• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vėl korupcijos šešėlis ant medikų

Petras IVANAUSKAS

Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės direktoriui Genadijui Dolženko ir jo pavaduotojui administracijos-ūkio reikalams Vytautui Paulikui Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai pateikė įtarimus dėl 20 000 litų kyšio paėmimo bei neteisėtai vykdomų viešųjų pirkimų. Įtarimai dėl kyšio davimo pateikti UAB "Kaminta" Vilniaus filialo investicijų direktoriui Eugenijui Ramanauskui. Abu įtariamus ligoninės vadovus Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas keturiems mėnesiams nušalino nuo pareigų. Pradėtą ikiteisminį tyrimą atlieka STT Vilniaus valdyba, o kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūra.

REKLAMA
REKLAMA

20 tūkstančių kišenpinigių

Kol kas pareigūnai yra labai nekalbūs. Jie riboja informaciją sakydami, kad tai gali pakenkti tolimesniam tyrimui. Žurnalistams tik pavyko išsiaiškinti, kad "Kaminta" Vaikų ligoninėje atlieka statybos darbus - rengia vieną auditoriją su visais inžineriniais įrengimais. Projekto sąmatinė vertė apie 245 000 litų. Įtariama, kad "Kaminta" laimėjo šių darbų konkursą, nes vienas statybininkų vadovų medikams už sėkmingą sandėrį skyrė apie 10 proc. bendros projekto vertės - 20 000 litų. Ir Vaikų ligoninės direktorius G. Dolženko, ir jo pavaduotojas skubiai išėjo atostogų, bet joms pasibaigus į darbą dar negrįš, nes privalės vykdyti teismo sprendimą.

REKLAMA

Statybos bendrovė "Kaminta" Vaikų ligoninėje ne naujokė, yra laimėjusi ne vieną konkursą. Tai, kad laimi vis ta pati bendrovė matyt nepatiko konkurentams ir jie apie tai šnibžtelėjo STT pareigūnams. Šiems, ko gero, pavyko gauti įrodymų, kad kyšiai buvo duoti. Šiaip įrodyti kyšio davimo faktą, ypač kai tai neigia abi sandorio pusės, yra nelengva. Senesniajame baudžiamajame kodekse buvo straipsnis pagal kurį kyšio davėją, jei jis pats apie tai pasako pareigūnams, buvo galima atleisti nuo atsakomybės. Naujasis kodeksas to nenumato, todėl tarnautoją papirkęs ir vėliau nusprendęs apie tai pranešti žmogus, būtų teisiamas. Dabar valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo paėmęs kyšį gali būti nuteistas iki aštuonerių metų laisvės atėmimu. Tokia bausmė gali būti skiriama kai kyšis daugiau nei 250 MGL. Šiuo metu tai 31 250 litų. Už mažesnio kyšio paėmimą teismas gali atimti teisę dirbti tam tikrą darbą ar skirti laisvės atėmimą iki 5 metų. Tas, kas davė kyšį, baudžiamas laisvės apribojimu arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dviejų metų. Jei kyšis virš 250 MGL tada laukia laisvės atėmimas iki ketverių metų. Tačiau šie Baudžiamojo kodekso straipsniai - kyšininkavimas, tarpininko kyšininkavimas, papirkimas - praktiškai neveikia, nes įrodyti tokius dalykus yra labai sunku, juk apie tai nekalba ne tik kyšio ėmėjai ar davėjai, bet ir liudininkai. Sociologams paklausus, kaip jie elgtųsi tapę korupcijos liudininkais, tik 11 proc. lietuvių teigė, kad apie tai praneštų policijai ir tik 4 proc. tokių sutiktų tai padaryti ir liudyti teisme. Beveik pusė apklaustųjų apie tai papasakotų draugams ar giminaičiams, o net kas penktas apie tai visai neprasitartų. Todėl visai nenuostabu, kad didžioji dauguma korupcijos bylų sprogsta lyg muilo burbulai. Visi žino, kad beveik visi viešieji pirkimai yra neskaidrūs, tačiau beveik visus tai tenkina.

REKLAMA
REKLAMA

Įrodyti nepavyksta

Ne pirmą kartą STT įsisuka ir pas medikus, bet ką nors daugiau pasiekti nepavyksta. Pernai balandžio mėnesį labai garsiai buvo šaukiama, kad STT demaskavo korupcijos voratinklį medicinoje. Net 12 parų areštinės duoną teko krimsti Sveikatos apsaugos ministerijos valstybės sekretoriui Vidmantui Žilinskui, už grotų buvo atsidūrę medicinos įranga prekiaujančių bendrovių vadovai - "Limetos" generalinis direktorius Vytautas Zimnickas, "Meditos" direktorius Vidmantas Kačkus - ir net buvęs Sveikatos apsaugos ministras Romualdas Dobrovolskis. Išėjęs iš areštinės SAM valstybės sekretorius net metus laiko buvo nušalintas nuo pareigų, bet šiemet balandžio 25 dieną vėl sugrįžo į savo kabinetą. Nepavyko įrodyti nei kyšio davimo faktų, nei tai, kad buvęs ministras klastojo dokumentus. Teisme paaiškėjo, kad viskas buvo daroma pagal įstatymus, nors buvo įtariama, kad pasirašyta sutartis dėl medicininės įrangos pirkimo Klaipėdos jūrininkų ligoninei buvo suklastota. Tiesa, išteisinus medikus, prokuratūra šį teismo nuosprendį apskundė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar anksčiau, STT pareigūnų nuomone, kai kurie Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudaryti viešųjų pirkimų komisijos nariai dirbtinai sudarė sąlygas bendrovei "Limeta" laimėti rentgeno aparatūros pirkimo konkursą. Iš įtarimų gavosi šnipštas, o buvęs "Limetos" generalinis direktorius Antanas Zenonas Kaminskas tapo premjero A. Brazausko komandos nariu - užėmė Vyriausybės kanclerio pareigas.

REKLAMA

Neišnaikinama yda

Subliūško ne tik medikų, bet daugelis kitų STT iškeltų bylų. Daugelis jų žlugo teismuose. Ypač tada, kai STT užkabino aukščiausiuose korupcijos vandenyse plaukiojančias stambias žuvis. Raminti save galime nebent tuo, kad visame pasaulyje korupcija laikoma sunkiausiai ištiriamu nusikaltimu ir dar niekas nesugalvojo recepto kaip ją nugalėti. Istoriniai faktai liudija, kad visais laikais būdavo kyšius duodančiųjų ir juos mielai imančiųjų. 1300 metų prieš Kristų gyvenęs Egipto faraonas Horemhebas išleido įstatymą, kad už kyšių ėmimą teisėjas, paėmęs atlygį iš kurios nors šalies, turi būti baudžiamas mirties bausme. Tačiau kyšininkavimo tai nesustabdė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų