Daiva PAULIUKEVIČIENĖ
Klaipėdos apygardos teismas išnagrinėjo bylą, kurioje nukentėjėlis ir teisiamasis yra vienos moters vyrai, tik vienas buvęs, o kitas - dabartinis. Abu vyrai - bendravardžiai, be to, ir buvę verslo partneriai. Nuosprendžiu pripažinta, kad tauragiškis Valdas Jurkėnas pasamdė keturiskart teistą pagėgiškį narkomaną Renialdą Pocevičių su ginklu rankoje apiplėšti Valdą Bujenauską.
Tauragiškiai ilgai ir audringai aptarinėjo šią istoriją, tik akcentus sudėliojo visai kitaip nei teisininkai. Jurkėnų ir Pocevičių šeimas pažinoję žmonės įvykius skaičiuoja nuo praėjusių metų vasario 9-osios, kai Valdas Jurkėnas sužinojo apie itin artimus savo žmonos Audronės santykius su verslo partneriu ir bendravardžiu Valdu Bujenausku. Tądien Audra išėjo iš namų palikusi dukrą vyrui. Paliko savo žmoną su dviem vaikais ir Valdas Bujenauskas. Dabar A. Jurkėnienė ir V. Bujenauskas gyvena ir verčiasi prekyba padangomis drauge.
Abu Valdai tvirtino nebuvę skolingi vienas kitam. Tačiau apie užgautą V. Jurkėno savimeilę bei jo kerštingą būdą kalbėjo ne vienas. Pernai, kovo 16-osios vakarą, pas V. Bujenauską ir A. Jurkėnienę užsuko V. Jurkėnas. Jis paprašė sąrašo padangų, kurias buvęs partneris jam jau buvo grąžinęs. Pokalbis užtruko tik kelias minutes, nes tokio sąrašo V. Bujenauskas nebuvo paruošęs. Praėjo visai nedaug laiko, kai į tą patį kabinetą atėjo kitas žmogus - Renialdas Pocevičius, kuris jau kelias savaites vaidino esąs verslininko iš Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities atstovas. Jis kelis kartus lankėsi pas V. Bujenauską, vis klausinėdavo apie sunkvežimių padangų kainas, žadėdavo, kad greitai atvažiuos jo šefas, o bendraudavo tik rusų kalba. Kovo 16ąją R. Pocevičius atėjo vėl su padangų sąrašėliu, bet greitai išėjo ir grįžo su ginklu rankoje. Jis ištiesė pistoletą į Valdą, rusiškai sušuko: "Apiplėšimas" ir iššovė. Kulka kliudė V. Bujenauskui kaklą. Valdas ir Audra puolė prie šaulio, išvanojo jam šonus ir suraitė. Bene labiausiai sugyventinius nustebino tai, kad nusikaltėlis prabilo nebe rusiškai, o švariausia lietuvių kalba. Vyras pažadėjo viską papasakoti policininkams.
Vien Lietuvoje teistas net keturis kartus, sėdėjęs ir Rusijoje, Renialdas Pocevičius puikiai žino "zonos" įstatymus ir liežuvio nekišo, kur nereikia. Tardomas jis aiškino, kad kažkokie kaliningradiečiai, kuriems V. Bujenauskas buvęs skolingas, pasamdė jį apiplėšti. Davė pinigų ginklui nusipirkti, nubraižė planą, užrašė telefono numerį, kuriuo reikėjo pranešti apie sėkmingą operaciją. Įdomu, kad vėliau rašysenos ekspertai nustatė, jog šiuos lapelius rašė V. Jurkėnas. 400 dolerių ginklui pirkti R. Pocevičius sakė paėmęs, bet ginklą turėjęs iš anksčiau - senelis prieš mirtį jam, dar mažam vaikui, pasakęs, kad trobos palėpėje yra paslėpęs 1912 metų pusiau automatinį graižtvinį vengrų gamybos pistoletą. Šovinių nusipirkęs Gariūnuose. Tiesa, vėliau paaiškėjo, kad Renialdo senelis mirė, kai jam tebuvo treji metai. Bylą tyrusiems pareigūnams R. Pocevičius sakė, kad nusikaltimo užsakovai jį tikinę, jog V. Bujenausko įmonėje esąs seifas, o jame - net 30 000 JAV dolerių.
Tikrąsias nusikaltimo priežastis ir kas jo užsakovas V. Bujenauskas sužinojo iš R. Pocevičiaus laiško, atėjusio iš nelaisvės. Jame Renialdas rašė buvęs apgautas, o žadėtojo seifo vaidmenį atlikusi Audronė. R. Pocevičius rašė, kad pinigai jam aptemdę protą. Netrukus po šaudymo ir Renialdo suėmimo, kai apie tai dar niekas nežinojo, R. Pocevičiui duotu telefonu skambino kažkoks vyras, jo ieškojo ir pas mamą Pagėgiuose. Tas žmogus buvo atvažiavęs tokiu pat automobiliu, kokį turėjo V. Jurkėnas. Po poros parų iš ligoninės išėjo V. Bujenauskas ir nuvyko pas buvusią žmoną. Lyg tyčia, ten buvo V. Jurkėnas. Vyrai susimušė. Per grumtynes V. Bujenauskas išrėkė žinąs, kad V. Jurkėnas pasamdė nevykėlį žudiką, o V. Jurkėnas tai patvirtino.
Praėjo nedaug laiko, ir R. Pocevičiaus sesuo atvyko pas V. Bujenauską klausti, ką bloga šis padaręs žmogui, kad tas pasamdęs Renį jį nušauti. Valdas suprato, kad moters pasakojimas gali padėti išpainioti bylą, ir nutempė ją į prokuratūrą. Pareigūnai pamokė moterį, kaip elgtis su garso įrašymo aparatūra ir kaip provokuoti pašnekovą, kad jis išsiduotų. Renialdo sesuo ne kartą kalbėjo telefonu ir buvo susitikusi su V. Jurkėnu. Šis siuntė R. Pocevičiui į Tardymo izoliatorių siuntinukus, žadėjo pasamdyti advokatą, o teisėjo paklaustas, kodėl taip darė, išsigynė bijojęs šantažo.
Išdavystė, matyt, skaudžiai užgavo V. Jurkėną ir I. Bujenauskienę, nes kalbėdami teisme jie buvo vieningi, moteris nebeprisiminė nelaimės draugo grasinimų buvusiam vyrui, tik peikė jį.
Valdas Jurkėnas visą teismo procesą tvirtino niekada nematęs ir nebendravęs su Renialdu Pocevičiumi, visi įkalčiai tesą nelemtas sutapimas. Dar daugiau - abu su Irma Bujenauskiene, paliktąja V. Bujenausko žmona, tvirtino, kad jei tik buvę sutuoktiniai apsigalvotų, nė minutės neabejotų ir priimtų juos atgal. Bet ir tai vargu ar gali būti tiesa, nes į teismą Valdą Jurkėną lydėdavo kita moteris ir švelniu bučiniu padrąsindavo prieš posėdį.
Renialdas Pocevičius už pasikėsinimą apiplėšti nuteistas kalėti aštuonerius metus, konfiskuoti numatyta pusę jo turto. Valdui Jurkėnui už nusikaltimo organizavimą skirta šešerių metų nelaisvė, numatyta konfiskuoti trečdalį jo turto, jis suimtas teismo salėje. Nuteistojo advokatas neabejojo, kad skųs nuosprendį.
Renialdas Pocevičius nenorėjo patekti į laikraštį.
Valdas Jurkėnas - verslininkas, vienišas tėvas, turintis aukštąjį išsilavinimą į teismą atvykdavo pasipuošęs, kaip į svarbiausią savo gyvenime įvykį.
Vytauto Liaudanskio nuotraukos