• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

SVEIKATA

RĖMUO - "GAISRAS" SKRANDYJE

KĘSTUTIS BYTAUTAS

Rėmuo - tai stemplės gleivinės sudirginimas rūgštimi, kuri kyla iš skrandžio. Ryjant maistas pereina per gerklę, stemplę iki skrandžio. Normaliai raumeninis vožtuvas, vadinamas apatiniu stemplės sfinkteriu, atsidaro ir praleidžia maistą į skrandį, o po to vėl užsidaro. Tuomet skrandyje išsiskiria rūgštys, padedančios virškinti maistą. Bet jeigu sfinkteris atsidaro per dažnai ar pakankamai neužsidaro, skrandžio rūgštis grįžta į stemplę, pažeidžia ją ir sukelia deginimo jausmą, vadinamą rėmeniu.

REKLAMA
REKLAMA

Skrandžio rūgštis gali sukelti ne tik rėmenį, bet ir stemplės opas, susiaurėjimus ar vėžį. Nors nemalonus, rėmuo ne visada kelia rimtų problemų. Tačiau, jei rėmens simptomų pasitaiko dažnai ir nuolat, tai gali būti rimtesnės problemos požymis, pvz., GERL (gastroezofaginio refliukso ligos).

REKLAMA

GERL - tai lėtinis (nuolatinis) rūgšties grįžimas į stemplę. Negydomas jis gali sukelti daugybę komplikacijų, būtent - ezofagitą (stemplės uždegimą), stemplės opas, užkimimą, lėtinę plaučių ligą ir Bareto stemplę (stemplės gleivinės pakitimus, kurie didina stemplės vėžio išsivystymo riziką).

REKLAMA
REKLAMA

Rėmens požymiai

* Deginimas už krūtinkaulio, atsirandantis po valgio ir besitęsiantis nuo kelių minučių iki kelių valandų. * Krūtinės skausmas, ypač keliantis iš lovos, gulint ar valgant. * Deginimas gerklėje ar karšto, rūgštaus, sūroko skonio skysčio jutimas už ryklės. * Sunku ryti. * Maisto strigimo pojūtis krūtinėje ar gerklėje. Šių simptomų pakanka rėmens diagnostikai. Nors gali reikėti kitų (instrumentinių) tyrimų: endoskopinio, pH-metrijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas paskatina

Apatinio stemplės sfinkterio atsipalaidavimą ir atsidarymą gali skatinti įvairūs veiksniai, didinantys rūgšties kiekį ar spaudimą skrandyje bei stemplės jautrumą:

Dietos įpročiai * Valgymas didelėmis porcijomis. * Svogūnai, šokoladas, mėta, riebus maistas su prieskoniais, citrusiniai vaisiai, česnakas, pomidorai ir įvairūs produktai jų pagrindu. * Citrusinių vaisių sulčių, alkoholio, kofeino ir angliarūgštės turinčių gėrimų vartojimas. * Valgymas prieš miegą ar naktį.

REKLAMA

Gyvenimo būdo įpročiai * Antsvoris. * Rūkymas. * Aptemptų drabužių dėvėjimas, diržo nešiojimas, ypač po valgio. * Stresas.

Medicininės priežastys * Nėštumas. * Skrandžio dalies išsiveržimas į krūtinės ląstą - diafragminė išvarža. * GERL. * Tam tikrų vaistų, ypač kai kurių antibiotikų ir aspirino, vartojimas.

REKLAMA

Kaip rėmuo gydomas

Rėmuo gydomas, keičiant gyvenimo būdo įpročius, vaistais, kartais operuojant.

Yra žmonių, kurie, kamuojant rėmeniui, vartoja "liaudišką vaistą" rūgštingumui mažinti - geriamąją sodą. To daryti nerekomenduojama. Soda trumpam numalšina rėmenį, bet, sunaikinus skrandžio rūgštis, organizmas labai greitai mobilizuoja jėgas ir išskiria dar daugiau rūgšties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprasti ir naudingi patarimai

* Pakelkite lovos galvūgalį 15 cm, kad skrandžio turinys liktų skrandyje (nenaudokite pagalvių, kadangi tuomet kūnas palinksta, padidėja spaudimas pilvo ertmėje, tai sunkina būklę. Geriau pakelkite lovą, padėdami ką nors po lovos kojomis). * Valgykite paskutinį kartą 3-4 val. prieš miegą ir venkite užkandžių naktį. * Valgykite mažomis porcijomis. * Palaikykite normalų kūno svorį, kadangi dėl nereikalingų kilogramų padidėja slėgis pilvo ertmėje. * Mažiau vartokite riebaus maisto, šokolado, mėtos, kavos, arbatos, kokakolos, alkoholio, nes visi jie atpalaiduoja sfinkterį. Mažiau valgykite pomidorų bei citrusinių vaisių, kurie didina rūgšties kiekį, o ji gali dirginti stemplę. * Nerūkykite. * Dėvėkite laisvus drabužius ir diržus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų