Valstybės saugumo departamentas (VSD) antradienį Generalinei prokuratūrai pateikė savo surinktą medžiagą apie rezonansinius nusikaltimus - buvusio savanorio ir saugumo pareigūno Juro Abromavičiaus nužudymą, geležinkelio tilto per Bražuolės upelį susprogdinimą ir dienraščio "Lietuvos rytas" redakcijos pastato sprogdinimą.
Tai žurnalistams trečiadienį pranešė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka. Jo pavaldiniai vadovauja šių sunkių nusikaltimų tyrimui.
"Taip, Valstybės saugumo departamentas pateikė tam tikrą medžiagą ir tam tikrus duomenis, susijusius su rezonansinių nusikaltimų tyrimu. Šie duomenys bus tikrinami ir vertinami", - sakė prokuroras. Jo vertinimu, VSD pateikti duomenys papildo jau anksčiau surinktus duomenis, bet "šiuo metu negalima sakyti, kad jų pakanka konkrečių asmenų kaltei pagrįsti".
Prieš kurį laiką kalbėdamas Seime, saugumo vadovas A.Pocius pareiškė, jog aukšti VSD pareigūnai pardavinėjo slaptą informaciją nedraugiškoms valstybėms, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Algimantas Matulevičius praeityje buvo susijęs su KGB, VSD yra ištyrusi buvusio savanorio ir saugumiečio J.Abromavičiaus nužudymą, geležinkelio tilto per Bražuolės upelį susprogdinimą ir, anot A.Pociaus, "beveik žino", kas sprogdino laikraščio "Lietuvos rytas" redakcijos pastatą.
Vėliau A.Pocius užtikrino prezidentą prisiimantis visą atsakomybę už viešai paskelbtą informaciją ir pažadėjo pateikti reikalingą informaciją nustatyta tvarka. Pateikti šią informaciją paprašė ir Generalinė prokuratūra.
Prokuroras A.Kliunka žurnalistams teigė manąs, kad VSD generalinis direktorius kalbėdamas iš Seimo tribūnos turėjo omenyje ilgalaikį prokuratūros ir saugumo pareigūnų darbą, tiriant šias bylas ir visoje tyrimo stadijoje surinktus duomenis.
"Kalbant apie Juro Abromavičiaus nužudymą, Valstybės saugumo departamento direktorius, matyt, turėjo galvoje tą informaciją, kuri buvo iki šiol surinkta ir dėl kurios buvo apklausti įtariamieji", - mano prokuroras.
"Tos bylos visą laiką tiriamos, tyrimas nėra sustingęs. Bet įvardinti, kas padarė nusikaltimus, pagal įstatymą nuosprendžiu gali tik teismas. Tyrimas dar nebaigtas, todėl viešai skelbti apie ikiteisminį tyrimą, apie tų duomenų vertinimą, asmenis, galimai prisidėjusius, mes negalim", - kalbėjo prokuroras.
Po šios A.Pociaus kalbos Seimas nepritarė prezidento dekretui, kuriuo jis teikė sprendimą atleisti VSD direktorių, buvo sušauktas Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdis.
Paklaustas, kodėl minėtų tyrimų medžiaga prokuratūrai nebuvo perduota anksčiau, A.Pocius tai aiškino procedūriniais reikalavimais. "Viena informacija buvo neperseniausiai gauta. Antras dalykas, kad perduoti informaciją ikiteisminio tyrimo tikslais reikia atlikti atitinkamas procedūras, surinktą informaciją reikia atrinkti, išslaptinti", - kalbėjo A.Pocius.
VGT posėdyje dalyvavęs konservatorių lyderis Andrius Kubilius sakė žurnalistams, kad jo neįtikino A.Pociaus pateikti įrodymai. "Neįtikino, kad tie teiginiai, kurie buvo pasakyti A.Pociaus Seimo salėje, yra pagrįsti aiškiai įrodymais", - sakė A.Kubilius.
Jis nekonkretizavo, ką išgirdo VGT posėdyje, teigdamas, jog pateikti įrodymai "yra paslaptis".
Paklaustas, kokio pobūdžio įrodymai buvo pateikti VGT nariams, konservatorius teigė, jog "kai kurie pakankamai juokingo".
A.Kubilius taip pat siūlė ir teigia išgirdęs pritarimą, kad VGT susitiktų su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetu ir aptartų komiteto atlikto VSD veiklos tyrimo rezultatus.
Prezidentas V.Adamkus teikė Seimui sprendimą atleisti A.Pocių, atsižvelgdamas į jo atsistatydinimo pareiškimą po to, kai parlamentarai pernai žiemą patvirtino nepalankias VSD veiklos parlamentinio tyrimo išvadas.
Seimas gruodžio pabaigoje patvirtino Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atlikto VSD veiklos tyrimo išvadas, kuriose teigiama, jog departamento darbe yra daug trūkumų, o jo generalinis direktorius A.Pocius nėra pajėgus tinkamai organizuoti departamento darbą ir jam vadovauti.
Netrukus po šių išvadų patvirtinimo Seime A.Pocius įteikė prezidentui atsistatydinimo pareiškimą.
VSD vadovą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.