• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sacharoje pusmetį įkaitais laikyti 14 europiečių trečiadienį sugrįžo į tėvynę, kur jiems, be kita ko, teko išklausyti kritikos dėl mokesčių mokėtojams milijonus kainavusio jų neatsakingo elgesio.

REKLAMA
REKLAMA

Lipdami iš Vokietijos karinių oro pajėgų lėktuvo, atskraidinusio juos iš Malio sostinės Bamako į Kelną, devyni vokiečiai, keturi šveicarai ir vienas olandų turistas atrodė sulysę ir pavargę, bet buvo nusiteikę gerai.

REKLAMA

"Galite įsivaizduoti, koks tai buvo džiaugsmas po šešių mėnesių, - gimtajame Augsburgo mieste pareiškė buvęs įkaitas Vitekas Mitko (Witek Mitko). - Mes tik lygiai prieš dvi dienas sužinojome, kad būsime paleisti. Mes negalėjome tuo patikėti, bet taip buvo mums pasakyta".

Šie turistai priklausė 32 įkaitų grupei, kuriuos ginkluoti ekstremistai vasario ir kovo mėnesiais per kelis kartus pagrobė pietinėje Alžyro dalyje, garsėjančioje senoviniais kapais, kontrabanda ir banditizmu. Po to, kai Alžyro saugumo pajėgos gegužę išlaisvino 17 įkaitų, likę 14 europiečių liepą buvo išgabenti į Malį. Viena įkaitė - 46 metų vokietė Michaela Špicer (Michaela Spitzer) - mirė nepakėlusi karščio.

REKLAMA
REKLAMA

Paleistuosius įkaitus iš Malio lydėjęs Vokietijos užsienio reikalų viceministras Jurgenas Chrobogas (Juergen Chrobog) trečiadienį sakė, jog kol kas reikėtų susilaikytų nuo klausimų apie keliautojų paleidimo sąlygas.

"Turėtume susilaikyti nuo bet kokių kritinių klausimų, kuriuos šiuo atveju būtų galima užduoti; man atrodo, kad dabar visi turėtume džiaugtis, kad viskas baigėsi taip, o ne daug blogiau", - Kelno mieste jis pasakė žurnalistams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau sprendžiant pagal internetinę žurnalo "Der Spiegel" apklausą, beveik 70 proc. vokiečių mano, kad buvę įkaitai turėtų prisidėti prie jų išgelbėjimo kaštų. To paties reikalauja ir nemažai politikų. "Žmonės, kurie neatsakingai elgdamiesi stato save į pavojų, turėtų tikėtis, kad vėliau teks padengti dalį išlaisvinimo išlaidų", - teigė deputatas konservatorius Volfgangas Bozbachas (Wolfgang Bosbach).

REKLAMA

Vokietijos federalinis kancleris Gerhardas Šrioderis (Gerhard Schroeder) antradienį pareiškė esąs labai patenkintas, kad įkaitų krizė baigėsi, tačiau tuo pat metu paragino vokiečių turistus labiau paisyti oficialių įspėjimų apie pavojingas šalis ir vengti nereikalingos rizikos.

Net ir įkaitams pasiekus Europą, jų išlaisvinimo aplinkybės tebebuvo neaiškios. Dauguma buvusių įkaitų skubėjo susitikti su savo šeimomis, o tie nedaugelis, kurie surengė spaudos konferencijas, daugiausia kalbėjo apie tai, kaip džiaugiasi vėl būdami laisvėje.

REKLAMA

"Prašome spaudos mūsų pasigailėti, - sakė 64 metų Kurtas Šusteris (Kurt Schuster), kuris buvo pagrobtas su žmona Erna (Erna). - Mums patiems pirma reikia suprasti, kas įvyko".

Oficialios Vokietijos valdžios institucijos atsisako komentuoti pranešimus, kad Berlynas, atsilygindamas už įkaitus 5 mln. JAV dolerių išpirką sumokėjusiam Maliui, suteiks jam atitinkamo dydžio techninės pagalbos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbos apie išpirką pakurstė susirūpinimą, kad pusantro mėnesio atostogų turintys, santykinai daug uždirbantys ir daug keliaujantys vokiečiai taps dar populiaresniu įkaitų grobikų taikiniu.

Užsienio reikalų viceministras J. Chrobogas (Juergen Chrobog) atsisakė tiesiai atsakyti į klausimą dėl išpirkos, bet pabrėžė, kad Vokietija nebus ir nesileis šantažuojama.

Anot Alžyro valdžios, turistus europiečius pagrobė Salafistų pamokslavimo ir kovos grupė (GSPC), kovojanti už puristinę islamo valstybę.

Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų