• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyrams irgi ateina "toooks amžius"...

Apie moterų klimaksą kalbama ir rašoma gana dažnai. O kaip metų našta paliečia vyrus, ar galima tvirtinti, kad jiems taip pat nėra lengva išgyventi klimakterinį laikotarpį?

REKLAMA
REKLAMA

Pasak kauniečio gydytojo urologo, Bendrosios medicinos praktikos klinikos direktoriaus Vidmanto Samuičio, vyrų klimaksas - santykinis terminas, daugiau vartojamas visuomenėje - ne tarp medikų. Medicinoje tokio termino nėra, tačiau niekam ne paslaptis, jog metams bėgant vyrų sveikatą ir bendrą savijautą taip pat veikia panašūs kitimai, kaip ir vyresnio amžiaus sulaukusias moteris (pasikeičia vyriškųjų ir moteriškųjų hormonų pusiausvyra organizme), tik vyrams tie pokyčiai mažiau pasireiškia, yra ne taip stipriai jaučiami, mažiau pastebimi.

REKLAMA

Subrendę jauno amžiaus vyrai dažnai skundžiasi prostatitais (priešinės liaukos uždegimais). Tai - jaunų vyrų liga, kurią sukelia bakterijų, grybelių sukeltos infekcijos. Ši liga - visiškai išgydoma.

Vyresnio amžiaus vyrai (sulaukę 50 metų ar daugiau) gali pajusti negalavimus, priskiriamus vadinamajam vyrų klimaksui. Tie negalavimai, nemalonūs pojūčiai skirstomi į dvi grupes: šlapinimosi ir seksualinius sutrikimus.

REKLAMA
REKLAMA

Šlapinimosi sutrikimai - tai gerybinė prostatos hiperplazija. Anksčiau ši liga buvo vadinama prostatos adenoma. Dėl hormonų (moteriškųjų ir vyriškųjų) santykio vyro organizme pasikeitimo pradeda išvešėti prostatos liaukinis audinys. Dėl šių priežasčių prostata ima didėti, per jos centrą praeinantis šlapimkanalis pradedamas spausti, sutrinka šlapinimosi procesas (šlapinimasis pasunkėja, nes šlapimo pūslės sienelėms reikia stipriau susitraukti, kad šlapimą išstumtų; šlapimo srovė tampa siauresnė, dėl to žmogus pradeda dažniau šlapintis, verčiamas keltis ir naktį).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligai progresuojant, ateina metas, kai prostatos kanalas spaudžiamas vis stipriau, šlapimo pūslės raumenys nusilpsta, šlapimas užsistovi. Tokiam ligoniui reikalinga skubi medicininė pagalba.

Šia liga staiga nesusergama - ji vystosi mėnesius, metus. Tačiau negydoma gali sukelti rimtų komplikacijų.

REKLAMA

Antra didelė bėda vyrams - lytinės funkcijos sutrikimai. Tai, pasak gydytojo urologo, priklauso nuo žalingų įpročių (kiek vyras per savo gyvenimą išgėrė alkoholio, kiek surūkė cigarečių), taip pat nuo kitų žalingų faktorių - nutukimo, neracionalios mitybos. Jaunam žmogui (iki 30 metų), anot gydytojo, pakanka laikytis minimalių mitybos pagrindų, tačiau vyresnieji (sulaukę 40 metų ir daugiau) tinkamai mitybai ir svorio reguliavimui turėtų skirti ypač daug dėmesio.

REKLAMA

Pažymėtina, jog 40 ir daugiau metų sulaukę vyrai turėtų laikytis racionalios mitybos principų.

Ką reiškia racionali mityba? Visų pirma, gydytojo žodžiais, tai, jog žmogus turi valgyti (nepersivalgant) mažiausiai 4-5 kartus per dieną. Antra, būtina gerti daug skysčių - sulčių, mineralinio, šaltinio vandens - (mažiausiai 2 litrus per dieną). Europos mitybos draugijos racionalios mitybos reikalavimuose, pasak gydytojo, pabrėžiama, jog maisto racioną turi sudaryti štai tokios pagrindinės maisto grupės:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. Vaisiai, daržovės, sultys. 2. Grūdinės ir ankštinės kultūros. 3. Liesi pieno produktai. 4. Liesa žuvis ir jos produktai. 5. Mėsa (jautiena, veršiena, paukštiena).

Šie produktai turi sudaryti 90 procentų viso suvartojamo maisto kiekio. Retkarčiais galima pasimėgauti ir riebiais kiaulienos šašlykais, ir puodeliu kavutės, tačiau šie maisto produktai turi sudaryti ne daugiau kaip dešimtadalį bendro suvartojamo maisto kiekio.

REKLAMA

Kita vertus, anot gydytojo, nereikėtų pulti į kraštutinumus: bijoti suvalgyti keliais gramais daugiau mėsos, baimintis kelių gramų antsvorio, kompanijoje saugotis taurelės ir pan. Gyvenimas nuolat ko nors bijant ir įsitempus, gydytojo žodžiais, atneša kur kas daugiau žalos nei naudos.

REKLAMA

Taigi racionali mityba, mankšta ir grūdinimasis (šiltas-šaltas dušas, pasivaikščiojimai prieš miegą, miegas prie atviro lango ir žiemą), žalingų įpročių atsisakymas - štai pagrindiniai geros sveikatos, nuotaikos ir žvalumo garantai. Deja, nors visi tai puikiai žinome, pakeisti gyvenimo būdą kartais pritrūksta valios. Gydytojas V. Samuitis davė gerą patarimą: nereikia stengtis norimo rezultato pasiekti per labai trumpą laiką, nereikia griebtis kardinalių pokyčių - tikslo siekime pamažu, po truputį. Pamažu keiskime nesveikus maitinimosi įpročius, atsisakykime organizmui nenaudingų maisto produktų, pamažu grūdinkimės, mažinkime cigarečių ir alkoholio kiekį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O kokią reikšmę - teigiamą ar neigiamą - vyrų klimaksiniam periodui turi lytinių santykių gausa, dažnumas? Ar vyras per savo gyvenimą turėjo daug moterų, ar mažai, ar lytiškai santykiaudavo kartą per savaitę, ar tris kartus per parą, pasak gydytojo urologo, nesiejama nei su prostatos vėžio išsivystymu, nei su lytinės potencijos sumažėjimu ar kuriomis nors kitomis vyriškosiomis ligomis. Beje, prostatitų profilaktikai patariama turėti kuo dažnesnius lytinius santykius (mat kuo jie dažnesni, tuo sveikiau liaukoms - jos išsivalo, neužsistovi sekretas).

O kodėl moterys klimakterinį laikotarpį išgyvena skaudžiau nei vyrai? Pasak gydytojo urologo, vyrams tasai amžius ir su juo susiję didesni ar mažesni sveikatos bei nuotaikos sutrikimai taip aiškiai nepasireiškia, kaip moterims. Taip greičiausiai yra dėl to, kad moteris klimaksas užklumpa staigiau. Tiesa, kai kurios moterys menopauzės metu nejaučia jokių negalavimų - tai didele dalimi priklauso nuo to, koks yra psichologinis nusiteikimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų