Kadenciją baigęs Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus trečiadienį dalyvavo Kaune vykusioje konferencijoje “Žinių visuomenės samprata”.
Apie demokratišką žinių visuomenę, informacinės visuomenės plėtros raidą ir perspektyvas diskutavo Seimo Informacinės visuomenės plėtros, Sveikatos reikalų, Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto, internetinio portalo "Omni laikas", Švietimo ir mokslo ministerijos, Mokslo ir studijų departamento, Lietuvos sporto informacijos centro, Lietuvos kūno kultūros akademijos atstovai.
Kreipdamasis į visus konferencijos dalyvius Valdas Adamkus klausė: “Ar gali būti žinių visuomenė nedemokratiška? Ar gali šiuolaikinė demokratija veikti be žinių visuomenės”?
Pasak kadenciją baigusio prezidento atsakymai į šiuos klausimus šiandien yra nepaprastai svarbūs mūsų šaliai ir visiems gyventojams. Akivaizdu, kad “Lietuva šiuolaikiniame pasaulyje gali išlikti nepriklausoma tik būdama demokratinė. Tik demokratinė Lietuva gali užtikrinti gerovę šalies piliečiams”.
Tačiau vien tik žinių, vien tik informacijos šiandien nepakanka. Šiandien demokratijai, o kartu ir žmonių gerovei užtikrinti, reikia “ne tik informacijos, ne tik žinių, bet ir žinojimo - žinojimo, grindžiamo demokratijos vertybėmis ir principais”.
Informacijos gausa taip pat neužtikrina laisvės ir demokratijos. “Informacijos gausoje panirusi, naujomis technologijomis aprūpinta, bet nesavarankiška, manipuliuojama, iš centro valdoma visuomenė būtų ne žinių visuomenė, bet tik jos fantomas”, - konferencijos dalyviams sakė prezidentas Valdas Adamkus.
Todėl žinių visuomenės ir demokratijos kūrimas mūsų valstybėje privalo remtis sąmoningomis ir kryptingomis mūsų pastangomis, gerai apgalvota švietimo ir socialine politika. Pasak kadenciją baigusio Respublikos prezidento, “visiems prieinamas kokybiškas, pilietiškai orientuotas visą gyvenimą trunkantis švietimas galėtų būti tas idealus raktas žinių visuomenės ir stabilios demokratijos durims atrakinti. Jis galėtų padėti daliai žmonių įveikti uždarą skurdo ratą. Jis galėtų stiprinti asmens laisvę ir visuomenės savarankiškumą”.
Siekdami įveikti pas mus egzistuojantį skurdą privalome nebijoti nuolat mokytis, nuolat savarankiškai ieškoti žinių, jas atsirinkti, kritiškai vertinti, analizuoti, struktūrinti ir sugebėti jomis pasinaudoti praktiškai, spręsdami savo ir visuomenės gyvenimo problemas. “Be šių gebėjimų, be kultūrinės ir pilietinės brandos tiek žmogus, tiek visuomenė dabartiniame informacijos sprogimo amžiuje gali prarasti ir savarankiškumą, ir tapatybę, gali tapti tik manipuliacijų objektu”, - konferencijos “Žinių visuomenės samprata” dalyviams teigė prezidentas Valdas Adamkus.
Todėl yra labai svarbu stiprinti ne tik asmens gebėjimus savarankiškai mąstyti ir pilietiškai veikti, bet ir bendruomenių galias savarankiškai priimti sprendimus, kartu mokytis ir veikti. “Demokratinė viešoji politika pati savaime privalo atlikti visuomenės šviečiamąjį, ugdomąjį vaidmenį”, - sake prezidentas Valdas Adamkus ir išreiškė apgailestavimą, kad “šiandien dėl savo uždarumo, neskaidrumo tokio vaidmens mūsų politika dar nepajėgia atlikti. Lietuvoje daug kalbėta apie e. valdžią, e. vyriausybę. Tačiau labai mažai kalbama, o dar mažiau daroma kuriant šiuolaikinę e. demokratiją”.
Kadenciją baigęs valstybės vadovas pabrėžė, kad “informacijos gausos akivaizdoje asmens ir visuomenės savarankiškumo problema tampa esminė” ir pasiūlė labai aiškiai pasirinkti atramos tašką, nuo kurio priklausys “asmens savarankiškumo ir visuomenės laisvės problemos sprendimas”.
Baigdamas pranešimą Valdas Adamkus prisiminė Švietimo epochos filosofo Imanuelio Kanto perspėjimą: “žmogaus negalima paversti priemone. Net paties gražiausio, net visą mūsų vaizduotę užvaldžiusio projekto priemone. Jokio projekto priemone negalime paversti nei savo tautos, nei valstybės” ir priminė, kad “Žinių visuomenės plėtra nėra ir negali būti savitikslis dalykas. Mes turime kurti žinių visuomenę Lietuvoje kaip savo laisvės ir gerovės, savo demokratijos pamatą”.
Konferenciją surengė Kūno kultūros akademija.