„Sankabos defektas, nevažiuoja ir neužsiveda, esant reikalui yra galimybė užvesti”, „priekinis stiklas skilęs, nes važiuojant atsidarė kapotas, truputį traška viena granata”, „atsivežkite savo akumuliatorių”, - tai tik keletas automobilių, kainuojančių mažiau nei 1000 litų, aprašymų. Lankomiausio transporto skelbimų portalo Autoplius.lt duomenimis, tokių automobilių kasmet Lietuvoje pardavinėjama virš 6 tūkst.
Per vienuolika šių metų mėnesių automobilių už 1 tūkst. litų ar mažiau buvo pardavinėta daugiau nei per visus 2012-uosius – 6299. Šiuo metu ieškant nedaužto automobilio už mažiau nei 1 tūkst. litų būtų galima rinktis iš 300 naudotų automobilių.
„Tokių automobilių pasirinkimas nėra didelis. Parduodama jų gerokai mažiau, nei rieda Lietuvos keliais. Beveik 14 procentų viso Lietuvos automobilių parko sudaro transporto priemonės, senesnės nei 21 metų ir kurių daugumos vertė – mažesnė nei 1 tūkst. litų”, - sako Autoplius.lt plėtros vadovas Viktoras Daukšas.
Pasak automobilių rinkos eksperto, vidutinė automobilių iki 1 tūkst. litų kaina – 600 litų. „Taigi, norint nusipirkti lietuvių mėgstamą naujutėlaitį bazinės komplektacijos „Audi A6“, reikėtų parduoti 222 „senuosius“ automobilius“, – skaičiuoja V. Daukšas.
Dauguma Lietuvoje už 1 tūkst. litų ar mažiau pardavinėjamų automobilių – vokiški. Absoliutus ir daugiametis pigiausių važiuojančių automobilių rinkos lyderis – „VW Golf“. „Neužmušamu“ pravardžiuojamas „Golfas“ ženkliai lenkia kitus populiarius seniausius modelius – „Audi 80“ ir „VW Passat“.
Nors šiuo metu Lietuvoje populiaresni dyzeliniai automobiliai, pigiausių automobilių rinkoje daugiau nei pusė transporto priemonių varomi benzinu, o dar penktadalis – benzinu ir dujomis. Pasak automobilių rinkos eksperto V. Daukšo, seniau benzininiai varikliai buvo gerokai populiaresni, todėl jų pigiausių automobilių rinkoje ir yra daugiau.
Pigiausių pardavinėjamų automobilių amžius – įvairus, tačiau dominuoja 22–15 metų senumo automobiliai.
Taigi, jeigu kišenėje turite tūkstantį litų ir ketinate pirkti transporto priemonę, greičiausiai įsigysite maždaug 15 – 18 metų senumo vokišką automobilį su benzininiu varikliu. Tokio amžiaus automobiliuose elektronikos nėra daug, juos remontuoti gan paprasta ir nebrangu.
„Šie automobiliai savo pagrindinę funkciją atlieka – jie važiuoja. Gali pasisekti rasti gerai išlaikytą senuką”, kuris dar penkis metus važiuos, tačiau labai dažnai senais ir pigiais automobiliais žmonės nėra linkę rūpintis ir jais važiuojama tol, kol jie važiuoja. Tuomet pirkėjas rizikuoja įsigyti techniškai netvarkingą, taigi ir pavojingą transporto priemonę”- svarsto V. Daukšas.