Remigijus RAINYS
Nors tradicinės Sartų žirgų lenktynės baigėsi prieš kelias savaites, tačiau Vilniaus grožio terapijos ir kosmetologijos centro plaukų priežiūros specialistė Rūta Vaickienė (33 m.) iki šiol naktimis sapnuoja košmarus, prabunda nuo įsivaizduojamo kanopų bildesio. Iš Vilniaus universitetinės greitosios pagalbos ligoninės į Palangos "Žvorūnės" sanatoriją reabilitacijai perkelta dviejų vaikų motina buvo partrenkta iš hipodromo tako ištrūkusio žirgo ir pervažiuota lenktyniniu vežimaičiu. Galutinė medikų diagnozė - pakaušio kaulo lūžis ir smegenų edema. Kol kas neaišku, kas kompensuos nelaimėlei gydymosi išlaidas.
Stebėti žirgų lenktynių R. Vaickienė atvažiavo mikroautobusu su vyru Raimondu, dukromis Egle (12 m.) bei Giedre (9 m.) ir dar keliais draugais. Apie valdžios vyrų lenktynes iš anksto nebuvo skelbta, tad pasibaigus varžybų programoje numatytiems važiavimams būrelis vilniečių patraukė savo mikroautobuso link. Rūta žingsniavo ant galvos užsidėjusi kepurę ir žieminio palto gobtuvą, todėl neišgirdo Raimondo šūksnio, raginančio pasisaugoti. Specialiai atitvertu koridoriumi ėję žmonės vos spėjo trauktis nuo šuoliuojančio tamsiai bėro rusų ristūnų veislės žirgo, įkinkyto į lenktyninį vežimaitį aplamdytu ratu. Kinkinys Vaickų šeimą pasivijo ties stovėjusiu greitosios pagalbos automobiliu. Raimondas suspėjo atšokti į šalį, vežimaičio ratas jam tik pervažiavo koją, o Rūtą žirgas krūtine partrenkė ant ledo, po to per ją perlėkė ir vežimaitis. Rūtą pakėlė prišokęs vyras ir Panevėžio "Geležinio vilko" bataliono greitosios pagalbos automobilio vairuotojas Igoris Afoninas, kurio akyse įvyko nelaimė. Vėliau Igoris sakė, jog jam pasirodė, kad nelaimėlė krisdama atsitrenkė pakaušiu į ledą. R. Vaickienę apžiūrėjusi "Geležinio vilko" felčerė jaunesnioji seržantė Nida Rimkuvienė konstatavo smegenų sutrenkimą ir tuo pačiu greitosios pagalbos automobiliu skubiai nugabeno į Utenos ligoninę. Ten žirgo partrenktąją apžiūrėjęs gydytojas Raimundas Leipus didesnių sužalojimų nerado ir po poilsio dienų rekomendavo pasirodyti poliklinikos gydytojui. Vis blogiau besijaučiančiai R. Vaickienei poliklinikoje buvo patarta ramiai gulėti ir tik padarius kompiuterinę tomogramą paaiškėjo, kad lūžęs pakaušio kaulas, o smegenyse vystosi edema. Moteris buvo skubiai paguldyta į Vilniaus universitetinę greitosios pagalbos ligoninę, pradėtas intensyvus gydymas. Rūta sakė, kad užsnūdusi ji tuoj pabusdavo nuo besikartojančių košmarų ir įsivaizduojamo kanopų bildesio. Dar kartą stresą moteris patyrė, kai netikėtai mirė palatos kaimynė. R. Vaickienė nė už ką nebenorėjo likti toje pačioje palatoje, tad gydytojai nusprendė ją perkelti į Palangos sanatoriją.
Sartų žirgų lenktynės buvo labai populiarios dar sovietmečiu. Tuometinis vienvaldis jų rengėjas - Žemės ūkio ministerija - sugebėdavo numatyti net menkiausias smulkmenas, visiškai garantuodavo žiūrovų saugumą. Rūpintis tikrai buvo kuo, nes vien nemokamų leidimų įvairaus rango partijos sekretoriams, ministrams, valdininkams ir viršininkėliams buvo išdalijama bene trys tūkstančiai. Ir nors ne visi kviestieji sugužėdavo ant Sartų ežero ledo, o šiltesnėmis žiemomis - į hipodromą, tačiau negauti kvietimo į lenktynes tais laikais buvo laikoma dideliu pažeminimu. Sovietinę aukštuomenę po varžybų organizatoriai pavėžindavo gražiomis porinėmis rogėmis, suvežtomis iš visų žirgynų. Dvikinkės malonumus išbandydavo ir pareigūnus lydinčios žmonos, vaikai bei anūkai. Niekam net nekildavo minties pačiam imtis vadžių, vadeliotojais būdavo parenkami profesionalūs lenktynininkai.
Atkūrus Nepriklausomybę Sartų žirgų lenktynių rengėjais panoro tapti ne tik Žemės ūkio ministerija, bet ir Utenos apskrities administracija, ir Zarasų rajono savivaldybė, tačiau patirtis parodė, kad esant keliems organizatoriams kartais nebežinia, kas už ką atsakingas. Lietuvos žirgų augintojų asociacijos prezidentas Stasys Svetlauskas prisiminė, kad prieš ketverius metus į žirgų lenktynes atvažiavęs prezidentas Algirdas Brazauskas pasakė skiriąs tris tūkstančius litų specialiam prizui. Pagal varžybų reglamentą visi prizai ir važiavimai paskelbiami iki starto likus dešimčiai dienų, tad rengėjams teko gerokai pasukti galvas, kol kažkas pasiūlė, kad prezidento prizas atitektų amžiumi vyriausiam lenktynininkui. Juo pasirodė esąs rusų ristūnu Grogu lenktyniavęs Antanas Juškėnas. Algirdas Brazauskas pats įteikė lenktynininkui prizą, o šiam pasiūlius išbandyti ežero ledą, drąsiai sėdo į vežimaitį. S. Svetlauskas sakė, jog visi tikėjosi, kad A. Brazauskas simboliškai nuvažiuos tik kokius penkiasdešimt metrų, tačiau, visų nuostabai, prezidentas šauniai išvažiavo į lenktynių trasą ir įveikė visą ratą, vienoje atkarpoje profesionaliai sutramdęs šuoliuoti pradėjusį žirgą. Ties finišu šalies vadovą pasitiko minia susižavėjusių žiūrovų. Nuo pabendrauti su A. Brazausku susigrūdusių žmonių pradėjo traškėti storokas Sartų ežero ledas ir saugos tarnybos paprašė prezidento skubiai eiti į krantą.
Taip susiklostė tradicija, jog savo prizą įteikęs A. Brazauskas tuo pačiu Zarasų savivaldybei priklausančiu Grogu, pasibaigus oficialioms lenktynėms, įveikdavo lenktynių trasą. Tačiau šiemet būrelis pataikūnų į lenktyninius važius bei vežimaičius susodino esamą ir buvusį žemės ūkio ministrus bei Seimo pirmininką Artūrą Paulauską. Tokias lenktynes galima palyginti su vairuoti nemokančių naujokų išleidimu į "Formulės 1" trasą. Laimė, jog į Artūro Paulausko roges drauge sėdo patyręs vadeliotojas Kastytis Trota. Jau pirmajame posūkyje iš važio iškrito eksministras Edvardas Makelis, o jį lenkdamas savo dviračiame vežimaityje neišsilaikė kadenciją baigęs prezidentas Algirdas Brazauskas. Abu politikai kūlvirsčia nusirito į pusnį, o A. Brazausko vadeliotas žirgas šuoliais pasileido hipodromo taku ir, išbėgęs į žiūrovams skirtą koridorių, partrenkė moterį. Žirgą dar labiau išgąsdino jį sugauti mėginę žiūrovai.
Po Sartų žirgų lenktynių hipodrome vyko automobilių varžybos, kurių rengėjas Vilniaus automobilių klubo "Ajaks" vadovas Jonas Balčiūnas siūlė klubo lėšomis draudimo bendrovėje "Preventa" apdrausti ir žirgų lenktynes. Deja, pasak J. Balčiūno, Zarasų savivaldybės atstovai nepanoro, kad automobilininkai startuotų bendroje šventėje, tad jų varžybos vyko atskirai ir žirgų lenktynės liko neapdraustos. Jei organizatoriai nesusitars, kas turės kompensuoti R. Vaickienės patirtus nuostolius, greičiausiai tai spręs teismas.