Jeigu kas pamiršo, primenu, kad Europoje prasidėjo nauja era. Nuo gruodžio 1-osios įsigaliojo Lisabonos sutartis. Mano požiūriu, naujosios eros ženklas yra ne ta sutartis, kurią mūsų Seimas pernai ratifikavo be didelių svarstymų, bet kitas nesenas įvykis – referendumu išsakyta šveicarų valia neleisti šalyje statyti minaretų.
Nors Šveicarija nepriklauso ES, toje Alpių valstybėje buvo tikrinami šiuolaikinės europietiškos civilizacijos pamatai – tarp jų ir tikėjimo laisvė.
Bokštas bokštui nelygu
Šveicarų sprendimas sukėlė protestų bangą visame pasaulyje. Iš tiesų, kodėl krikščioniškų šventovių bokštai leidžiami, o minaretai draudžiami? Svarstant apie tai, nereikėtų pamiršti, kad universaliems principams ES taikoma daugybė išimčių. Mečečių ir minaretų statyba pernai uždrausta ES narės Austrijos žemėje Karintijoje, tačiau pasaulinio triukšmo dėl to nekilo.
Europoje ir kai kuriose islamo šalyse draudžiama tam tikra apranga bei simboliai. Irane gali būti suimta moteris, kurios drabužiai dorovės policijai pasirodys per daug vakarietiški. Lietuvoje toks pats likimas gali ištikti žmogų, kuris viešai pasirodys su nacistiniais ar sovietiniais simboliais. Prancūzijos, taip pat kelių Vokietijos federalinių žemių mokyklose ir valdžios įstaigose, moterims draudžiama dėvėti hidžabą – skarelę, kuri reiškia priklausomybę islamui. Kokiai nors lietuvaitei, jeigu minėtose vietose pasirodytų su nuometu, gali tekti aiškinti, kad tai ne hidžabas.
Nedainuok vokiškai!
Lapkričio pabaigoje Vokietijoje apsaugos darbuotojai nutraukė anglų dainininko Pete`o Doherty koncertą, nes šis užtraukė senojo Vokietijos himno pirmojo posmo pirmąją eilutę „Deutschland, Deutschland über alles“ („Vokietija, Vokietija virš visko“). Gerai, kad ne Lietuvoje tai atsitiko – būtų mūsų policija ir saugumas P. Doherty kaip reikiant patąsę. O Vokietijoje šis posmas nėra uždraustas, tiktai išbrauktas iš oficialaus himno teksto. Vis dėlto viešas pirmojo posmo atlikimas masiniame renginyje gali kelti pavojų – tai ir buvo priežastis įsikišti apsaugininkams.
Vieni draudžia vienus dalykus, kiti – kitus. Lietuvoje uždraustas viešas LTSR simbolių demonstravimas, o Afganistane mūsų kariams Biblijų geriau neišsinešti iš kareivinių. Mat jeigu karo kapelionas kokį afganą atverstų į krikščionybę, pagal Afganistano įstatymus čiabuvis būtų nuteistas mirties bausme.
Žiopliai seimūnai
ES laikysena nedemokratinių šalių atžvilgiu mirga nuo išimčių. Kurį laiką Į ES buvo draudžiama įvažiuoti Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai. Neteko girdėti, kad panašūs draudimai galiotų Saudo Arabijos karališkosios šeimos nariams ar būtų areštuotas tų žmonių turtas. O juk Baltarusija, palyginti su Saudo Arabija, yra pavyzdinė valstybė. Baltarusijoje nėra viešų mirties bausmių, moterims ten leidžiama vairuoti automobilius.
Šveicarijos referendumas rodo, kad išimčių tik daugės. Pavyzdžiui, mūsų Vyriausybė irgi norėtų ypatingu būdu saugoti paauglius nuo žalingos informacijos, kitaip nei dauguma ES valstybių. Tačiau vaikantis vienų išimčių pražiopsomos kitos. Kaip jau pastebėjo kolegos žurnalistai, pernai ratifikuojant Lisabonos sutartį buvo galima šantažuoti ES, kad Lietuva ją atmes, ir bandyti išsireikalauti Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo.
Ne tų išimčių siekiate, ponai!
***
Susijęs tekstas: Minaretus nudrošime šveicariškais peiliais