Ona NARUŠEVIČIENĖ
Senovės gydytojai Hipokratas ir Avicena vonias laikė labai svarbia gydomąja priemone, jas rekomenduodavo savo ligoniams šalia masažo, gimnastikos, gydymo badavimu ar žolelių arbatomis.
Dabartinėje medicinoje vonių būna labai įvairių. Jų trukmė gali būti nuo 1 - 2 minučių (šaltų ir karštų) iki kelių valandų, o vandens temperatūra - nuo 24 ir net iki 42 laipsnių. Paprastai bendrųjų vonių temperatūra būna 36 - 38 laipsniai ir trunka 15 - 20 minučių.
Dabar vasara, todėl pats metas prisirinkti ir prisidžiovinti žolelių, šakelių ir šaknelių žiemai. Dar geriau pasinaudoti gamtos dovana ir tiesiog dabar pasiruošti sau tinkamas vonias iš nedžiovintų augalų. Juk daug pigiau, nes aplinkui augančios vaistažolės taip ir siūlosi jums į pagalbą... Vonioms tinka prastesnės, į vidų nevartojamos augalų dalys arba tiesiog visa antžeminė vaistinio augalo dalis. Nuovirui vonioms paruošti galima vartoti krūmų (ievos, putino, serbento, avietės, kadagio, erškėčio) žievę ir šaknis. Labai tinka pušies ir eglės spygliai, beržo ir kitų augalų lapai.
Svarbu, kad gydomosios vonios yra nekenksmingiausios iš visų esamų vaistų, kuriais norima padidinti organizmo apsaugines jėgas, jo atsparumą nepalankiems poveikiams. Ypač svarbios medžiagų apykaitą reguliuojančios ir bendrai organizmą stiprinančios vonios iš žydinčios avižos, lakišiaus, dobilo, dilgėlės, varnalėšoa, serbento lapų, pušies, balteglės ar kedro spyglių, asiūklio, rūgčio, takažolės, ramunės, mėtos, raudonėlio, čiobrelio ir kt.
Žolių vonios gerai veikia ir kūdikio centrinę nervų sistemą. Tai nepakeičiama profilaktinė gydomoji priemonė. Bendrai vaikų organizmą stiprinančios vonios gali būti iš nedaugelio komponentų. Patartini tokie variantai: 1) ramunė, aviža, lakišius, čiobrelis; 2) dilgėlė, raudonėlis, lakišius; 3) beržo ir juodojo serbento lapai, rūgtis, takažolė, lakišius; 4) aviža, dilgėlė, lakišius, asiūklis, plautė, putino šakelės, čiobrelis. Šiuo atveju visų augalų galima imti po lygiai. Šios vonios dezinfekuoja, bendrai stiprina organizmą, ramina, reguliuoja medžiagų apykaitą ir kartu gydo įvairias alergines ligas, vaikų egzemas. Vaikams iki 15 metų šiems antpilams reikia 150 - 200 gramų žaliavos. Vandens temperatūra 36 - 38 laipsniai, o vonios trukmė 10 - 20 minučių.
Tiek suaugusiems, tiek vaikams vaistažolių dozę konkrečiu atveju galima didinti.
Nuovirui paruošti bendrajai voniai suaugusiam žmogui reikia paimti 500 - 700 išdžiovintų ir susmulkintų vaistažolių (arba 1,5 - 3 kilogramus nedžiovintų), užpilti 8 - 10 litrų šalto vandens, užvirinti. Stambius stiebus virinti iki 15 minučių. 40 - 50 minučių palaukti, kol prisitrauks, perkošti ir supilti į vonią.
Maudymąsi gydomosiose voniose turėtų ne tik skirti, bet ir stebėti gydytojas.
Kaštonų vaisių vonios gydo reumatą, neuralgiją, periferinės kraujotakos sutrikimus, malšina niežulį, padidina kapiliarų atsparumą ir neleidžia formuotis trombams. 1-1,5 kilogramo maltų kaštono vaisių užpilti 5 litrais šalto vandens, 30 minučių pavirti ir supilti į vonią.
O ši vonia tinka odos pagražinimui ir atnaujinimui. Išspausti 5 citrinų sultis, įlašinti 8 lašus citrinų aliejaus, 2 litrus išrūgų (gerai ir pasukos). Viską supilti į 34 - 36 laipsnių karštumo vonią ir 15 - 20 minučių maudytis.
Nuvargusioms kojoms sumaišyti citrinos sultis su 5 lašais citrinų aliejaus, 3 lašais levandų aliejaus ir valgomuoju šaukštu grietinės. Viską gerai sumaišius supilti į vonelę su šiltu vandeniu. Kojas mirkyti apie 15 minučių. Nudžiovinus odą įtrinti šviežiomis citrinų sultimis.
Alergijos atveju efektyviausia gydymo priemonė - lakišiaus vonia. 4 šaukštus susmulkintos žolės užpilti litru verdančio vandens. 15 minučių palaukti ir supilti į vonią. 37 - 38 laipsnių temperatūros vonios daromos kasdien arba kas antrą dieną. Trukmė - 20 minučių. Gydymo kursas - 10 vonių.
Šis augalų mišinys taip pat nuo alergijos. Sumaišyti po lygiai dobilų lapų su žiedais, beržų ir aviečių lapų, ramunėlių žiedų ir mėtų. 200 g mišinio užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens ir 15 minučių pakaitinti ant silpnos ugnies. Perkošus supilti į vonią. Procedūros trukmė - 15 minučių. Ši vonia naudinga net alergijos kankinamiems naujagimiams. Ji padeda pašalinti iš organizmo nereikalingas medžiagas.
Nemigai gydyti ir nervingumui raminti 2 saujas eglių spyglių užpilti litru verdančio vandens, 10 minučių pavirti, perkošti ir supilti į 34 - 35 laipsnių temperatūros vonią. Trukmė - 20 minučių. Ši vonia atnaujina odą ir ją saugo nuo aplinkos poveikio.
Nuo osteochondrozės, reumatinio poliartrito, radikulito naudojamos takažolės vonios. 300 g takažolės žolės užplikyti 5 litrais vandens, 2 valandas palaikyti, nukošti ir supilti į šiltą (34 laipsnių) vonią. Vonioje gulėti 15 - 20 minučių. Kursas 10 - 12 vonių.
Jeigu norite atsigaivinti, pajaunėti, prisiminkite rykštenę. 150 g rykštenės užplikykite 2 litrais verdančio vandens, palaikykite 3 minutes, nukoškite ir supilkite į vonią. Vonias darykite kas trečią dieną. Ji išvalo poras, neleidžia išryškėti kapiliarams, lygina odą. Efektas pastebimas po mėnesio.
Kankinant nemigai, prieš eidami miegoti pagulėkite liepos žiedų ir mėtos lapų ištraukos (įvairios dalys) vonioje. Po vonios eikite tuojau pat į lovą.
Jei norite išnaikinti spuogus, naudingas kadagys. Jis atgaivina, regeneruoja, atpalaiduoja visą kūną, atveria ir išvalo poras, naikina spuogus. Kadagys tinka ir segant reumatu. 2 šaukštus kadagio vaisių užpilkite 2 litrais verdančio vandens, palaukite, kol atšals, nukoškite ir supilkite į vonią. Taip darykite 1 - 2 kartus per savaitę.
Laurų lapų vonia gydo niežėjimą, grybelį, mažina įtampą ir sutraukia poras. 50 g lapų užpilkite 2 litrais verdančio vandens, palaikykite 10 minučių ir supilkite į vonią.
Jeigu gausiai prakaituojate, padės vonia iš 1 dalies čiobrelių, 5 dalių dilgėlių, 2 dalių šermukšnių lapų ir 3 dalių ramunėlių žiedų. Kitas receptas nuo to paties. 2 saujas ąžuolo žievės užvirinkite litre vandens, valandą kaitinkite ant silpnos ugnies, nukoškite ir supilkite į vonią.
Nuo sąnarių ir skausmų juosmens srityje tinka ajerų šaknų vonia. 250 g susmulkintų šaknų užpilti 3 litrais šalto vandens, užvirinti, nukošti ir supilti į vonią. Nuo to paties galima pasidryti vonią iš 250 g ajero šaknų ir 250 g čiobrelių žolės. Viską užpilti 3 litrais šalto vandens, užvirinti, nukošti ir supilti į 35 - 37 laipsnių temperatūros vonią.
Sergant druskų nusėdimu 300 g takažolės užpilti 5 litrais verdančio vandens, 2 valandas palaikyti, nukošti ir supilti įvonią.
Ir pabaigai - labai naudinga vonia visiems. Ji stiprina organizmą, todėl ypatingai tinka tiems, kurie jaučia nuolatinį nuovargį. Reikia paruošti mišinį iš 40 g ajero šaknų, 40 g kmynų, 60 g pakalnutės žiedų, 60 g pipirmėtės lapų ir žiedų, 60 g gluosnio žievės. Mišinį užplikyti litru verdančio vandens, palaikyti 10 - 15 minučių, perkošti ir supilti į vonią. Vandens temperatūra turi būti 34 laipsniai, o procedūros trukmė 5 - 15 minučių. Po tokios vonios patartina sausai išsitrinti rankšluosčiu ir šiek tiek pailsėti.
4