnė už savo vyrą, Edinburgo hercogą. Jie turi keturis vaikus – 2 kartus daugiau už vidutinį britų šeimų rodiklį.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tos poros, kur vyras gerokai vyresnis, panašiu pranašumu nepasižymi. Moterys, kurių partneriai už jas vyresni nei 10 metų, vidutiniškai turi tiek pat vaikų, kaip ir tos, kurių vyrai 5 metais jaunesni.

Šio tyrimo rezultatai – pats įtikinamiausias iki šiol įrodymas, kad santuoka, kai vyras vyresnis, o moteris – jaunesnė, evoliucijos eigoje tapo heteroseksualių porų norma. Taip yra priimta daugelyje tyrinėtų žmonių bendruomenių, ir tai suteikia pranašumą gimdant ir auginant palikuonis, rašo „The Times“.

Anglijoje ir Velse 26 proc. šeimų vyrai yra jaunesni už žmonas, 48 proc. – šiek tiek (nuo 1 iki 5 metų) vyresni, o 26 proc. atvejų – vyresni 6 ir daugiau metų. Kitose šalyse nustatyti panašūs dėsningumai. Ir nors vidutinis amžiaus skirtumas gali būti skirtingas, norma visada tokia pat: vyrai yra vyresni už savo žmonas. Vidutiniškai visame pasaulyje vyrai renkasi 2,66 metais už save jaunesnes žmonas, o moterys – 3,42 metais vyresnius vyrus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokios pat tendencijos pastebimos analizuojant duomenis apie santuokas visame pasaulyje, teigia dienraštis. Ši ypatybė vienija įvairias kultūras ir jau seniai sukėlė mokslininkų įtarimą, kad ji galėjo susiformuoti evoliucijos eigoje, nes amžiaus skirtumas istorinėje perspektyvoje užtikrino didesnį gimusių ir užaugusių vaikų skaičių. Paprastai tokios amžiaus preferencijos buvo aiškinamos tuo, kad vyrai neva yra užprogramuoti rinktis akivaizdžiausius gebėjimo gimdyti daug palikuonių požymius, o jie labiausiai būna išreikšti jauname amžiuje. Tuo tarpu moterys, kaip buvo manoma, siekia materialinės gerovės ir padėties visuomenėje. Vyresni vyrai tokių pranašumų turi daugiau.

REKLAMA

Ir nors naujoji amžiaus skirtumo teorija atrodo logiška, anksčiau tyrinėtojams nepavykdavo įrodyti, kad jaunesnes žmonas ir drauges besirenkantys vyrai, o taip pat už vyresnių vyrų ištekančios moterys įgyja tam tikrą pranašumą gimdant vaikus, rašo „The Times“.

Naujasis tyrimas, kurį atliko Vienos universiteto mokslininkai Martinas Fiederas ir Susanne Huber, pirmą kartą leido aptikti atitinkamus įrodymus. Tyrėjai išnagrinėjo duomenų apie daugiau nei 10 tūkstančių Švedijos vyrų ir moterų bazę. Visi jie turi vaikų, kurių susilaukė gyvendami su tuo pačiu partneriu. Išsamūs šio tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „Biology Letters“.

REKLAMA

Pasak dienraščio, vidutinis vyrų turimų vaikų skaičius didėdavo tais atvejais, kai partnerė būdavo jaunesnė. Šis privalumas apogėjų pasiekdavo tada, kai amžiaus skirtumas sudarydavo 5,92 m. Po to kreivė vėl imdavo mažėti. Analogiškas dėsningumas buvo aptiktas ir tiriant moteris: vidutinis vaikų skaičius didėjo tais atvejais, kai vyras būdavo vyresnis. Viršūnė būdavo pasiekiama, kai amžiaus skirtumas sudarydavo 3,97 metus, o po to vidutinis vaikų skaičius vėl imdavo mažėti. Galbūt skirtingi skaičiai vyrų ir moterų atveju gali būti paaiškinti tuo, kad į tirtų žmonių grupę buvo atrinkta po vieną kiekvienos šeimos atstovą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tais atvejais, kai moteris būna vyresnė už savo partnerį, minėtasis rodiklis keičiasi dar akivaizdžiau: vaikų skaičius staigiai mažėja sulig kiekvienais amžiaus skirtumo metais. Neatmestina, kad tai labiausiai susiję su tuo, kad moterų galimybės gimdyti su amžiumi mažėja. Didelė tikimybė, kad moteris, vyresnė už savo partnerį 10 metų, sukuria šeimą tuo metu, kai jos vaisingumas pradeda mažėti. Tuo tarpu vyrų atveju tai nėra toks svarbus faktorius.

Pasak „Times“, gauti rezultatai liudija, kad evoliucijos požiūriu yra naudingiau, kai vyrai būna keleriais metais vyresni už moteris, nes pasaulį išvysta daugiau vaikų. Pasak mokslininkų, tyrimo rezultatai gali paaiškinti, kodėl vyrai paprastai į žmonas renkasi jaunesnes už save moteris, o moterys pirmenybę teikia vyresniems už save vyrams. „Mes priėjome išvadą, kad su amžiumi siejami pageidavimai renkantis partnerį biologijos požiūriu yra naudingi ir vyrams, ir moterims, o šis bruožas galėjo susiformuoti per natūraliąją atranką“, - tvirtina tyrimo autoriai.

Mokslininkai taip pat aptiko, kad tais atvejais, kai žmonės turi vaikų iš pirmosios santuokos, o vėliau sukuria naują šeimą, naujasis partneris paprastai būna jaunesnis už pirmąjį. Tai pasakytina ir apie vyrus, ir apie moteris. Tyrėjai mano, kad jaunesnio partnerio pasirinkimu siekiama kompensuoti sumažėjusias paties žmogaus galimybes susilaukti palikuonių, rašo „The Times“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų