Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus konferencijoje Vašingtone pristatė savo požiūrį į Baltijos šalių vaidmenį stiprinant transatlantinį saugumą.
Skaitydamas pranešimą savaitgalį Vašingtone vykusioje Jungtinio Amerikos Baltų Nacionalinio Komiteto (JBANC) surengtoje konferencijoje tarptautinio saugumo klausimais, V. Adamkus pažymėjo, kad demokratinių šalių vertybėms kyla naujos grėsmės, su kuriomis reikia kovoti. Jis pabrėžė, kad Lietuva ir kitos Vidurio ir Rytų Europos valstybės gali įnešti svarų indėlį į tarptautinio saugumo ir stabilumo didinimą.
Pasak V. Adamkaus, teigiamus pokyčius Europoje ir Baltijos jūros regione atnešusi NATO ir ES plėtra įrodo, kad saugumo, stabilumo bei bendradarbiavimo zona turi būti plečiama toliau.
Konferencijoje V. Adamkus taip pat išdėstė veiklos sritis, kuriose, jo nuomone, Lietuva ir kitos Baltijos šalys galėtų būti ypač naudingos, joms tapus ES ir NATO narėmis.
Pasak V. Adamkaus, Lietuvos patirtis tiesiant savitarpio ir pasitikėjimo didinimo tiltus tarp skirtingų, dažnai priešiškų interesų regione gali pasitarnauti ir stiprinant transatlantinius ryšius.
"Aš tikiu, kad susirūpinimas dėl transatlantinių ryšių ateities yra perdėtas. Tiek Europa, tiek Amerika nori taikos ir stabilumo ir jos turi 50 metų patirties, kaip tai užtikrinti", - sakė V. Adamkus.
Jo nuomone, Lietuva ir kitos naujos NATO šalys gali prisidėti prie transatlantinio bendradarbiavimo padedant sutelkti Europos ir Amerikos dėmesį į šį kilnų tikslą.
V. Adamkus taip pat pažymėjo, kad taktiniai nesutarimai Irako klausimu negali ir neturi susilpninti bendros strategijos, siekiant, kad saugumas ir demokratija įsigalėtų visame pasaulyje.
V. Adamkaus teigimu, Lietuva bei kitos Vidurio ir Rytu Europos šalys gali prisidėti prie tarptautinio saugumo ir stabilumo didinimo skatindamos tarpusavio integraciją bei integraciją su likusia Europos dalimi.
V. Adamkus atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu daug kalbama apie "naują" ir "seną" Europą. Tačiau, pasak jo, jei "naujos" ir "senos" Europos ir esama, tai tik socialiniu ir ekonominiu požiūriu, bet ne politiniu.
V. Adamkus akcentavo būtinybę kaip galima greičiau įveikti tarp dviejų Europos dalių egzistuojančius ekonominius skirtumus bei pakvietė amerikiečius prisidėti prie šio tikslo įgyvendinimo, investuojant į infrastruktūrinius, informacinių technologijų ir kitus projektus.
V. Adamkus pažymėjo, kad savo ruožtu Lietuva yra pasirengusi prisidėti didinant Rusijos ir kitų Rytuose esančių šalių bendradarbiavimą su ES.
Konferencijoje kalbėjęs Lietuvos ambasadorius JAV Vygaudas Ušackas pabrėžė JAV gyvenančių lietuvių, latvių ir estų vaidmenį Baltijos šalių integracijoje į NATO ir pritraukiant užsienio investicijas.
V. Ušackas padėkojo Amerikos baltų organizacijoms už ilgametes pastangas priartinti Baltijos šalis prie narystės NATO.
Kartu diplomatas atkreipė dėmesį, kad jų misija remiant Baltijos šalių integraciją į euroatlantines struktūras dar nepasibaigė, nes NATO plėtrą dar turi patvirtinti JAV Senatas ir kitų Aljanso valstybių narių parlamentai.
V. Ušackas pabrėžė, kad jau dabar būtina svarstyti, kaip Baltijos šalys gyvens ir ką veiks toliau. Ambasadoriaus nuomone, narystė Europos Sąjungoje ir NATO yra viltingo kelio pradžia, bet ne pabaiga.
"Narystė šiose organizacijose - tai ne tik saugios, bet ir turtingos ateities sąlyga", - sakė V. Ušackas.
Tačiau, jo įsitikinimu, kaip Baltijos valstybių žmonės pasinaudos naujai atsiveriančiomis galimybėmis, visų pirma priklausys nuo jų pačių ryžto ir aktyvumo.
Pasak ambasadoriaus, narystė NATO ir ES atveria naują Baltijos šalių ir JAV santykių puslapį.
"Dirbdamos kartu su JAV, Baltijos šalys gali padėti kitoms šalims nuo Kaukazo iki Baltijos pasimokyti mūsų patirties kuriant demokratiją, laisvą rinką ir įstatymo viršenybę", - sakė V. Ušackas.
Anot jo, integracija į ES ir NATO taip pat suteiks naują impulsą Baltijos valstybių ekonominiams ryšiams su JAV.
Lietuvos ambasadorius pakvietė Amerikos baltų organizacijas siekti, kad Baltijos šalys taptų nauja JAV investicijų Europoje vieta bei Amerikos turistų lankomomis šalimis.
"Tikiuosi, kad saugių bei klestinčių Baltijos šalių, sveikinančių Amerikos investicijas bei patirtį, projektas tarp Amerikos baltų bus taip pat karštai palaikomas, kaip ir NATO plėtra", - vylėsi V. Ušackas.
1961 metais įkurto JBANC tikslas buvo bendromis pastangomis remti Lietuvos, Latvijos ir Estijos nepriklausomybės atkūrimą, žmogaus teises ir demokratiją Baltijos šalyse. Komitetas vienija Amerikos estų nacionalinę tarybą, Amerikos latvių asociaciją ir Amerikos lietuvių tarybą. Šiuo metu JBANC siekia būti tarpine grandimi tarp Baltijos šalių ir JAV valdžios.
Nuo praėjusios savaitės pabaigos JAV viešintis V. Adamkus sekmadienį iš Vašingtono išskrido į Čikagą, kur kovo 13 dieną skaitys pranešimą Amerikos lietuvių organizuojamame renginyje, skirtame Mindaugo karūnavimo 750 metinėms.
Į Vilnių V. Adamkus grįš kovo 21 dieną.
BNS