Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybė Seime turės pasiaiškinti dėl čečėnų interneto svetainės uždarymo aplinkybių.
Parlamentaro krikščionio demokrato Petro Gražulio iniciatyva Seime buvo surinkti 33 įvairioms frakcijoms priklausančių parlamentarų parašai, reikalaujantys, kad VSD vadovas Mečys Laurinkus artimiausiame Seimo posėdyje ketvirtadienį (06.26) paaiškintų interneto svetainės "Kavkaz-Centr" uždarymo lietuviškos bendrovės tarnybinėje stotyje priežastis.
"Stulbina, kad Valstybės saugumo departamento pareigūnai be prokuroro sankcijos ateina į įmonę, paima šios įmonės dokumentus, o pačią naujienų svetainę "Kavkaz-Centr" be teismo sprendimo uždaro ", - BNS sakė P. Gražulis.
VSD pareigūnai praėjusį penktadienį Vilniuje interneto paslaugas teikiančioje bendrovėje "Elneta" išjungė tarnybinę stotį, kurioje buvo palaikomas čečėnų nepriklausomybininkų tinklapis, ir paėmė ją kaip daiktinį įrodymą.
Tokį savo veiksmą VSD motyvavo tuo, kad tarnybinė stotis išjungta, nepriklausomiems ekspertams nustačius, kad svetainėje "Kavkaz-Centr" skelbiama informacija gali būti susijusi su terorizmo propaganda bei tautinės ir religinės nesantaikos kurstymu.
Tautinės, religinės ir kitokios nesantaikos bei neapykantos kurstymą draudžia Lietuvos Konstitucija.
P. Gražulis teigė, kad ketvirtadienį į Seimą iškviestas VSD vadovas Mečys Laurinkus yra išvykęs. "Na, bet kažkas iš saugumo vadovybės tai turėtų ateiti", - kalbėjo parlamentaras.
P. Gražulis taip pat kategoriškai nesutinka su nuomone, kad interneto svetainė propagavo terorizmą. Anot parlamentaro, ši svetainė tiesiog atliko informacinės agentūros darbą bei platino informaciją.
"Jei čečėnų lauko vadas Šamilis Basajevas ir pasakė ką nors draudžiamo, tai dar nėra pagrindas to laikyti terorizmo propagavimu. Svetainė tiesiog atliko savo informacijos paskleidėjo darbą", - teigė P. Gražulis. Abejonių parlamentarui kyla ir dėl VSD nepriklausomų ekspertų išvados.
"Vieno eksperto Egdūno Račiaus nuomonė, kad "Kavkaz-Centr" svetainė kursto etninę nesantaiką, negali būti lemiama priimat sprendimą uždaryti svetainę. Vis dėlto vieno eksperto nuomonė yra subjektyvi", - minėjo P. Gražulis. Jo nuomone, VSD pasidavė Rusijos spaudimui uždaryti minėtą interneto svetainę.
"Sovietmečiu Maskva spaudė Vakarus išjungti "Laisvos Europos" bei "Amerikos balso radijo stotis". Visgi tuomet šios stotys savo veiklos nenutraukė. Tačiau Lietuvos saugumo pareigūnai neatlaikė rusų spaudimo", - nurodė P. Gražulis.
Pastaraisiais mėnesiais Rusijos pareigūnai ne sykį Lietuvai pareiškė nepasitenkinimą dėl čečėnų svetainę aptarnaujančios tarnybinės stoties patalpinimo Vilniuje ir reikalavo, kad nepriklausomybės siekiančių čečėnų svetainės veikla būtų nutraukta.
Naujienų svetainės "Kavkaz-Centr" likimas turėtų paaiškėti po teismo sprendimo. Čečėnų naujienų agentūros "Kavkaz-Centr" tarnybinė stotis Lietuvoje išjungiama jau antrą kartą.
Anksčiau ši svetainė nuo sausio pabaigos iki balandžio pabaigos veikė Lietuvos bendrovės "Microlink Data" tarnybinėje stotyje, po to, nesutarus dėl kainų, buvo perkelta į Estiją. Ten ji veikė Estijos bendrovės "Starman Internet" prižiūrimoje tarnybinėje stotyje.
Į Lietuvą "Kavkaz-Centr" grįžo gegužės pabaigoje po nemalonumų su Estijos saugumo policija. Keletą savaičių tarp persikėlimo iš Estijos atgal į Lietuvą svetainė, spaudos žiniomis, buvo įsikūrusi JAV bendrovės "Pegasus Web Technologies" tarnybinės stotyje.
"Kavkaz-Center" nušviečia įvykius Čečėnijoje ir musulmonų šalyse iš čečėnų kovotojų už nepriklausomybę nuo Rusijos pozicijų.
BNS