Policijos patrulis (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)

Policijos patrulis (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)

Kovo pabaigoje Susisiekimo ministerijos iniciatyva parengtas Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimo projekto nuostata, kuria siūloma leisti kelių policijos pareigūnams anuliuoti netvarkingų automobilių techninės apžiūros pažymą, sukėlė bruzdesį šalies vairuotojų gretose. Skelbiama, kad projektas įtrauktas į Seimo pavasario sesijos darbų sąrašą kaip prioritetinis taigi teoriškai galėtų būti patvirtintas dar vasaros pradžioje, o įsigalėtų kuo kitų metų sausio 1 d.

Nors už tai, kad įstatymo pataisos būtų priimtos vienbalsiai pasisako tiek valstybės institucijų, tiek ir technines apžiūras atliekančių įmonių asociacijos atstovai, Susisiekimo ministerijos iniciatyvumas dar negarantuoja, kad jos bus patvirtintos dar šiais metais. Spalio viduryje šalies laukia Seimo rinkimai, taigi jei įstatymo pataisų svarstymas nusitęs iki rudens, vairuoti mėgstantiems tautiečiams norėsiantys įsiteigti parlamentarai gali „numesti“ šį projektą į šalį. Taigi nerimauti kol kas pernelyg anksti, tačiau pasidomėti, ką apie siūlomą tvarką kalba kelių policijos tarnybos, ministerijos ir TA atliekančių įmonių atstovai, verta.

REKLAMA

Sumažintų galimybes sukčiauti

Kaip pažymėjo susisiekimo ministro patarėjas ryšiams su visuomene Martynas Čerkaukas, įstatymai Lietuvoje svarstomi labai ilgai, todėl gali būti, kad Susisiekimo ministerijos parengtos pataisos šiais metais nebus priimtos.  Anot jo, poreikis tokioms pataisoms tikrai yra. „Visos idėjos, kurias teikiame Seimui ar Vyriausybei iš pradžių aptariamos su saugaus eismo specialistais, policija, kitomis valstybės institucijomis, o tik tada perkeliamos į dokumentus“, ‒ kalbėjo jis pridurdamas, kad siekiama eliminuoti atvejus, kuomet vairuotojai į gatves išvažiuoja dar galiojančią techninės apžiūros pažymą turintys, tačiau techniškai netvarkingi automobiliai.

Lietuvos kelių policijos tarnybos pritarimą pasiūlymui numatyti pareigūnams teisę panaikinti privalomosios techninės apžiūros galiojimą patvirtino administracinės veiklos skyriaus vyriausiasis specialistas, komisaras Rytis Vosylius. Anot jo, policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos jau prieš keletą metų atkreipė dėmesį, kad policijos pareigūnai, vadovaudamiesi galiojančiais teisės aktais, turi teisę ir pareigą tikrinti viešajame eisme dalyvaujančių transporto priemonių techninę būklę, skirti  administracines nuobaudas dėl techniškai netvarkingos transporto priemonės vairavimo, tačiau paskyrus nuobaudą vairuotojas toliau vairuoja tokią transporto priemonę ir kelia grėsmę eismo saugumui (pvz., važiuoja visiškai susidėvėjusiomis padangomis).

Anot techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ direktoriaus Gintauto Šlėderio, griežtesnė kontrolė leistų sumažinti avarijų skaičių. Jis pažymėjo, kad šalies keliais važinėja 150 tūkst. automobilių be techninės apžiūros kortelių. „Jiems, aišku, nėra ką anuliuoti, tačiau pati praktika, kuomet kontrolė yra griežtesnė, būtų naudinga. Tai sumažintų vairuotojų, kurie TA praeina įvairiais nesąžiningais būdais, skaičių. Žinodami, kad juos kelyje sustabdęs pareigūnas galės anuliuoti TA, jie pagalvos, ar verta ieškoti nelegalių būdų ją praeiti“, ‒ pažymėjo jis.

REKLAMA

Dėmesys grėsmę eismo saugumui keliantiems automobiliams

Kol Seime nebus patvirtintas įstatymo pakeitimo projektas, automobilių techninės būklės patikrinimo kelyje tvarka ir sąrašas trūkumų, kuriems esant TA talonas būtų anuliuojamas, nėra svarstomi. „Visgi jei toliau eisime tuo keliu, tai bus nustatyti labai konkretūs atvejai, kada pareigūnai galės taikyti sankcijas. Sieksime nepalikti erdvės interpretacijos apie tai, ar yra defektas, ar jo nėra“, ‒ tikino M. Čerkauskas.

Anot R. Vosyliaus, minėtame pasiūlyme įtvirtinta, kad privalomosios techninės apžiūros galiojimas galės būti panaikintas tik tuo atveju, kai techninių reikalavimų neatitikimai kelia grėsmę eismo saugumui. „Dėl to, šią įstatymo nuostatą įgyvendinančiame teisės akte turės būti įvardinti konkretūs, grėsmę eismo saugumui keliantys, techniniai gedimai, kuriems esant galės būti panaikinama privalomoji techninė apžiūra. Šioje tvarkoje turėtų būti aptarti ir pareigūnų veiksmai nustatant techninius neatitikimus ir priimant sprendimą panaikinti privalomąją techninę apžiūrą“, ‒ komentavo jis pridurdamas, kad tokia teisė greičiausiai bus suteikta ne tik policijos, bet ir Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos pareigūnams.

Iki šiol atliekant rimtesnius automobilių techninė būklės patikrinimus gatvėse, policijos pareigūnai kviesdavosi apžiūras atliekančių įmonių specialistus. „Nemanau, kad tokie patikrinimai bus vykdomi kasdien. Turbūt daugiausiai akcijų, reidų metu. Aišku, tokius parametrus kaip stiklų šviesos pralaidumą ar išmetimo sistemos keliamą triukšmą pamatuoti policijos pareigūnai gali, tačiau rimtesnėms patikroms kviečiami kontrolieriai“, ‒ pažymėjo G. Šlėderis.

REKLAMA

Keisti periodiškumo neketinama

Kaip pasakojo G. Šlėderis, dažnai nutinka taip, kad vairuotojai paruošia automobilį tik tam, kad praeitų TA, o vėliau detales pakeičia į netinkamas eksploatavimui, neatitinkančias gamintojo reikalavimų. „Kadangi vairuotojas žino, kad kitą kartą į TA teks atvažiuoti tik po dvejų metų, jis toliau važinės netvarkingu automobiliu, tačiau jei supras, kad kortelė gali būti anuliuota sustabdžius kelyje ir dėl to jam teks vėl važiuoti pas mus ir leisti pinigus, pagalvos, ar tai daryti verta“, ‒ komentavo jis. Anot pašnekovo, tokie atvejai itin dažni nestandartines išmetimo sistemas, ksenoninius žibintus naudojančių ir langus tamsinančių jaunų vairuotojų gretose.

Siūlymai keisti techninių apžiūrų periodiškumą senesniems automobiliams, anot M. Čerkausko, šiuo metu nėra svarstomi. „Pamąstymai apie tai kyla nuolatos, prieš keletą metų netgi buvo paruoštas įstatymo pakeitimo projektas, pagal kurį seniems automobiliams techninės apžiūros būtų privalomos kartą per metus. Visuomenėje kilo didžiulis nepasitenkinimas ir galiausiai viskas buvo atšaukta“, ‒ prisiminė jis.

Pasak G. Šlėderio, pagrindinis TA atliekančių įmonių asociacijos tikslas – kad keliais važinėtų techniškai tvarkingi automobiliai, nepriklausomai nuo to, koks yra jų amžius. Tikimybė, kad senesnis automobilis suges didesnė, o sugriežtinta tvarka, pagal kurią TA jiems reikėtų pratęsti kasmet, anot pašnekovo, drausmintų vairuotojus.

Vidutinis šalies automobilių parko amžius siekia 14 m. ir tarkime, įvedus tvarką, pagal kurią senesni nei 15 m. automobiliai TA turėtų pratęsti kasmet, tai paliestų didelę dalį vairuotojų. G. Šlėderis teigė abejojąs, ar politikai ryšis tokiam sprendimui. „Žmonės tiesiog nebeturi finansinių galimybių – vieni dar mėgina pasiremontuoti namuose, o kiti važiuoja, kol automobilis visiškai sugenda. TA kainuoja 42 litus, tačiau kuomet reikia susitvarkyti automobilį, tai gali atsieiti daugiau nei du tūkst litų. Tie 150 tūks. be TA kortelių važinėjančių žmonių daro tai ne iš gero gyvenimo ‒ kadangi baudos už tai kol kas nedidelės, jie rizikuoja“, ‒ pažymėjo jis.

REKLAMA

Kiti būdai sugriežtinti atsakomybę

„Transektos“ direktorius G. Šlėderis taip pat atkreipė dėmesį į Vokietijoje taikomą praktiką, kuomet pavėlavusiems atvykti į TA skiriama bauda, o kortelė pratęsiama nuo tos datos, kuria ji baigėsi. Anot pašnekovo, taip būtų anuliuota galimybė „pratempti“ laiką. Visgi kaip patikino M. Čerkauskas, sugriežtinimų techninės apžiūros atlikimo tvarkai artimiausiu metu neplanuojama.

R. Vosyliaus teigimu, svarstytinas ir administracinės atsakomybės už techniškai netvarkingų transporto priemonių vairavimą klausimas. Anot komisaro, galiojančio administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) 123 str. 1 d. nustatyta atsakomybė už transporto priemonių vairavimą be valstybinės techninės apžiūros arba turinčių gedimų, dėl kurių kelių eismo taisyklės draudžia važiuoti ‒ skiriama bauda vairuotojams nuo vieno šimto iki vieno šimto penkiasdešimties litų.

Pagal minėtą straipsnį bauda skiriama tik už vairavimą, kai neveikia pagrindinis stabdis, vairo mechanizmas, netvarkingas transporto priemonės ir priekabos sukabinimo įtaisas, lyjant, sningant arba esant rūkui vairuotojo pusėje neveikia stiklo valytuvas, tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui nedega joks priekinis kairysis žibintas, o sugedus bent vienai galinei gabaritinei šviesai neveikia (neįjungta) avarinė šviesos signalizacija arba transporto priemonės gale nėra pritvirtinto avarinio sustojimo ženklo.

„Už kitus kelyje nustatytus techninių reikalavimų neatitikimus (išskyrus už vairavimą, kai automobilio stiklų šviesos laidumas mažesnis negu leistina), vadovaujantis ATPK 124¹ str. 7 d., gali būti skiriamas įspėjimas arba bauda nuo dvidešimties iki keturiasdešimties litų. Akivaizdu, kad tokia nuobauda nėra efektyvi ir  neatgraso vairuotojo nuo pažeidimo darymo“, ‒ komentavo R. Vosylius.

De
2012-04-09 13:39:24
man rodos reikia tiesiog ivest techniniuose apziuros centruose didesne kontrole darbuotojams ir viskas
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
giedrius 2012-04-21 18:35:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir aplamai,aš manau,kad kiekvienas turi dirbti savo darbą.Kaip kažkoks vos ne vos vidurinį baigęs policininkas,kurio vos ne kiekvienam žodyje po dvi klaidas,gali spresti apie mano mašinos tech. būklę?   ATSAKYTI
giedrius 2012-04-21 18:31:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas garantuos,kad po kažkokio,kad ir nedidelio ginčo su tuo kelių policininku,jis neatims man to apžiuros talono.Iš principo,iš keršto ir t.t.Ir ką tu jam padarysi?Niekam nieko neirodysi.O juk galimi ir šantažo atvejai.   ATSAKYTI
as 2012-04-20 18:08:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
eigu be buferio vaziosi pagaus mentai ir atims TA akivaizdziai bus matoma kad masina netvarkynga   ATSAKYTI
ridikas 2012-04-18 19:14:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Negalioja, nes jie yra "dirbantys kelyje".   ATSAKYTI
ridikas 2012-04-18 18:56:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tiek mentai, tiek "technikinės" nebesurenka duoklės "aukščiau sėdintiems"? Mentai ant kelio reketuos, važiuosim tris kartus per metus "technikinę praeiti". Bus pinigų apyvarta, ekonomika pagyvės. Mūsų sąskaita.    ATSAKYTI
g 2012-04-17 19:39:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar vienas debilas   ATSAKYTI
g 2012-04-17 19:34:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nebutum petriukas.............
Debilas.   ATSAKYTI
jo 2012-04-12 19:54:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet policija neatlieka savo reklamoj parašytu žodžiu????????laikas kiekvieno žmogaus mirties ar gyvybes klausymas???????   ATSAKYTI
durniau mama namie 2012-04-11 07:49:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visa ta ka tu isvardinai patikrinti reikia irangos, net ir kiauram duslintuvui nustatyti reikia bent jau estakados, kad savininkui galetum irodyti jog jis kiauras. Techninei apziurai negalioja joki "vizualiai" ir "gal but". Atlik savo galvos techapziura....    ATSAKYTI
Petriukas 2012-04-10 13:57:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nesuprantu ko cia visi nervinasi. Ka, visi su pirktom techapziurom vazinejat? Vazinekit tvarkinga masina ir nieks nieko nesakys. Aiskiai gi parasyta kad policija anuliuoti techapziura gales tik uz konkrecius pazeidimus, kuriuos galima akivaizdziai nustatyti - itariu tai bus tamsinti langai, kiauri duslintuvai, plikos padangos, kinietiski ksenonai, per didelis CO. Atimines pagrinde per reidus, kur kartu su jais bus specialistai su matavimo prietaisais. Nematau jokios problemos, i techapziura visada vaziuoju drasiai ir zinau kad ja praeisiu is pirmo karto, tai galvej irgi nieks jo neatims. Susitvarkykit savo kibirus ir nereiks bijoti.   ATSAKYTI
Eligijus Masiulis 2012-04-10 13:21:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano tevas sakydavo:duok kiaulei ragus tai visą svietą išbadys.Tai va kiaulės-nei vienas tech.apžiūros specialistas nepraleis per apžiūrą mašinos,jeigu gedimai is tikro rimti,net ir uz pinigus.Betgi jus politikieriai kaip visada paliekat landas per kurias galima pralysti ir dar rekauja Europoj taip ir kitaip.Duokit jus man ta europini atlyginima ir as nevažinesiu su 30m senumo golfu,ir mano masina bus 3m,kaip salamakakino   ATSAKYTI
Runkelių šalyje 2012-04-10 13:08:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na ar jums neaišku ,kad policija nori paimti vis daugiau galių, vis daugiau valdomo lauko. Juk taip elgiasi visos biurokratinės institucijos. O tam pateisinti naudojama propaganda , kad baisi pdėtios, kad sukčiaujama atliekant technines patikras. O kuo daugiau galių norima, tuo daugiau policininkių reikia, tuo daugiau iš biudžeto pinigų galima pareikalauti.   ATSAKYTI
oo 2012-04-10 12:22:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai jau idijotizmas valdyninku norinciu parodyti kad jie dirba o seimunai(valinskine)neskiriantis rato nuo vairo tas patiks   ATSAKYTI
policininkas 2012-04-10 11:05:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kadangi valdzia nesugeba pakelti atlyginimu tai nors tokiu budu stengiasi kompensuoti del infliacijos mazejancius atlyginimus. Tik idomu koks bus kelyje atliekamos techapziuros tarifas!!!!!!!!!!!    ATSAKYTI
mokesciu moketojas 2012-04-10 11:00:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tuomet valdziazmogiai tegul paaiskina, mums paprastiems mokesciu moketojams, kam yra isigyjama brangiai kainuojanti iranga automobiliu apziurai jei kelyje policininkas gali ta patikra anuliuoti. Ir svarbiausiai, kad tai gali atlikti transporta apziurejas vizualiai, o TUVLITA tai atlieka su tam skirta iranga. Gal iranga bus parduota aukcione ir TUVLITA tai darys irgi vizualiai? Ir dar tegul valdzia pasako kokioje salyje darosi tokios neasmones ar mes eilini karta norim perspjauti ES????   ATSAKYTI
matote 2012-04-10 10:57:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gali praeiti techninę apžiūrą sąžiningai, bet policininkas bus įsitikinęs, kad ne-tad eisi pėsčias. policininkas kelyje yra tik piniginės, o ne technikos ekspertas. Čia valdžia sprendžia, kaip padėti policijai užsidirbti, o visokių šlėderių, čerkauskų, buteliauskų patauzėjimai nieko verti.   ATSAKYTI
AT 2012-04-10 10:21:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai nepergyvenk, jiems nereikia tikrinti bukles, uztenka anuliuoti TA ir eini pescias. Galesi teisybes ieskoti teismuose kokius 2-3 metus ir, jei nuspres kad policininkas buvo neteisus, sprendima panaikins. Ar tokia situacija guodzia?   ATSAKYTI
Zosė 2012-04-10 10:11:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Noriu atkreipti dėmesį, kad policininkui būtų suteikta teisė ne tik anuliuoti Tecninę apžiūrą bet ir ją ATLIKTI.Įsivaizduojat kaip patogu-važiuoji sau stovi kelių poliocininkas ant kelio apžiūri mašiną ir priklijuoja lipduką:TA galioja.   ATSAKYTI
Kęstutis 2012-04-10 09:57:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na proto bokštai. Daleiskim aš skubu pasirašyti milijoninio sandorio .opolicija kelyje sustabdo ir puse valandos naršo po automobilį aš paveluoju i sandorio pasirašymą ir man nuplaukia didelė pinigu suma aš paduodu policijos pareiguną į teismą kad sutrukde ar man gražins nuostuolį kuripatyriau nagi pirmyn proto guzai   ATSAKYTI
vilkas 2012-04-10 09:50:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
babkes',brangusis,visur 'babkes.'   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų