Žmonės, save laikantys laimės kūdikiais arba amžinais nevykėliais, anot vienos Didžiojoje Britanijoje atliktos studijos, apgaudinėja save.
"Tiek laimės kūdikis, tiek nevykėlis - abu mano, kad viską jų gyvenime lemia likimas", - sako studijos vadovas ir Anglijoje esančio Hertfordšyro universiteto psichologas Richardas Wisemanas. Bet tai, pasak jo, tėra įsivaizdavimas, teigiama straipsnyje, kurį penktadienį (01.03) išspausdino laikraštis "Daily Mail".
Richardas Wisemanas patikrino 400 suaugusių žmonių, maniusių, kad jiems ypač sekasi arba labai nesiseka. Respondentai tam tikrus įvykius savo gyvenime aiškino vien tik kaip savo laimės arba nesėkmės rezultatą. "Vieni, pavyzdžiui, pasakojo, jog reikiamu momentu atsirado reikiamoje vietoje ir gavo nuostabų darbą, arba vakarėlyje, į kurį net nenorėjo eiti, susipažino su visiškai svetimu žmogumi, kurį vėliau nežmoniškai įsimylėjo, - aiškino mokslininkas. - Kiti savo ruožtu pasakojo, pavyzdžiui, jog pavėlavo į traukinį, o sėdę į kitą, pateko į avariją".
Tačiau atidžiau panagrinėjęs studijos dalyvių gyvenimą, Richardas Wisemanas, be kita ko, nustatė, kad vadinamieji laimės kūdikiai daug geriau pažįsta žmones, o tai jiems dažnai suteikia papildomų privalumų. Studijos dalyviams jis parodė filmuotą medžiagą, kurioje buvo sakoma tiesa arba melas. Pasirodo, "laimės kūdikiai" daug geriau atpažino melą negu "nevykėliai". Nevykėlių nusiskundimus, kad jie daug rečiau laimi loterijose ir įvairiuose konkursuose, Richardas Wisemanas aiškina tuo, kad jie paprasčiausiai rečiau už "laimės kūdikius" dalyvauja tokiuose žaidimuose.
Svarbiausia mokslininkui atrodo tai, kad jam pavyko įrodyti, jog "laimės kūdikių" sėkmę garantuoja didesnis pasitikėjimas savimi ir stiprus optimizmas. Žmogus, kuris yra įsitikinęs, kad jam visada sekasi, elgiasi ir viską sprendžia daug ryžtingiau. Tuo tarpu "nevykėliai" savo nesėkmes yra linkę aiškinti nepalankiu likimu, užuot savyje ieškoję priežasčių ir tobulinę save. Richardo Wisemano išvada: "Likimas tikrai nemyli vienų labiau už kitus".
dpa-ELTA